LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Trénink dělá mistry.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Kniha Kamarád ze skal o Joskovi Smítkovi znovu vychází
Leonidio, Řecko
Gimme Kraft! AIR: 2. díl populární tréninkové bible pro lezce

Závody
SP Edinburgh (23.09)
SP Wujiang (07.10)
SP Xiamen (14.10)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13922
2.Pail 11600
3.Vopat 11473
Bouldry:
1.Stráník 11450
2.Ondra 10878
3.Stráník 10875
Hory:
1.Zaoral 7062
2.Šuraba 6358
3.Skopec 5620

Výsledky
Rockmaster (26.08)
ČP Rock Point Boulderzávody 2017 (25.08)
SP Arco (25.08)

Deníčky
4360 lezců
652025 cest
Nové přelezy:
Ročník 195 Xb
Chosé Nepř 7C
FOX Racing 7C
Aix, Zwei, 7B+
Bumerang 7C/7C+
La Muerte 7b+
Łuk Herakl 7C+
Pussilla 7C+
Łuk Herkul 8A+
Mar Flotan 7c

Stěny
KH Olomouc - Olomouc
Sokolovna - Lomnice nad Popelkou
Umělá lezecká stěna - II.ZŠ - Moravská Třebová

Prodejny
NěcoNavíc.cz - České Budějovice
Rock Point Outlet Store - Praha 5 - Radotín
HUDYsport - Praha 6

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Yosemite na pohodu

Sedíme na vrcholu Half Dome a pozorujeme mraky honící se po obloze. Splnil se velký sen dvou tatíků, kteří se urvali na necelé tři týdny od rodin, aby poznali a zažili to, o čem slyšeli jen z vyprávění. Za těch deset dnů v Yosemite Valley jsme nepřekonali žádné obdivuhodné výstupy vysokých obtížností, přesto jsme si splnili všechny cíle a nakonec i nějaký ten Big Wall padl.


Vrcholu Half Dome (hires)

foto by © Marek, Alda


Je 13.6. a my přistáváme na letišti v San Francisku. Na letišti vyzvedáváme v autopůjčovně Dodge Caliber a hned míříme po dálnici směrem k Yosemitskému parku. Od kámošů víme, že do kempu 4 je nutné přijít včas a tak ani nespíme a kolem 5. ráno si stoupáme jako třetí v pořadí do fronty na místo v kempu. Do půl deváté  se za námi řadí různorodá skupina asi 40 lidí se stejným cílem: urvat místo.


Fronta před Camp 4

foto by © Marek, Alda


Maximální délka pobytu v kempu je 7 dní. Že se to ale až tak striktně nehlídá, jsme se dozvěděli v následujících dnech, kdy nás na place určeném pro 6 lidí spalo asi 15. Důležitá je visačka na stan i auto, potom děj se vůle boží… Auto s visačkou by mělo být zaparkováno přímo u kempu, případně na parkovišti vedle. Rangeři si to dost hlídají.


The Grack  Center, oblast Glacier point

foto by © Marek, Alda


Po nezbytném odpočinku, kdy upadáme téměř do bezvědomí, se začínáme pomalu seznamovat se specifiky místního lezení. V cestách není prakticky žádné jištění, často ani štandy. Vezeme sebou asi 16 friendů, sadu vklíněnců, hexy. Musím říct, že nakonec využíváme prakticky vše. Tímto zdravím všechny kámoše, kteří zapůjčili, hlavně pak Dlabiho, bez něhož bychom asi museli při doplňování materiálu vyplenit místní lezecký shop. Prakticky celou dobu lezeme jen na jednoduché šedesátce, druhou využíváme jen jednou na Glacier Point Apron.

Začínáme na jednodélkových cestách, ale rychle přecházíme na vícedélkové. Doporučit se dá určitě Swan Slub Gully 5.6 s pěknou třetí délkou nebo třeba After Six, šestidélkový bonbónek, který nepatrně kazí jen nepříjemná první délka olezlým koutem. Dá se to ale dobře odjistit. Pěkné cesty v plotnách pro pohodáře jsou na Glacier Point Apron, kde je i prý nejhezčí 5.8 v údolí The Grack. Občas tam ale prý padají kameny.
Moc bych nedoporučoval začínat přímo na El Cap Base. Cesty jsou tam docela poctivé, často lezené a tudíž místy dost oklouzané. Dáváme tu mimo jiné Little John right 5.8, která určitě není zadarmo. Pro ty, kteří se jako my necítí přímo nahoru, je ale pocit z kilometru kompaktní skály nad sebou úchvatný. Fotíme jako o život a připadáme si jako Alenka v říši divů. Dvě dvojky visí v The Nose, potkáváme ale i dva kluky co už dolezli. Jeden z nich se pomalu belhá od Salathé, kde hodil tlamu v druhé délce. Jo nýty tady prostě nejsou a pokud něco vypadne…


El Cap base

foto by © Marek, AldaRoyal Arches 5.7 A0 byl první Big Wall vylezený v údolí. Chlapi do něj šli, protože měl jako jediný větší počet stromů zajišťujících relativní bezpečí. První délka ukloněný komín, potom nějaké lehké lezení a od páté délky to začíná být zajímavé. Obtížnost nepřekračuje 5.7, pořád je ale co dělat. Lezení většinou spárové, vše kompaktní, dobře odjistitelné. Nýty v cestě nečekejte, štandy jsou většinou za stromy, mezitím nic.


Royal Arches (hires)

foto by © Marek, Alda


Cesta má 16 délek a leze se 7-10 hodin. Často se prý ale stává, že bývá podceněna a nezbývá nic než bivak na štandu.  Uhlíky po ohníčku kolem 13.délky jsou tu pak němými svědky malého dobrodružství. Nás ale nikdo nezdržoval a tak cestu dáváme za 8,5 hodin.
Royal Arches se většinou  slaňují dolů po připravených slaňácích, dá se to ale i obejít trekem přes Yosemite Fall. Pokud do toho tak jako my půjdete, čeká vás nekonečný pochod po hladkých plotnách, vyprahlým lesem plným komárů, pak zase lesem s ještě více komáry a asi po 5-ti hodinách jste v Camp 4 jako na koni. Pokud se Vám to bude zdát málo, doporučuji celou tu cestu nepít. Někde v první třetině stěny nám totiž z prošoupaného kanystru pomalu vytekla všechna voda, takže jsem kvůli dehydrataci ještě asi den nebyl na malé.


Royal Arches

foto by © Marek, Alda


Další den odpočíváme a jezdíme Shuttle busem po údolí. Je zdarma, jezdí všude a často a je v něm zima. My jsme se svezli ke sprchám v Curry village a do obchodu v Yosemite village, kde mají dobrá chlazená vína, borůvkové muffiny za 1,15 USD a vkusné suvenýry s motivem medvěda. Kupuju malému ponožky s chlupáčem, Marek pošilhává po oblečku Yosemite Ranger.  Míříme do Yosemite Grill na nějakou dobrotu z roštu, když ale zjišťujeme, že tady zase pečou jenom ty jejich hamburgery, házíme zpátečku. Dáváme raději mufíka, který se stal nedílnou součástí našich snídaní a večeří.foto by © Marek, Alda


Pár dnů poté, co jsem úspěšně překonal následky klimatizace v autobusu, jdeme do cesty Snake Dike 5.7R na Half Dome. Namáhavý nástup trvá kolem 4 hodin a ke konci je značně nepřehledný. To v cestě samotné již problém s orientací není. Téměř celý výstup totiž vede po křemenité žíle připomínající hada. To R u znaménka obtížnosti značí dlouhé odlezy. V praxi jsou všude na štandech nýty, mezi nimi ale většinou jen jedno další jištění. Zakládat se dá jen zcela výjimečně, rozumně odjistit se dá první a poslední délka. Obtížnost ale nepřekračuje naši 5, plotně v první a třetí délce bych dal možná o trochu víc.


Half Dome (hires)

foto by © Marek, AldaSnake Dike 2.délka

foto by © Marek, AldaSnake Dike 4.délka

foto by © Marek, Alda

 
Marek to leze v pohodě, já se nakonec taky kousnu a pravidelně střídáme. Po osmi délkách je posekáno a následuje zhruba stejná vzdálenost po plotnách nahoru. Dá se to jít sólo, je lepší se držet spíš vpravo. V dešti asi nepůjde o bůhvíjaký zážitek, odjistit to totiž prakticky nejde. My máme ale pěkně a tak si za hodinu již vychutnáváme špalír turistů na ocelových lanech normální výstupové cesty. Pro mnohé je to možná první cesta do hor a tak je zajímavé pozorovat různorodost stylů, kterými se povětšinou obtloustlí američané sunou vzhůru a dolů. O tom, že amíci neponechávají při výstupu nic náhodě svědčí dlouhý rozhovor mezi paní chystající se na výstup a prodavačem lezeckého obchodu v údolí. Nezdvořile jsem několik minut poslouchal a odešel jsem až ve chvíli, kdy s ním začala rozebírat jestli si vzít spíše více ovoce nebo o jeden sandwich navíc.


Na vrcholu Half Dome

foto by © Marek, Alda


Večer po výstupu si vychutnáváme sprchu a bílé froté ručníky v kempu Curry s ohyzdnými bílými stany, který je jinak na rok dopředu kompletně zamluven. Spěcháme ještě na promítání fotek známého místního fotografa, který je v sezóně rozložen se svým teleobjektivem na mostě pod El Capem a fotí lezce v jeho stěně. Krásné fotky ze současnosti i z historie lezení doplňuje vtipný komentář a dělá tak z přednášky show, která je snad ještě lepší než beseda s Ronen Kaukem před dvěma dny.

Zvláštní kapitolu píší v údolí medvědi. Zvykli si na přítomnost lidí a dobré sousedské vztahy udržují pravidelnými večerními návštěvami kempů. Stačí malá nepozornost, špatně dovřená schránka na potraviny, zubní pasta, nebo nedopitá Cola v autě a medvěd sežere i to co tam není. Na parkovišti vedle Camp 4 stálo každé dva dny minimálně jedno auto s okny vymlácenými od medvědů.
My se o jejich přítomnosti přesvědčili jinak.


Schránka na jídlo v Camp 4

foto by © Marek, Alda


Kolem jedenácté večer sedíme u vína a na jednou slyším za zády zvuk jako když se otevírá pytlík s chipsy. Kouknu za sebe a metr a půl za mými zády nám medvěd rabuje zásoby. Jediné co mě napadlo bylo posvítit mu do očí čelovkou. Jas všech 4 LED diod z mé lampy ho očividně vystrašil. Stihl ještě pobrat krabici s ananasovým džusem a balíček sušenek a dal se na útěk. V tu chvíli nám to přišlo docela legrační, zvlášť když to jídlo nebylo naše. Představa, že chlupáč přijde do bivaku někde v pustině mezi Yosemite Valley a Tulomne my už ale teď tak veselá nepřipadá. Pokud bych šel někdy v budoucnu ve Valley vícedenní trek, pak jedině se speciální schránkou na potraviny proti medvědům, tzv. bear boxem.


(hires)

foto by © Marek, Alda


Po 10 ti dnech v kaňonu míříme přes Tulomne meadows do Las Vegas, parků Bryce a Zion, abychom naši pouť ukončili v Sequoia NP a San Francisku.
V San Francisku zastavujeme přímo v centru a jdeme se projít. Hlavní třída je lemována špalíry lidí. Aha, běží se tu asi maraton, říkáme si. Chvíli čekáme až borci přiběhnou a krátíme si čas pozorováním extravagantně oblečených amíků. Něco mi tu ale nesedí. Mé podezření se utvrzuje v momentě, když ulicí probíhá první „závodník“ - borec oblečený v růžové leopardí kůži. Kousek za ním doprovod na motorkách - dvě stokilové báby na Harley s holými zadky oblečené v černé kůži. Jsme na Gay parade, která se tu koná každým rokem a je jednou z největších svého druhu. Na záchodech v přilehlém obchoďáku tak měním zažité návyky, na malou jdu do kabinky a raději se zamykám. Jdeme se projít raději do přístavu, kde se nám prodavač z krámku se suvenýry snaží k tričku s Alcatrazem vnutit na rande ještě  svého přítele. Mě ani Markovi se zas tak moc nelíbil, a proto přístav rychle opouštíme. Dnes sem prostě moc nezapadáme.

V Yosemite Valley jsme strávili 10 krásných dní. Zjistili jsme, že si tu s dostatkem vybavení zaleze téměř každý, netřeba se bát. Je tu dostatek cest i pro pohodově orientované lezce jako jsme my dva. Období pro návštěvu v půlce června bylo ještě v pohodě, od července začíná být opravdu vedro.


Motýl Emanuel

foto by © Marek, Alda


Doporučení  • Borůvkový muffin je nejlepší, banánový nebrat
  • Nepodceňovat medvedě, lidi nežerou, vše ostatní ale jo
  • Chardonnay nebrat ani chlazené
  • Jízda gondolou po umělé řece za zpěvu italských písní ve druhém patře kasina Venetian v Las Vegas
  • Trek po dnu Bryce Canyon
  • Průvodce na volné lezení nebo na Big Wall mají všude v údolí. Něco je na www.supertopo.com


Ceny


Letenka 17 000 Kč, Delta Air přes Atlantu z Vídně
Auto 13 000 Kč na 18 dnů, společnost Dollar
Oběd v Yosemite Lodge cca 12 USD ( teplé jídlo a Cola), ve Fast foodu 9 USD
Camp 4    5 USD/os, limit 7 nocí
4*hotel v Las Vegas 54 USD pro 2 osoby
Lezecký obchod v Yosemite Valley má věci levnější než u nás

Text: Alda z Olomouce
Foto: Marek z Brna, Alda

Aleš Sobek   [úpravy] 22:34 05.08.2008Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 pekne08:49:15 07.08.2008
pekne napisane, vdaka
m.odpovědět 
 Re: pekne17:12:23 07.08.2008
Díky
odpovědět 

 hmm09:02:49 07.08.2008
Super clanek. Krasnej sloh:-)
Otazk ana autora.Jak daleko (doba jizdy) je to z yosemitu do zion canynu?Popripade doba jizdy zion canyonu do  las vegas a pak z las vegas do frisca? Diky
R.odpovědět 
 Re: hmm17:19:34 07.08.2008
My jsme vyjeli z Yosemite odpoledne a kolem druhé ráno jsme byli před Vegas. Z Vegas do Zionu tak asi 3,5 hod, Z Vegas do Friska bych řekl tak 12 hod. My stavěli ještě v Sequoia NP, takže přesně nevím.
odpovědět 

 Dobrej sloh10:08:31 07.08.2008
Nádherně napsaný opravdu dobrej sloh a zajímavý. To první foto je super hezkej skoro kýč. Hned bych tam jel. Závidím.
Steveodpovědět 

 Díky10:26:19 07.08.2008
Díky za super článek... Taky bych hned jel :-)
kytkaodpovědět 

 Pekne10:32:33 07.08.2008
Po dlouhe dobe jsem si opet neco z lezce precetl. Zadne lezecke porno a sebeprezentace. Vylet vam zavidim, snad se tam taky nekdy dostanu. H.
Honzaodpovědět 
 Re: Pekne17:54:11 07.08.2008
Opravdu hezký a poutavý článek, co se dá celý přečíst. Žádné sólo v šestce a hodně zajímavé info. Taky dík!
Martinodpovědět 

 Nádherné povídání21:04:22 07.08.2008
Moc pěkné povídání Aldo a teď myslím i to, co jsme absolvovali minulý víkend na rybníku. Jsem moc rád, že jsem tě zase viděl a těším se na příště. Lezení za louží vám pochopitelně tiše závidím!
Milanomafianoodpovědět 
 Re: Nádherné povídání21:30:58 07.08.2008
Díky Milano,
doufám že se ukážete příští týden v Leogangu, ať můžem ochutnat něco ze zásob z jižní Moravy, které ssebou beru.
odpovědět 
 Re: Nádherné povídání21:50:42 07.08.2008
Díky Milano,
doufám že se ukážete příští týden v Leogangu, ať můžem ochutnat něco ze zásob z jižní Moravy, které ssebou beru.
odpovědět 

 yo21:44:48 07.08.2008
Prijemne citanie k veci, paradne fotky (kinofilm?). Taketo fakt mozem.
orvaqodpovědět 
 Re: yo21:53:11 07.08.2008
Něco je foceno na digitál Panasonic TZ3, část potom na zrcadlovkou Nikon na Kinofilm. Díky.
odpovědět 

 pochvala09:45:52 08.08.2008
opravdu hezky lezeni
přiště pojedu s vama
tomasodpovědět 

 Vtipný09:54:19 08.08.2008
Alešku,Ty jsi vtipný!Líp by to nikdo nenapsal.
Fotky z lezení jsou na obyčejné mijůčko (nic těžšího  neunesem).
Marekodpovědět 
 Re: Vtipný10:40:06 08.08.2008
Zdar, Jo to je fakt :)) Tak jeste na Mjucko.
odpovědět 

 pohoda10:03:39 08.08.2008
Z toho článku ide fakt pohoda. Veľmi príjemné.
rastoodpovědět 

 Veliká krása...12:10:54 08.08.2008
Tož jsem konečně přečetl a zhodnotil vaši akci a musela to být nádhera - veliká krása... Párkrát jsem si zasnil a v cítil se do té pohody a krásy přírody. Už se těším až se od rodiny utrhnu a něco podobného prožiji. Někdy můžeš vzít kámoša s sebou:))) Franta
Frantaodpovědět 
 Re: Veliká krása...12:22:18 08.08.2008
To víš že jo, musíš ale pořádně bouchat, aby jsi stačil. :))
odpovědět 

 pěkné20:40:41 08.08.2008
opravdu pěkně napsané a poutavé, až má člověk chuť se sbalit a jet daleko za oceán
Elaodpovědět 

 Paráda08:57:13 11.08.2008
Skvěle napsaný a informační článek. Díky za každý zprostředkovaný zážitek od otců. Je vidět, že i velké sny se dají plnit v malém čase. Fakt příjemný zjištění a dobrej tip. Jo a i fotky pěkně dolaďují atmosféru. Zbývá jen doufat, že se po tomto článku C4 nezmění na Čechokemp.
Petr Reschodpovědět 

 Pěkný článek15:49:50 11.08.2008
Pěkně napsaný článek, žádné zbytečně dlouhé okecávání, prostě bylo řečeno to co lidi zajímá. Jinak s tím, že si tam zaleze každý, tak představa,že i když lezu 5ku a potkal bych po cestě jenom štandy mě děsí a asi by mě do toho hlava nepustila. A otázka nakonec, zda-li si tam zalezou i lezci, kteří spáry nelezou, nebo ještě lépe přimo se jim snaží vyhnout?
Johny25odpovědět 
 Re: Pěkný článek15:59:21 13.08.2008
Urcite si tam zalezou. Ja spary taky nerad, ale ty petkove jsou vetsinou trochu uklonene a skala dobre drzi. Ze bychom standovali na dvou friendech v kolme stene to se nam taky nikdy nestalo. V lehcich cestach najdes vetsinou nejaky strom nebo polici.
odpovědět 

 obtloustlí američané16:54:39 25.08.2008
Pěkný článek. Jenom mě mrzí, že se autor neobešel bez zprofanovaného klišé "obtloustlí američané". Není deset dní málo na vynášení takovýchto komentářů?
Pavelodpovědět 
 Re: obtloustlí američané08:18:02 26.08.2008
Američané jsou statisticky národ s nejvyšším BMI na světě. My tam byli bez mála 3 týdny. Já jsem tam předtím studoval na střední škole...
odpovědět 
  Re: obtloustlí američané08:32:55 26.08.2008
Mě jen vadí když se něco generalizuje. A specielně když lidi přijedou po 14 dnech a prohlašujou jak jsou všechny amící tupí a tlustý. Není tvůj případ, promiň. Já tam byl dva roky a přál bych si, aby jsme se jako národ v některých věcech alespoň trochu přiblížili. Měj se P.
odpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Foto dne:

European Youth Bouldering, Slany 2017
 Databáze cest:
Všechny cesty (121980)
Top horské cesty
Nejnovější horské cesty:
Walküren.... 8 Hohe Wand
Ťažký Kút 6 Velká Studená Dolina
Waschrumpel 6 Gesäuse
Klassische 5 Gesäuse
Májová 6- Mengusovská Dolina
Nově komentované:
Foršňa 8+ Sekaniny
Varianta Pravé 5- Skály Pod Táborem
R.I.P. Xb Labák - Levý Břeh
Chameleon 10- Srbsko
Chameleon 10- Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: 3+1 důvodů proč dál | Re: 3+1 důvodů proč dál | Re: 3+1 důvodů proč dál | Re: 3+1 důvodů proč dál | Re: Hezke cesty Vorarlberg | Re: 3+1 důvodů proč dál | Re: 3+1 důvodů proč dál | Re: 3+1 důvodů proč dál | Re: Hezke cesty Vorarlberg | Re: Hledám fotky |

 Nové komentáře:
Re: Pěkné! | Re: Pěkné! | to nemá chybu | Tak nám mainstream dorazil i na Rábl | Re: :-( | :-( | Re: Když se chce... | Když se chce... | Re: Je to vhodne ? | SUPER |

 Kde to vře:
Mistrovství světa juniorů 2017 (198)
Kto sa vlka bojí, nech do lesa nechodí! (22)
Adidas Rockstars 2017: mezi elitou světa Martin Stráník 19. (19)
Koloušci v Alpách (11)
Lezecký outdoorový festival na Rabštejně v Jeseníkách (11)
Adam Ondra - rozhovor se čtenáři Lezce: (5)
ME juniorů v boulderingu ve Slaném - sobota (4)
Iva Vejmolová dala své druhé 8c (4)
Klettergarten Lažánky (4)
Markus Pucher: 1. zimní sólo na Aguja Guillaumet v Patagonii (3)

 Nově v inzerci:
Horolezecká přilba | TRIOP CAPOEIRA ICE | Prodám časopisy Montana | Koupím univerzální lezky vel. 42-43 | Prodám | Spolulezec | spolulezec, lezkyně, parta -- Liberec - Jablonec | Lezečky Ocún Ozone Lady | Průvodce City of Rocks, Idaho | Boty La sportiva Scratch a Trango EVO GTX |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2017 je nejlepší?
 4 Wheel Bob USA 
 351 
 Afghánské odmítnutí CZE 
 279 
 Alpine Route SVK 
 265 
 Alpine Wall Tour PLN 
 244 
 Annapurna 3 - Unclimbed AUT/DEU 
 250 
 Back to heights CZE 
 231 
 Bijící srdce boulderingu CZE 
 293 
 Dhaulagiri, ascenso a la montana blanca ARG 
 261 
 Expedice Gasherbrum CZE 
 250 
 Go Big or Go home! - in search for the perfect wave DEU 
 264 
 Humla ESP 
 252 
 Chasing Niagara USA 
 241 
 Chris Bonington - Life and Climbs ITA 
 237 
 Into Twin Galaxies - A Greenland epic AUT/DEU 
 247 
 Jugando a Escalar ESP 
 240 
 Lezení na písku - sedmdesátá léta CZE 
 492 
 Linka nad Rájem CZE 
 252 
 Malishan - Taiwan Canyoning Expedition DEU 
 242 
 Mar Álvarez. No Logo ESP 
 239 
 Monte Sarmiento - die weiße Diva DEU 
 227 
 Monviso Mon Amour ITA 
 241 
 Mrazivá poezie na jasankách CZE 
 231 
 Norge Lysefjord CZE 
 240 
 Obsesja PLN 
 226 
 Obyčajní chlapci SVK 
 211 
 Prohibido escalar ESP 
 235 
 REEL ROCK 11: Boys In The Bugs USA 
 222 
 REEL ROCK 11: Brette USA 
 222 
 REEL ROCK 11: Dodos Delight USA 
 228 
 REEL ROCK 11: Young Guns USA 
 211 
 Rock Empire 8a: Dvě holky ve velké stěně CZE 
 298 
 Shifting Dreams GBP/FRA 
 217 
 Smím prosit CZE 
 251 
 Spradventure CZE 
 343 
 The Elements CZE 
 230 
 The Eyes of God DEU 
 223 
 The Unknown GBP 
 221 
 Tupendeo - One Mountain, Two Stories CHE 
 230 
 Utečenci do Afriky CZE 
 232 
 W!nteractivity FRA 
 232 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.