LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Nejrychlejší výměna informací je rána pěstí.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Kletterführer Elbtal
Ostravský křest knihy Navždy první
Nové průvodce světových oblastí na Lezci

Závody
LezeTop boulder Cup 2019 (23.03)
JIHOČESKÁ BOULDERINGOVÁ LIGA 2019 (24.03)
Bambini Contest (30.03)

Žebříček
Cesty:
2.Konečný 13075
3.Vopat 11896
4.Pail 11775
Bouldry:
2.Jungling 11050
3.Novák 10925
4.Stráník 10800
Hory:
22.Ženíšek 2357
23.Čížek 2186
24. 2120

Výsledky
SP v ledolezení Francie (07.02)
SP v ledolezení Itálie (01.02)
SP v ledolezení Švýcarsko (24.01)

Deníčky
4600 lezců
733645 cest
Nové přelezy:
Epita 9
Bráško 9
Brambi 9/9+
Pokustón 8A+
Tao 9+
Měsíček Na 7C
Tao 9+
Mr..kvas 7C+
Animula Va 7b
Pipistrell 8A+

Stěny
ZŠ Jihlava - Jihlava
Fitpark - Uhříněves
Boulder - Jeskyně pod Chmelnicí - příbram

Prodejny
Keen Concept Store - Futurum Ostrava - Ostrava 1
HUDYsport - Liberec
Outdoor Centrum Rock Point Futurum - Ostrava 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Pohádka o jednom mrazivém flashi

Bylo nebylo, kdesi na předalekém severu zmítaném krutými vichry, bičovaném sněhovými vánicemi a hlubokými mrazy, se rozprostíralo malé království jménem Rjukan.


V tomto království se nacházela spousta ledů, na které jezdili udatní rytíři z celého světa, aby si dokázali, že za něco stojí a poměřili tak své síly s přírodními živly. Mimo mohutné zmrzlé vodní masy zde bylo i několik cest mixových, které byly o něco zákeřnější, protože od svých pokořitelů vyžadovaly už i nějakou techniku, a nejen hrubou sílu a vytrvalost, jak tomu bylo v případě ledopádů. Královnou rjukanských mixů byla nenápadná převislá linie v údolí zvaném Krokan.


(hi res)

foto by © Filip Zaoral(hi res)

foto by © Filip Zaoral


Tato dvaceti dvou metrová převislá kráska uchvátila jistě nejednoho příchozího svou vyzývavostí a ladností směru. Málo kdo se však o ni opravdu pokusil, protože mimo fyzické kompetence nutné k jejímu získání, byla zapotřebí i značná dávka morálu. Klíčové kroky totiž probíhaly po zapnutí posledního fixního jištění a hrozil pád na předskalí či dotek se zemí. Mnoho chrabrých bojovníků raději smutně odcházelo a o královnu se vznešeným jménem Fission se ani nepokusilo.


(hi res)

foto by © Filip Zaoral(hi res)

foto by © Filip Zaoral


  Jednoho dne však do království zavítal nezkušený a dalo by se říci téměř začínající zimní bojovník, který však měl před ostatními jednu nespornou výhodu. Nebál se a byl ochoten podstoupit nemalý risk, aby si své místo slávy vydobyl. Na začátku své severské poutě zdolal mnoho ledových velikánů, kteří mu dodali kopu odvahy a motivace. Úspěšně dokonce svedl boj s pánem všech ledů, s Liptonem. Jeho tři délky prostoupil s čistým štítem. Každou noc se vracel do svého plátěného útulku, aby zde přečkal období tmy a připravil se na následující dny, kdy se pouštěl do nových a nových bojů, ze kterých vyšel vždy jako vítěz.


(hi res)

foto by © Filip Zaoral(hi res)

foto by © Filip Zaoral


S nabitými zkušenostmi se po několika dnech odvážil nakouknout do bájemi opředeného Krokanu a poodhalit tak poslední část zdejší severské skládanky, aby se stal nesmrtelným ledovým bojovníkem a jeho jméno se dostalo až k bohům do samotné Valhally. Ze začátku se mu dařilo, ledy padaly a náš hrdina se pouštěl do těžších a těžších kousků. Pak to ale přišlo. Souboj s čistě skalním Energizerem mu trval dva dny a nesčetněkrát to vypadalo, že už už prohraje a bude tak muset odjet s hanbou. Energizer na něj vytáhl všechny své zbraně. Měl navrch hlavně svou převislostí a zákeřností jednoho kroku, který náš hrdina ne a ne rozklíčovat. Zmáhán bojem stáhl se ledoborec do ústraní, aby si odpočinul a připravil se na finální zteč. Vsadil vše do jednoho pokusu a povedlo se. Energizer byl poražen.


(hi res)

foto by © Filip Zaoral(hi res)

foto by © Filip Zaoral


  Takto připraven stanul posledního dne své severské epopeje pod Fission. Její lákavý převis ho vábil a přímo si říkal o to, aby to alespoň zkusil. Věděl však, že má pouze jednu možnost, jeden výpad, jeden pokus. Musel vše nejprve dobře promyslet a nachystat. Kolik bláhových si před ním už z horlivosti a zbrklosti vylámalo zuby? Poslal tedy na průzkum nejprve svého přítele, který po necelé hodině boje, kdy královna s přehledem zvítězila, však stanul na jejím vrcholu a odkryl našemu hrdinovi všechny zákeřnosti a taje, které byly pro přelez naprosto klíčové. Namotivován až k prasknutí začal tedy smělý bojovník svůj pokus. První metry překonal ještě beze zbraní. Třetí i klíčové čtvrté jištění cvakl bez jediného zaváhání. Věděl, že boj teprve začne, a tak zbytečně neváhal a vyrazil do útoku.


(hi res)

foto by © Filip Zaoral(hi res)

foto by © Filip Zaoral


Ze špatného spoďáku zaútočil na velkou lištu, na které jeho přítel provedl janiro a pokračoval dál. Náš dobrodruh však využil své schopnosti patování a pro něj velmi těžký krok přes janiro tak dokázal kompletně vynechat. Dostal se tedy do místa, ze kterého mu chyběly tři velmi nejisté kroky do police a odpočinku, ale zároveň zde už hrozil nepříjemný a hluboký pád. Fixní jištění totiž skončilo a možnost sebezajištění cesta neumožňovala. Několikrát se zoufale pokusil o další nejistý krok, ale vždy se s neúspěchem musel vrátit do původní pozice. Sil rychle ubývalo a náš přítel věděl, že takto to dál nejde. Našel v sobě tedy poslední zbytky energie, koncentroval se jen na jeden jediný okamžik a vyrazil. Buď anebo. Povedlo se, dosáhl kýžené police, kde se zajistil za přítelem nachystané jištění a začal odpočívat. Střídavě vyklepával obě laktátem nalitá předloktí, snažil se do plic nahnat životadárný kyslík. Věděl, že ho čeká poslední těžký a dlouhý krok. Cesta k vrcholu byla stále otevřená. Po myriádě chvil vyrazil. Strojově vykonal přítelem vyrazené kroky, zapnul dvě pochybná jištění. Byl pod posledním rozhodujícím krokem. Zhluboka se nadechl, chytil svou zbraň nejvýše, jak mohl, nastoupal na neznatelné stupy a natáhl se. Už už slyšel, jak se mu severská královna směje a jak působí svou nemilosrdnou gravitací, když v tom, zcela zázrakem, se jeho zbraň vzpříčila v té nejnemožnějším poloze a on krok dovedl do zdárného konce. Téměř bez dechu a naprosto mimo své tělo a duši provedl poslední tři lehké kroky, aby s totálním vyčerpáním zapnul poslední a vítězné jištění. Bylo dokonáno. Dílo se povedlo.


(hi res)

foto by © Filip Zaoral(hi res)

foto by © Filip Zaoral


Hrdinu zalila euforie a bezprostřední radost. Věděl, že takových chvil si musí vážit a že se za jeho život už mockrát opakovat nebudou. To, v co na začátku své poutě ani ve skrytu duše nedoufal, se stalo skutečností. Domů odjížděl zcela naplněn, ale zároveň s neskutečnou pokorou. Věděl totiž, že se nad ním bohové smilovali a že mu pro jednou dovolili nahlédnout do světa opravdových velikánů.


(hi res)

foto by © Filip Zaoral


  A tak končí náš příběh o jednom bláhovém cestovateli světem, který měl více štěstí než rozumu. Kdo ví, třeba se na něj ještě někdy usměje a pootevře svá vrátka.

Filip Zaoral   [úpravy] 21:06 13.03.2019Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Je to strašný22:21:54 13.03.2019
Když jsem viděl ty fotky, které článek předběhly s tím, že je v přípravě, tak jsem se dost těšil. Ten naivní sloh žáka základní školy je ale tristní. Dočíst jsem to nedokázal. Myriády chvil nebo zákeřnosti na každém kroku, či začít odpočívat... to je na Magnu literu.
o..odpovědět 

 Výchova lezců na Moravě 22:44:18 13.03.2019
Autor je ten, co v Krase leze pres zakazy a tak? Ten sympaťák, co vse dela spravne?
Čendaodpovědět 
 Re: Výchova lezců na Moravě 11:19:20 15.03.2019
Jojo, to je to pako, které patří nakopat do řiti.
odpovědět 
 Re: Výchova lezců na Moravě 11:19:26 15.03.2019
Jojo, to je to pako, které patří nakopat do řiti.
odpovědět 
  Re: Výchova lezců na Moravě 13:32:11 15.03.2019
Borci to si plete je to čobol...
odpovědět 

 Špatný pokus o výhru22:54:18 13.03.2019
Tak tohle je dobrá. To na lano nebude.
odpovědět 

 .23:05:15 13.03.2019
je to psycho že se vždy ale vždy najde někdo, kdo všechno musí prostě nějak zhejtovat.. vždycky mi jdou na mysl 2 otázky: 1) dokázal bys mu (autorovi) říct takhle do očí?takhle jak si to napsal? 2) zkusil si někdy někomu něco pochválit? ne to co se ti nelíbí, to ne.nemusíš se přetvařovat. Ale nevím jestli je prostě dobré, furt na všecko nadávat. Podle mě v tomhle případě nemá smysl psát třeba nic, ne? Stejně to nikoho nezajímá, jestli se ti to líbí nebo ne. Nebo myslíš že jo? Samozřejmě je to tenhle případ. Konstruktivní kritika je v pohodě. Tohle v pohodě podle mě není, prostě jen potřebuješ někoho shodit.. není to fér, kor takhle přes internet..
.odpovědět 

 .23:10:18 13.03.2019
a ještě jedna věc - když někomu něco pochválíš, je to dobrý pocit. jak pro tebe, tak pro něj. Znáš to ne? když ti někdo řekne, jo ty jo, tohle se ti povedlo! zahřeje.. když se ti článek nelíbil ale vlastně tě myslím ani nijak neurazil, tak je podle mě lepší nepsat možná nic.
.odpovědět 
 Re: .05:23:46 18.03.2019
...
Ytodpovědět 

 krása23:50:31 13.03.2019
Jedním dechem jsem to přečetl.Dík.
kesonodpovědět 

 Hezký07:11:51 14.03.2019
Je to dobrej článek, hezky napsaný. Ze zajímavýho lezení. Díky Filipe
Jirkaodpovědět 

 Mateřídouška08:04:44 14.03.2019
Tak to se nedá číst, napsáno tak max. pro 5-ti letý děti
Danodpovědět 
 Re: Mateřídouška08:36:03 14.03.2019
Ale vždyť lezci jsou takový děti. Mě to přijde jako jednoduchý stylisovaný popis, ale s pěknejma fotkama. Za ty dík.
Jirkaodpovědět 

 Článek ujde08:37:26 14.03.2019
ale chválím pěkný fotky. Lákavé.
Steveodpovědět 

 ego10:13:06 14.03.2019
Fotky nádherný, moc jsem se těšil na hezký článek o ledech. Škoda, že z toho hrozně stříká tvoje ego. Styl vyprávění vem čert, to si určitě svoje příznivce najde, ale vynechal bych tam to "adorování" hrdiny, to mi přišlo hrozný.
Martinodpovědět 

 Hezkej výkon a originální podání20:23:44 14.03.2019
Gratuluju k super výkonu! Podání je dost originální a za mě dobrý :) Je to jako při slohové na střední, jeden učitel by dal za 5, druhej za 1 a já jsem ten druhej, jak za sloh, tak za horolezeckej vykon!
Mrkvaodpovědět 

 parodie?21:51:52 14.03.2019
Prosím, nedokážu posoudit- je to fakt těžký nebo to je parodie jako příhoda v Tatrách? Z fotek to vypadá na easy ride, ale ledy nelezu...
nesmrtelný blázenodpovědět 
 Re: parodie?09:34:41 22.03.2019
Je to docela těžké, easy ride vypadá jinak.
Karelodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Fitz Roy
 Databáze cest:
Všechny cesty (133140)
Top horské cesty
Nejnovější horské cesty:
Jumbo Jet 5+ Val Gardena
La Piovra 5 Val Gardena
Bibo Climbing 6b+ Monte Colt
Walk Like An Egyptian 5 Wadi Rum
Südwest (SW) - Grat 3+ Oberösterreichische Voralpen
Nově komentované:
Tajná Zpráva 8- Mladkov
Evička Bez Trička 7 Hlubočepské Plotny
Via Viktor 7 Hlubočepské Plotny
Kindergarten Direkt 7b Mišja Peč
Dos Tetas Tiran 6b+ El Chorro

 Nově v diskusi:
Re: Prosím o radu. | Re: Prosím o radu. | Re: finger chisel | Re: finger chisel | finger chisel | Re: Prosím o radu. | Re: Prosím o radu. | Re: Prosím o radu. | Re: Prosím o radu. | Re: Prosím o radu. |

 Nové komentáře:
Re: ten styl | Re: Největší omyl Adama Ondry | Re: Stisky | hezky bouldry | Re: nová vyhláška je na nic | Re: nová vyhláška je na nic | Re: ! | Re: nová vyhláška je na nic | Re: Pošlete tam brňáka.. | Re: Největší omyl Adama Ondry |

 Kde to vře:
Video: Jak se Adam Ondra potýká se slávou (226)
Ve středu na stěně (16)
Report z AIX Ádr Boulder Session vol.6 (8)
Schvalování návrhu návštěvního řádu pro Tatry pozastaveno (7)
Road to Tokyo # 5 (6)
Závody českého a slovenského poháru v boulderingu v Žilině (6)
Taková Normálka aneb Proč náčelníci občas kroutí hlavami (4)
Buližníková Frankenjura na Zbirožsku (3)
Aj my sme Tatry ! (3)
Ročenka ČHS 2018 (3)

 Nově v inzerci:
Osprey stratos 24l. | sobota odpoledne.... | Boty Meindly kansas lady HZX | Koupím lano | Vzhůru za dobrodružstvím...a ještě dál! | Prodám lezečky LaSportiva Skwama | Vyrazit na skály.... | Statická a dynamická lana | Prodám různé druhy karabin | POSTROJ EXOFIT NEX 1113901 |

 Anketa:
Se kterou lezeckou legendou byste nejraději zašli na pivo?
 Alex Honold 
 177 
 Adam Ondra 
 185 
 Chris Sharma 
 194 
 Lynn Hill 
 223 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.