LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Lepší starej horolezec, než mrtvej hrdina.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Nový průvodce Jižní Moravy
Nové knihy na Lezci
Kletterführer Elbtal

Závody
3. kolo Slánské pohody (16.10)
Sambar Kids Cup (19.10)
Ruzyňská liga pro děti (16.11)

Žebříček
Cesty:
50.Nyéki 9926
51.Šifra 9895
52.Ondrášek 9894
Bouldry:
50.Dörr 8475
51.Budinská 8356
52.Košťál 8353
Hory:
24.Zach 2660
25.Špás 2592
26.Nehasil 2588

Výsledky
SP v boulderingu Wujiang (CHN) (04.05)
SP v boulderingu Chongqing (CHN) (27.04)
SP v boulderingu Moskva (13.04)

Deníčky
4742 lezců
780927 cest
Nové přelezy:
Prise De C 7b
Pyromania 7c+
Omiros 7b
Zipi Y Zap 8a
Doxa Ext. 7b
Spartacus 7b+
Dream Line 7b
The Craic 7b+
Limonadový 8A+
Kuře Joe 8A

Stěny
ZŠ Planá - Planá
Hala v tělocvičně základní školy Strž - Dvůr Králové nad Labem
Sokolovna TJ Sokol - Ledeč nad Sázavou

Prodejny
HUDYsport - Ostrava
HUDYsport - Olomouc
Keen Concept Store - Palác Flóra - Praha 3

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Tatranská „Haute Route“

Vysoké Tatry jsou nejmenšími velehorami na světě. Přesto v nich naleznete řadu velmi zajímavých skialpinistických túr, extrémních sjezdů i několik zajímavých variant přechodů.

Za tak zvanou „Haute route“ Vysokých Tater se považuje přechod z Podbanského na Zelené pleso nebo opačně.


Západ slunka nad hřebenem Bašt (hi res)

foto by © Zoban


Varianta přechodu směrem na východ je vhodnější pro velmi dobré lyžaře, protože zahrnuje delší, pozvolnější výstupy a místy opravdu náročné sjezdy. Při postupu z východu na západ naopak budeme častěji vystupovat strmé svahy s lyžemi na batohu a až na několik krátkých úseků jsou sjezdy méně náročné. Nejobvyklejší je varianta ze západu na východ.


Schematická mapa přechodu (hi res)

foto by © Zoban


1.Den – Podbanské - Popradského plesa

Východiskem je Podbanské. V průběhu dne nás čeká velmi dlouhý a únavný výstup Koprovskou a posléze Hlinskou dolinou na Vyšné Koprovské sedlo (cca 1100 vm výstup/4,5 hod). Ze sedla je možné vystoupit podél hřebene až na vrchol Koprovského štítu (180 vm výstup/0,5 hod), odkud je nádherný výhled na Vysoké Tatry i Roháče. Za dobrých sněhových podmínek je možný sjezd z vrcholu.


Závěrečné metry hřebene na Koprovský štít (hi res)

foto by © ZobanNa Koprovském štítě (hi res)

foto by © Zoban


Začátek sjezdu z Vyšného Koprovského sedla do Mengusovské doliny bývá často špatně vysněžen a většinou se zde nachází tvrdý sluncem a větrem zpracovaný sníh. Z Hincova plesa může sjezd vést buď pod Zadnou Baštou přes Satanovu dolinku nebo lze vést sjezd přímo středem doliny. Vedení sjezdu středem doliny je orientačně náročnější na nalezení optimálního sjezdu, takže pokud svahy dobře neznáte je sjezd přes Satanovu dolinku vhodnější (700 vm sjezd / 1 hod).


Sjezd z Vyšného Koprovského sedla do Mengusovské doliny (hi res)

foto by © Zoban


2.den – Popradské pleso – Zbojnická chata

Druhý den zahajujeme výstupem přes dolinu Zlomisk. Mírné stoupání vedoucí pod SZ stěnou Tupé nás přivádí do centrální části doliny. Výhodnější je postupovat zprvu směrem do Rumanovy dolinky a k Ladovému plesu traverzovat až na jeho výškové úrovni. K plesu je možné vystoupit i přímo, ale výstupová stopa je poměrně strmá a nepohodlná.


Mengusovská a Zlomisková dolina, trasa výstupu do Východné Železné brány (hi res)

foto by © Zoban


Nad plesem začínáme stoupat do srmějšího prahu pod Železnou kotlinou. Z vrcholu prahu se otevírá detailní pohled na závěrečnou část výstupu. Za dobrých sněhových podmínek je možné až téměř do poloviny závěrečného žlabu vystoupat na pásech, posledních cca 50 vm do Východné Železné brány je pak už většinou lepších na botách, nebo mačkách (z chaty cca 800 vm výstup /2,5 hod).
Ve Východné Železné bráně je důležitý rozhodovací bod. Pokud máme pochybnost o podmínkách na severní straně nebo se nám nezdá aktuální vývoj počasí, je lepší návrat zpět. Ústup ze severní strany je sice možný, el cesta na Lysou Polanu je poměrně zdlouhavá.
Pokud jsme se rozhodli pokračovat pak nás čeká první opravdu strmý sjezd. V případě nejistoty je lepší zvolit variantu jednoho 60 m dlouhého slanění přes nejstrmější úsek a pak už pokračovat na lyžích.


Sjezd z Východné železné brány nad Gerlachovskými spády (hi res)

foto by © Zoban


Při sjezdu se stále tlačíme směrem doprava (pohled shora) pod masiv Kačacího štítu. Přímo pod námi se nacházejí masivní skalní prahy Gerlachovských spádů!!! Sjezd přes tyto prahy je možný zcela v pravé části doliny, jako by ve spádnici Litvorového žlabu. Zejména na jaře se často přeskakují menší skalky, nebo kousky natečeného ledu, takže velmi opatrně. Poslední 200 vm sjezdu už je pláň až na Kačací pleso (cca 750 vm sjezd/1 hod).


Kačí dolina a trasa sjezdu z východné Železné brány (hi res)

foto by © Zoban


Na Kačacím plese se můžeme pokochat výhledem na masiv Mlynára a zejména severní stěny Ganku, Rumanovho štítu, Zlobivé a dlaších stěn Kačacího můru. Nicméně nám nezbude než opět nalepit pásy a začít stoupat. Tentokrát směrem Prielom.


Začátek výstupu Litvorovou dolinou (hi res)

foto by © Zoban


Výstup vede zprvu mírnějšími svahy Litvorové doliny, jedno strmější místo je zhruba na výšce 1900 m, potom opět mírnějším terénem na Zamrznuté pleso v Zamrznutém kotli. Přímo před námi je zřetelně vidět Polský hrebeň, kterým vede přechod do Velické doliny a na Sliezsky dom.


Trasa výstupu Litvorovou dolinou na Prielom (hi res)

foto by © Zoban


Naše cesta se od svahy Polského hřebene stáčí opět k západu a pod severní stěnou Východné Vysoké stoupáme na pásech až k ústí žlabu z Prielomu. Posledních cca 100 vm je opět zpravidla výhodnější na botách nebo mačkách (cca 800 vm výstup/2,5 hod).


Výstup v horní části Zmrzlého kotle do Prielomu (hi res)

foto by © ZobanZávěrečný výstup do Prielomu (hi res)

foto by © Zoban


Ze sedla se otevírá výhled na rozlehlou Velkou studenou dolinu a je také vidět cíl naší dnešní cesty Zbojnícka chata.


Sjezd ve Velké Studené dolině (hi res)

foto by © Zoban


Sjezd vedeme přímo ve spádnici sedla a po té dnem doliny až na úroveň chaty k níž došlapeme krátkým traverzem. (cca 400 vm sjezd/0,5 hod). ubytování na chatě je dobré rezervovat dostatečně dopředu, nicméně na matracích na podlaze se najde místo téměř vždy.


Trasa sjezdu z Prielomu do Velké Studené doliny (hi res)

foto by © Zoban


3.Den – Zbojnická chata – Chata při Zelenom plese

Pokud máme štěstí a počasí drží i třetí den, můžeme se pokusit traverz dokončit. Od chaty vyrážíme směrem na Malý Závrat, podtraverzujeme JZ stěnu Javorového štítu a rozlehlou plochou Streleckých polí stoupáme pod Širokou vežu.


Trasa výstupu Velkou studenou dolinou na Priečne sedlo (hi res)

foto by © Zoban


Už ze sedla na Streleckou vežou je zřetelně vidět linie žlabu spadajícího z Priečného sedla. Celý postup je v podstatě totožný s linií letní žluté značky. Za dobrých sněhových podmínek je možné vystoupat na pásech až do sedla, většinou je ale opět nezbytné dát na posledních cca 50 vm lyže na batoh (cca 400 vm výstup/1,5 hod).


Výhled z Priečneho sedla na východ (hi res)

foto by © Zoban


Ze sedla se nám otevírá nádherný výhled na Malou Studenou dolinu a přímo naproti je také vidět poslední větší výstup přechodu – Baraní sedlo. K němu nás ovšem čeká ještě jeden náročný sjezd.
Z Priečneho sedla je nejstrmější začátek žlabu. Podle podmínek je zde možné slanit a teprve po cca 40 vm zahájit jízdu na lyžích. Sjezd vedeme na dno doliny a po té pokračujeme ve sjezdu směrem ke Žlté stěně (cca 400 vm sjezd. Pásy nasazujeme na zhruba 1900 m a směrem doleva (SZ) vystupujeme k Teryho chatě. Zde je možné dát občerstvení nebo přímo pokračovat výstupem na Baraní sedlo.


Trasa sjezdu z Priečneho sedla k Teryho chatě (hi res)

foto by © Zoban


Výstup je poměrně mírný a opět lze za dobrých sněhových podmínek vystoupit až na sedlo na pásech. Častěji se ale chodí na botách nebo mačkách (cca 500 vm výstup/1,5 hod). Pokud máme dostatečnou časovou rezervu a jsou dobré sněhové podmínky je možný vystoupit i s lyžemi až na vrchol Baraních rohů. (cca 150 vm/ 0,5 hod) Sjezd z vrcholu vedeme na straně Malé Studené doliny a pak krátce traverzujeme do sedla.


Trasa výstupu na Baraní sedlo od Teryho chaty (hi res)

foto by © Zoban


Z Baraního sedla nás čeká asi nejimpozantnější a nejnáročnější sjezd přechodu. Sjezd zahajujeme v poměrně úzkém žlabu (do 10 m šířky). Tento přibližně 35 – 40 stupňů strmý úsek má délku kolem 100 m. Po té se žlab rozšiřuje až nakonec přechází v široké pláně střední části Velké Zmrzlé doliny. Sjezd vedeme středem doliny, ozději více v její levé části. Přibližně na výšce 1900 m začínáme najíždět do spodního strmého úseku „Flašky“. Tento žlab bývá často rozdupaný od sestupujících horolezců a někdy bývá na sníh z pravé strany natečený led. Pokud není žlab dostatečně vysněžený je možný sestup po řetězech na žebru na jeho levé straně (pohled shora). Pod žlabem už se nachází mírný táhlý sjezd na Zelené pleso (cca 850 vm sjezd /1 hod).


Trasa sjezdu z Baraního sedla k Zelenému plesu (hi res)

foto by © Zoban


Na chatě můžeme přespat a pokračovat další den přechodem do Javoriny přes Kopské sedlo,nebo je možné sjet až na Bílou vodu a odsud autobusem a elektirčkou zpět do východiska přechodu.
Jako velmi kvalitní zakončení se nabízí vynikající restaurant Furkotka na Štrbském plese. Pro přechod je dobré mít ješte jeden den navíc jako rezervu. V případě dobrého počasí je možné v tomto rezervní dni absolvovat některou z dalších skialpových túr v Tatrách. Rysy, Volí chrbát, Kriváň. Bude záležet pouze na tom kolik vám zbylo kondice, kde máte auto, případně kde zamluvené ubytování.


Sjezd z Priečneho sedla do Velké Studené doliny (hi res)

foto by © ZobanZávěrečný hřeben Rysů (hi res)

foto by © ZobanVysoké Tatry (hi res)

foto by © ZobanSjezd ze sedla Váha (hi res)

foto by © Zoban


Co, kde, kdy a jak

Nezbytné znalosti a schopnosti
Bezpečný pohyb na skialpových lyžích, chůze na mačkách v terénu do 50 st. Sklonu. Znalost základních horolezeckých lanových technik (navázání, slanění). Bezpečné vedení sjezdu v terénu do 40 stupňů sklonu (S3 – 4).
Znalost vyhodnocování lavinového rizika v terénu, bezpečné ovládání orientace a navigace v horském terénu.
Pokud máte pochybnost o dostečné úrovní svých znalostí a schopností (zejména po stránce navigace a lavinové problematiky) požádejte raději o doprovod horského vůdce.

Nezbytné vybavení
Skialp set, sonda, vyhledávač, lopata, žďárák, lékárna, mačky, cepín, helma, sedací úvaz, 2 x karabina
Na skupinu 1 x 60 m ½ lano

Nejvhodnější období
Leden až duben, v zimních měsících je nzbytné počítat s vyšším lavinovým rizikem a také menší stabilitou počasí

Chaty – všude možné ubytování s polopenzí
Horský hotel Popradské pleso www.popradskepleso.sk
Zbojnícka chata +421-903-638000, +421-903-619000
Chata při Zelenom Plese www.zelenepleso.sk

Možnosti zajištění vedení přechodu horským vůdcem

www.climbingschool.cz,
www.climbingschool.cz/?bcoid=95
www.horskyvudce.com
www.tatraguide.com

Nouzová telefonní čísla
Letecká záchrana LZS Poprad – 18155
Horská služba Tatry Smokovec – 18300
V případě polského signálu – 112

Fotogalerie z různých skialpinistických túr a výstupů v Tatrách naleznete na www.climbingschool.cz .

Radek „Zoban“ Lienerth
zoban@seznam.cz
+420603810600

Radek „Zoban“ Lienerth   [úpravy] 07:34 03.04.2008Tisk 

Reklama:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 urážka .-)08:20:48 03.04.2008
Nejmenší velehory na světě? To je urážka! A co špicberky? to je ěště menší! Mé ego těžce snáší, když mě někdo poví, že vlastně lezu po nejmenších velehorách :) Ač nelyžař, o tatrách si vždycky počtu rád. Pěkný poznávací výlet..
kuba novákodpovědět 
 Re: urážka .-)08:31:19 03.04.2008
Taky jsem si rád početl a oprášil místopis. Člověk aspoň vidí, jak je ta skleróza plíživá. (skialpy mám již půjčené 3 měsíce a boty jsou už moje)
Petrodpovědět 
 Re: urážka .-)21:37:27 06.04.2008
ŠPICBERKY???myslíš nižší ale v žádném případě menší, tam sem byl a znam to tam.
Lubošodpovědět 
  Re: urážka .-)09:23:55 07.04.2008
jo-myslím menší jako nižší. Aha-jesli je to myšleno rozlohou, tak to je asi fakt. Tatry-nejmenší velehory.
kuba tattooodpovědět 

 TOP clanek08:57:27 03.04.2008
NEJLEPSI clanek za posledni dobu, co na lezci.cz vysel.
Perfektni, navrhuji lezci.cz tento clanek nejak odmenit, at je takvych publikovano co nejvic.

Honza T
Honza Todpovědět 
 Re: TOP clanek21:09:15 16.04.2008
Super! Po dlouhé době perfektně zpracovaný článek. Dobrý průvodce! To se Ti, Radku, fakt povedlo.
Závěr bych nebral jako PR. Podle mně je v průvodcích standard odkaz na vůdce. Kdo se na to sám necítí sám, ví, na koho se může obrátit.
Martin Krédlodpovědět 

 Pekne ...10:26:03 03.04.2008
Zajimavy, informativni a inspirativni clanek, ze bychom se ted na jare vydali misto do Aosty nebo Francie do Tater??

Hore zdar a skialpum zvlast,

  Lenka K.
Lenka K.odpovědět 
 Re: Pekne ...10:51:29 03.04.2008
Super,perfektně profi zpracované. Ty podpisy na Lubošových lyžích nemají chybu...
Tomassoodpovědět 
 Re: Pekne ...11:28:54 09.04.2008
Proc do Aosty nebo Francie? V Rakousku a Jiznim Tyrolsku je terenu prehrsel a neni to tak daleko. Staci si najit vhodny udoli a zajistit ubytovani. Ale TA3 (Vysoky) maji svoje zcela neopakovetelne kouzlo.
FAHodpovědět 

 Krasna tura...10:46:47 03.04.2008
Peknej clanek, jen bych doplnil ze dryhy den je dobre pridat centralni zlab Vysoke dobre viditelny od popradskeho plesa, treti den potom ladovy stit a z neho sjezd na vychod do doliny peti spisskych ples.
Modpovědět 

 PR???11:53:05 03.04.2008
Hezký článek ale asi bych to zařadil jako PR né? ;-)
B.odpovědět 
 Re: PR???13:02:30 03.04.2008
V podstate je to uplne skvely PR:)
taranisodpovědět 
  Re: PR???13:10:25 03.04.2008
Klidne vic takovych PR!
kubaplodpovědět 

 Pekne zpracovano12:20:56 03.04.2008
Zpracovani dobre, nakresy pruchodu dolinami a vystupy do sedel vyborne.

Nicmene, nezda se mi, ze by zacatek sjezdu z Baranieho sedla do Velke Zmrzle doliny mel 35-40 stupnu, rekl bych, ze ma vice.

Souhlas s B., v zaveru to vypada, ze je to PR na www.climbingschool.cz, apod. :-D
palicodpovědět 
 Re: Pekne zpracovano13:13:32 03.04.2008
Co se Baranek tyce tak zalezi na podminkach, letosni unor byla i horni cast max.37 stupnu, zalezi na vetru a jak a kde to do zlebu nasklada. Baranky uz jsem taky zazil ze meli nahore prvnich 30 m vyrazne pres 45 st., stejne jako Priecne.
Sklony jak je uvadim jsou obvykle, nicmene vzdy zalezi na aktualnich podminka a vime ze vitr je velky kouzelnik...
Radek
zobanodpovědět 
  Re: Pekne zpracovano13:43:31 03.04.2008
Moc pěkný článek dal bych za 1***. Díky.
Jose prasečí hlavaodpovědět 
  Re: Pekne zpracovano13:50:04 03.04.2008
Ďakujem Radek za pekný článok a inšpiráciu.
Mišoodpovědět 
  Re: Pekne zpracovano14:28:08 03.04.2008
Loni v tuhle dobu měl nahoře Baranní žlab směrem na Brnčálku zhruba 40 stupnů, ale jak říkáš, záleží na navátém sněhu
Tomassoodpovědět 
 Re: Pekne zpracovano19:36:49 05.04.2008
Na sklonu svahu tas tak nezalezi, zalezi hlavne na druhu povrchu.
FAHodpovědět 

 Popisky16:41:41 03.04.2008
Na obrázku 018 jsou chybně popisky Pyšný štít a Lastovčia veža, správně má být Malý pyšný štít a Pyšný štít :-) Jinak pěkný článek, samozřejmě.
Hnidopichodpovědět 
 Re: Popisky17:53:55 03.04.2008
Taky jsem spytoval paměť a nezdálo se mi to. Tak už to nemusím hledat. Díky.
odpovědět 
 Re: Popisky19:25:54 03.04.2008
Tak se mě nějak maří, že se Pyšnému, nebo Malému pyšnému, kdysi říkalo Lastovičia veža.
odpovědět 
  Re: Popisky22:42:47 03.04.2008
V Puškášovi ,díl II(r.1957) není Pyšný štít , ale Lastovičia veža, a jako Pyšný štít je označen Malý Pyšný. Autor článku zřejmě použil tohoto průvodce. Jinak již v Kroutilovi z 1938 je Pyšný - Pyšný.
Palo Č.odpovědět 
   Re: Popisky08:51:54 04.04.2008
Presne tak, Lastoviciu vezu mam zafixovanou, protoze mi to tak klasici ucili a ja to automaticky pouzil. Jinak podle mapy Hlaváček/Schmid 1951 (nejlepsi schema Tater) je to uvadene Maly Pysny stit, Lastovicia strbina, Velky Pysny stit.
Radek
zobanodpovědět 
    Re: Popisky11:26:03 04.04.2008
maličko problém česko/slovenský, ale díkybohu ne tak emotivní jako česká/čínská/těžká dolina (řeší se to tak zhruba na úrovni Weberspize nebo dolina dzika). češi (hlaváček, kroutil...) uvádějí (od Lomničáku) malý pyšný, laštovičí štrbina, pyšný, slováci (puškáš, andráši) pyšný, laštovičí štrbina, laštovičí veža. omlouvám se za zprasený slovenský pravopis.
Lukas b.odpovědět 
     Re: Popisky22:28:06 04.04.2008
Není to , ani problém česko/slovenský.Teda mimo České doliny. Ty názvy se upřesňovaly.Třeba Pyšný je někde i ´jako Durný. Kdo dnes ví kde je Rotte turm(Červená věž) nebo jak se dnes jmenuje "Dedo"? Ty současné názvy upřesnili , až Halváček s Puškášem v 50tých letech.
Paloodpovědět 
      Re: Popisky22:29:30 04.04.2008
Sorry, Hlaváček.
Paloodpovědět 
      Re: Popisky01:47:08 06.04.2008
Lomničák bych věděl, ale kterou z Rote Turm máš na mysli :-)
Kuba Turekodpovědět 
       Re: Popisky09:07:50 08.04.2008
Měl by to být starý název Široké veže.
Palo Č.odpovědět 
        Re: Popisky22:51:32 08.04.2008
Díky! Další Rote Turm by měla být snad někde v hřebeni Pyšných štítů, jiná někde okolo Svišťového štítu. Ale to jsou asi zase zpětné překlady z maďarštiny do němčiny.
Kuba Turekodpovědět 

 Je to legalni ?17:16:05 03.04.2008
Jen takovy dotaz. Myslel jsem, ze v Tatrach je skialpinismus povoleny jen v nekterych lokalitach. Oni uz to povolili plosne? Asi ano kdyz to nabizis jako turu pro klienty, takze super. Jen jsem se chtel ale ujistit, ze to je opravdu legalni. Diky moc za odpoved.
odpovědět 
 Re: Je to legalni ?21:23:11 03.04.2008
Pokud vím, tak něco jo (Brnčálka - Zbojnická) a něco ne (zbytek). Byly v plánu nějaké úpravy návštěvního řádu Tanapu, ale zatím k nim asi nedošlo. Skoro už to vypadalo, že zelení na Slovensku dostali rozum...

Jinak skvělý článek, jen více takových "PR". Skutečné PR by vypadalo úplně jinak.
MirekZodpovědět 
  Re: Je to legalni ?22:55:59 03.04.2008
Bych to nerozebíral.Máš to v Návštěvnom poriadku Tanapu. Zagugluj.
Paloodpovědět 
  Re: Je to legalni ?10:22:03 09.04.2008
Moc to tu neriešte, lebo nam to zavru vsetko.

PS: pekny članok
kalfoodpovědět 

 inspirace19:25:50 03.04.2008
Super článek!!! Výborná inspirace na příští rok, pač letos jsem už se skialpinismem skončil, neboť mi tatínek skialpy zlomil:o(
Máraodpovědět 
 Re: inspirace19:37:35 03.04.2008
Pěkný článek, pěkná tůra. Takto v kuse jsem ji nikdy nešel. jen bych chtěl dodat, že již v roce 1967 byl úsek Popradské pleso- Brnčálka za jeden den. Tehdy byly ještě kandaháry. Přešla to trojice tatranců,nerad bych se spletl. Snad Luczy, Gálfy a....? Doufám, že mě někdo doplní, či opraví.
Palo Č.odpovědět 
  Re: inspirace08:35:53 04.04.2008
Palo, a hadam i ostatnych to mozna oslovi. Popis prveho prechodu tejto trasy (okrem casti podb. - pp) najdete na hory.sk, v sekcii horska publicistika, vlavo dole - pisane pre hory.sk - je clanok 35 rokov haute route V. Tatier. Odporucam precitat, zamysliet sa ...
jozo
jozosodpovědět 
   Re: inspirace08:50:00 04.04.2008
ano, TAKHLE!! vypada inspirace )
odpovědět 
  Re: inspirace09:02:07 08.04.2008
Luczy,Botko,Kriššák
P.odpovědět 

 Naco lano?20:44:11 03.04.2008
otazka - naco to lano a sedak? je tam niekde lezecky usek?
odpovědět 
 Re: Naco lano?08:22:07 04.04.2008
Pokud vyhodnotis zacatek sjezdu ze Zelezne brany a Priecneho jako prilis narocny, muzes slanit, ale zase zalezi na schopnostech. Ja osobne ho nosim na teto ture vzdy, i kdyz casto jenom pro "sichr".
Radek
zobanodpovědět 
  Re: Naco lano?09:09:12 04.04.2008
Co více dodat,super , díky za článek. Takhle v kuse jsem to ještě nešel ale půjdu :o))
Alešodpovědět 

 Tatry16:12:04 04.04.2008
Bezva akce.. ve vší počestnosti závidím.. jen tak dál.. už se těším do Tater
Shebeeodpovědět 

 Pěkná tůra ...11:12:08 05.04.2008
Asi před 5 lety jsme si to zpestřili ještě západníma Tatrama a polskýma Červenýma vrchama přes Swinicu až na Rysy. Taky docela slušné a pěkné. Překvapila mně úroveň polských chat (Ornak, Murowaniec a chata u 5 polskych ples). Na Morskem oku jsme nespali, ale vypadalo to taky dobře. Jediné co mně sralo je stan, který je na západní tatry potřeba, protože ani na lyžích to za den stihnout nejde.
Belialodpovědět 
 Re: Pěkná tůra ...20:31:59 06.04.2008
pekny clanok ale naco lano.
lanoodpovědět 
  Re: Pěkná tůra ...06:13:55 07.04.2008
Kdys jses vudce a tahnes klienty tak si lano vemes, no.
FAHodpovědět 

 Gypsiho prechod00:30:40 07.04.2008
pekný a užitočný článok
tatranská klasika, ktorá sa nikdy nezunuje a s mnohými variantami
tu vám ponúkam odkaz na jeden zaujímavý prechod Vysokými Tatrami
z hľadiska skialpu je to doteraz asi NAJ prechod
aký bol v tatrách spravený a doteraz nezopakovaný
článok Gypsiho prechod nájdete na stránke www.vetroplachmagazin.sk pod témou skialpinizmus
odpovědět 

 video Tatry Haute route11:13:26 06.05.2008
pre lepšiu predstavivosť a pre tých čo to pôjdu,
video:

http://ceper.sk/novinky/hudobron.html
ceperodpovědět 

 Tatroznalec13:05:11 20.05.2008
Ozaj pekny clanok a pekne foto. Uz sam som to siel niekolko krat je to krasny prechod. Doporucujem polovicu aprila po cesky dubna, dobre podmienky. Po prechode sa da ist zrelaxovat do Aqa City v Poprade nie je to reklama , ale ozaj to dobre padne.
Vladoodpovědět 

 uprava17:36:24 10.08.2008
OPET ZNAMA CHYBA! Sklony jsou v %, nikoliv ve stupnich, ja se mnozi myli. Jedna se tedy o strmost 40% nikoliv 40 stupnu! Tak bacha na to. Jinak pekny clanek
technikodpovědět 
 Re: poznamka pro technika20:13:57 15.09.2008
sklony u skialp sjezdu se zasadne udavaji ve stupnich, protoze ty jsi na ture schopny lepe odhadnout nebo zmerit, takze stupne, nikoli procenta.
odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

MFOF

 Foto dne:
Grotta Areonauta
?
 Databáze cest:
Všechny cesty (138975)
Top horské cesty
Nejnovější horské cesty:
Rien Ne Va Plus 8- Hochschwab
Geronimo! 8/8+ Carniche Alpe
Medvídek 7+/8- Velká Studená Dolina
Lilipfeiler 5+ Dachstein
N Spur Of The Papillons 6a Mont Blanc
Nově komentované:
Česká Cesta 7 Roviště
Místní Výzva Direkt Xb Kralupy Nad Vltavou
Místní Výzva Direkt Xb Kralupy Nad Vltavou
Vokousek 6 Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: péřový spacák Zlín | Re: Bergell- dotaz na znalce | Re: dětský lezení | Re: Bergell- dotaz na znalce | Re: Bergell- dotaz na znalce | Re: péřový spacák Zlín | Re: péřový spacák Zlín | Re: péřový spacák Zlín | Re: péřový spacák Zlín | Re: Lezeni v jiznim Spanelsku - Grazalema |

 Nové komentáře:
Re: Inu | Re: strašný | Re: Budoucnost? | Bumerang | Re: Nová doba | Re: vv | Re: Nová doba | Schöne Kletterreich! | Re: Inu | Re: C licence |

 Kde to vře:
Vzdělávání (137)
V Doksech u Kladna někdo narafičil do chytů skleněné střepy (39)
Mezinárodní MČR a finále Rock Point ČP v boulderingu 2019 (26)
Dať do toho všetko (25)
Escaper (13)
Manažer Adama Ondry Pavel Blažek kooptován do VV ČHS (11)
Nové povolení lezení pro Srbsko a okolí v Českém krasu (10)
Mistrovství ČR do 14 let + kategorie B v lezení na obtížnost (9)
Krátký film: Klasické pískovcové lezení na Oybině (7)
Onsajt (5)

 Nově v inzerci:
Skialp vázání Dynafit ST Rotation 10 | Stoupací pásy 190cm x 110mm | Koupím lezečky LaSportiva Miura | Ocun Ozone QC | fenix 5x plus | Prodám zachycovací postroj | Kid Comfort III | Goretex trekové boty Haglofs vel.44 | Bergans funkční bunda pánská XXL nová | Goretex kotníkové trekové boty Alfa vel.37 |

 Anketa:
Máte enviromentální smutek?
 Nikdy 
 1129 
 Vyjímečně 
 945 
 Občas 
 1104 
 Často 
 1093 
 Imrvére 
 1087 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.