LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Climbing is my life!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
zrušeno? SP Chamonix (FRA) (11.07)
SP Briançon (FRA) (21.08)
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)

Žebříček
Cesty:
29.Nosáľ 10422
30.Čech 10353
31.Lank 10318
Bouldry:
29.Bureš 9475
30.Trojan 9381
31.Duchoň 9353
Hory:
5.Ženíšek 6451
6.Zaoral 6391
7.Mrklovský 6123

Výsledky
Rock Empire Český pohár v lezení obtížnost dospělých a mládeže (27.06)
Mistrovství Amerik (24.02)
O dřevěného Krakonoše 2020 (25.01)

Deníčky
4974 lezců
843732 cest
Nové přelezy:
Bibendum 7b+
Slow Food 8b+
Burinator 8a
Carte Blan 8a
Level 42 10-/10
Srdce Z Ka 7C
Frites 7C
Mustang 8a
Left Side 9
Spalony Po 8A

Stěny
Na Střelnici - Svitavy
Alpin Třebíč - Třebíč
Stěna u Salesiánů - Praha 8

Prodejny
Rock Point Olomouc - Olomouc
Rock Point Ostrava Avion - Ostrava jih
HANIBAL - Praha 2

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Ro(c)k v Kanadě

Volume 1

small"Ty vole, tak teď jsem si normálně myslel, že je po mně!", hm to já taky, pomyslel jsem si, když jsem se letem s nejhorším přistáním v životě ocitl v Londýně. Ale co už, hlavně, že už jsem zase o kus blíž Kanadě.

Na tenhle výlet jsem se nijak nepřipravoval, jen se zažádalo o víza (jsou na rok - working holiday visa), koupil jsem si letenku s odletem za pět dní a zase jsem zmizel do světa. Jako již mnohokrát...
Na celnici ve Vancouver ani na immigračním jsem jim nevadil, tak mě nechali. Pořizujeme s kámošem Joskou auto a po pár výletech v okolí Vancouveru, výletech na kajacích do zálivu, vyrážíme na naší pouť. Mimochodem auta jsou tu sakra levná záležitost, obytňáky, za směšné ceny a v kvalitě a vybavení, za které by v Evropě pukli závistí všichni lezci. Auta žerou jak strefený, hektolitry a hektolitry benzínu, možná i štěrk kolem cesty, ale benzín je naštěstí dost levnej. My pořizujeme menší - rozuměj menší na americké poměry -
vozidlo značky Dodge s obsahem 3,3l a vyrážíme směr bájný Squamish.


život v autě


V Kanadě jsme zrovna po nejdrsnější zimě za posledních dvě stě let, takže nad 6OO m je všude ještě mraky sněhu, ač je už půlka června. Ale Squamish leží hnedle u moře. Squamish to je ráj... Malé ospalé městečko, obrovská lezecká komunita žijící v kempu pod Chiefem a ještě obrovitější lezecký potenciál kam až oko dohlédne.


Shanon falls


Ve Squamishi nejsou chyty, teda jsou, ale jen v podobě spár. A jakých! Během chvíle se z nás stávají spároví králové, lezeme jednu spáru za druhou, matroš je skvělej, založit se dá všude, jen někdy není moc co a s naší troškou vybavení (v každé těžší cestě probíhají moje tiché, pak už i hlasité modlitby a nadávky, že si pořídím další sadu čehokoliv, co půjde založit) působíme oproti ověnčeným Kanaďanům až vtipně.


Squamish - chief


Ale bez větší újmy se nám daří lézt každý den, spřádám plány a
informace na výstup největší stěnou Chiefu, když v tom zradí počasí. Počasí, to je tak jediná slabá stránka jinak skvělého Squamishe, ostatně jako celého západního pobřeží. Má pršet aspoň týden a to se mi fakt nechce čekat. Jdu se aspoň podívat na Cobra crack, prej nejtěžší spáru na světě. Moc to nechápu, když to vidím, tuším kolem 8c po vlastním, převislá spára, jo holt to radši nechám místním bouchačům. Večer, když jsem se byl proběhnout potkávám mládě pumy, tak radši mažu zpátky, nedávno si tu někoho nějaká taková kočka podala.


medvěd s čírem


Přesunujeme se do oblasti Conroy Creek, řešíme za deště převisové hlavolamy a mokneme v kolmějších částech cest. Ale paráda, skvělý lezení, silovější než ve Squamishi, jiné, dobré, výživné. Z poslední třídélkové cesty slaňujeme asi v deset večer za tmy, do nejhlubšejšího a nejstrašlivějšího lesa, kde jsem kdy byl a mně jen v hlavě hrají varování místních, jež nám přes den povídali o pár medvědích incidentech, co se tu staly. Bez baterky, bez dechu, bez hmatatelného pulsu, se dobíráme živí a nesežraní k autu. Joska má narozky, tak se trochu picneme z Tatranského čaje, co máme ještě z Čech, spíš ale než kvůli narozkám kvůli nervům. Poblíž, hned tak pod silnicí je Conroy creek, kde vybírám třídélkovou cestu, kterou jsem okoukal z katalogu na lezeckej hardware. Začátek je hned u jednoho z nejbouřlivějších potoků v Kanadě, vůbec se neslyšíme, ač stojíme metr od sebe a já jen doufám, že mi to nesmekne než dám první jištění a nepojedu i s šedesáti metry lana a jističem na konci až někam do Pacifiku. No nesmeklo to, cesta parádní, pohoda jazz.


Chekamus gorge


Zastavujeme v malém sektoru Cheakamus, netřeba mluvit, za moc to tam nestálo. Návštěva Whistleru, kultovní freeridové a downhillové mekky světa, dějiště spousty disciplín uplynulé Olympiády, nic moc k vidění (jen medvěd na stromě a pánvička, co jsem koupil za dva dolce). Ale nakonec po troše bloudění nacházíme hned za městem oblast Nordic a dáváme pár cest, parádní ementálovitý vápenec, supr, prostě paráda. Vyrážíme na Black Tusk. Jak jsem už psal, byla snad nejtužší zima v
novodobé historii, takže sníh je všude a hodně. Takže těžká práce, ale nakonec jsme se probojovali a probrodili až k vrcholu, v úžasném počasí postavili mužíka, spálili si dočervena ksichty a mazali pryč. Už nikdy víc, třicet kilometrů treku, z toho dvacet pět v rozbředlém sněhu.
Míříme neobydlenou krajinou směrem na východ. Od kol se práší, krajina ubíhá. Horský charakter přírody se mění tak trochu v poušť, všude jen karavanové vesnice, vedro, vyschlé hory, nic k vidění, čekáš už jen cowboye. Zastavujeme jen v Marble canyonu na pár cest v místní stěně. Matroš nic moc, cesty ještě horší. Tahle oblast Kanady je celkem mrtvá, teda co se týče lezení. Takže pro nás mrtvá. V podstatě je lezení jen na západním pobřeží a nebo pak v Rocky mountains a okolí.


Všudypřítomní kámoši


Nastavuju azimut právě k Rockies a mizíme odsud. Po cestě se
zastavujeme v takovém předhůří Rocky mountains, v oblasti Revelstoke. Visíme v převisech v Begbie bluffs, jen kousek za městem Revelstoke. Žula jak má být, spousta cest padá během dvou dnů, ale jsme tu kvůli něčemu jinému. Waterworld - pro neangličináře: Vodní svět, všechny cesty začínají dvou až pětidélkovým slaněním z vrchu útesů k vodní hladině, kde je asi metr nad vodou na začátku každé cesty lavička pro jističe.


Roman (vlevo) a Joska vysoko nad Waterworldem


Krásné, občas dosti převislé dvou až šesti délkové cesty po skvělém matroši s úžasnou expozicí vysoko nad vodou. Ráno jsem se chtěl trochu rozšoupnout, tak jsem koupil celej meloun (rozuměj byl v akci), sežrali jsme ho na posezení. Celej den to nějak vřelo, ale nehlo se to, když jsme šli ale večer běhat, následky na sebe nenechaly dlouho čekat. Hodně zbrklé zastávky u krajnice... Neuděláš nic a někdy i shit happens. Za neuvěřitelného deště se přesunujeme do Banff NP, projíždíme ho a zastavujem v Canmore, mekce ledolezení. Je tu co dělat i teď v létě. Parkujeme auto kousek nad oblastí Grassi lakes, na snad největrnějším místě celé Kanady, kde vítr fouká tak, že čekám kdy převrátí i auto. Grassi lakes - jezírka s tak neuvěřitelnou barvou, že to snad nejde ani popsat, kdo neviděl neuvěří. Krasné, zatraceně převislé cesty po něčem, co jsem ještě neviděl. Děravé vápno, ale tak, že někdy do díry zmizí celá dlaň, cesty v 45 stupňovém převise nejsou žádnou výjimkou, ale opravdu bombice. Idylu narušují snad jen Japonci, kteří si mě vyfotili tak milionkrát za den a je jich všude jak psů.


grassi lakes, ha ling v popředí


Poslední den v oblasti Canmore se vydáváme do stěny East end of Ruddle, osmidélková sportovka po oklouzaném vápně a smíšené pocity. Mažem směr Banff, místní turistické centrum, někdy až trochu moc přeplněné suvenýry, Korejci a Japonci. Setkáváme se s Filipem, kámošem ze Zélandu, dostaneme poprvé, co jsme tu, pořádně nažrat (rýže a těstovin bylo až moc), poprvé se stavujeme v liquor shopu a poprvé se ožerem z kanadského piva, paráda. Ráno trošku děraví se vypravujem na Skoki trail, kde asi po třech hodinách dostáváme výprask od vichřice doprovázené přívaly hektolitrů vody. Mokří a vyklepaní jak drazí psíci mažeme zpátky. Lake Louise, neuvěřitelně kýčovité jezero, lezba přímo nad tím, idyla největší, excelentní cesty. A davy turistů pod námi... Myslím, že na tolika fotkách (Japonci, Korejci, Němci, USAani) jsem nebyl při lezení, za celý život. Ale tohle je něco, nejlepší materiál na jakej jsem snad kdy šáhl, spousta cest, neuvěřitelné výhledy na okolní štíty, jo tak přesně takhle jsem si tu Kanadu představoval. Připadám si, jako kdybych se dostal do reklamního letáku na výlet do kanadských hor.


Lake Louise


Lake Louise


Následovala akce Grand Sentinel. Špicatý ostroh lákající nebojácné horolezce. Cesta k němu dlouhá a hoodně do kopce. Poslední kilometr, po ledové pláni, kde by se spíš hodily mačky a ne ta naše pseudoobuv. Pepa se pokouší dělat stupy a já za ním baletím v rozervaných botaskách a modlím se, abych nesjel ten vertikální ledotobogán. Nasoukáme se do prvních délek, je mi fakt zle, slunko hrozně peče. Na jednom štandu jsem si blinkl, asi dvakrát jsem omdlel. Jo holt úpal je kurva. Ale co už, vrchol i cesta padly a bylo. Krásná cesta, vyrovnané lezení, materiál stejně super jako na Lake Louise a to všechno celkem vysoko, kolem 3000 m n.m. Při sestupu potkáváme karavanu Japonců, jejich vedoucí se ptá, kde jsme byli? Po mém oznámení, že na Grand Sentinelu se ozývá sborové Oooooooooh... Tak nenápadně zvedáme bradu, nápadněji zaštěrcháme karabinama a suverénně procházíme. Jo holt i horolezec si někdy může připadat jak Chuck Norris.


Grand Sentinel


Po našem triumfálním a grandiozním průstupu Grand Sentinelu ještě trocha lezenice v Lake Louise, dobytí několika projektů z minula, jeden krátký trek v neuvěřitelném horku, nalezení jídla po rozežraných Američanech a alou pryč.


Lake Louise


Pryč, pryč směrem do vedrem rozžhaveného Okanagan valley, pryč od lezení. Bohužel. Jsme švorc, jde se makat. Ale show must go on a s vidinou dalšího super lezení se vrháme do víru zemědělské roboty.

Pokračování příště ...


Malý ale krásný sektor kdesi v British Columbia


Roman   [úpravy] 07:00 30.03.2012Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 *07:19:41 30.03.2012
Luxus.
Papoušodpovědět 

 Jen tak dal08:34:02 30.03.2012
Hezký sloh
Torous odpovědět 

 Pěkná práce09:17:29 30.03.2012
Moc pěkný kluci, jen tak dál, V Kanadě musí být perfektně. Užijte si...
Mášaodpovědět 

 Hezky a stručně09:21:00 30.03.2012
Dobře popsáno, těším se na další díl.
 jirkasodpovědět 
 Re: Hezky a stručně14:35:16 31.03.2012
Jojo, ten odstavec o Grand Sentinel jsem musela doma číst všem nahlas! :-)
odpovědět 

 parádička09:25:10 30.03.2012
Závidím! :)
Milanodpovědět 
 Re: parádička13:30:04 30.03.2012
see u there..
picmenodpovědět 

 super akce16:54:12 30.03.2012
A na kolik vás cca vyšlo finančně?
Martin H.odpovědět 

 Zupr!17:03:59 30.03.2012
Zupr!
Ondřejodpovědět 

 FRAJER19:10:36 30.03.2012
roman ty si fakt frajer.. nevim co mam rict na takovy clanek..
tomáš sedlákodpovědět 

 Borec04:50:51 31.03.2012
hej roman, ty jsi nejvetsi pankac a dobrodruh co znam
Martinodpovědět 

 hej kamo11:42:24 31.03.2012
No, trochu mi spadla celist.. a pro toho kdo se ptal na kolik to vyslo, myslim, ze roman jel v duchu minulych vyletu, a to hodne muziky za malo penez :D .. velice malo penez. ale to respekt!
 tasmansky.certodpovědět 

 oh canada, oh canada...19:47:57 31.03.2012
pěknej článek, vyvolal ve mě sentimentální vzpomínky-a v Lake Louise je fakt neuvěřitelnej  materiál-kdo neošahá nepochopí  :) takže kdo můžete neváhejte a jeďte tam
Danekodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Loučovice 2020
 Databáze cest:
Všechny cesty (145244)
Top horské cesty
Nejnovější horské cesty:
Diedre De La Queue Du Moine 6b Mont Blanc
La Ballade Des Gens Heureux 6b Aiguilles Rouges
Nimmerland 7 Hochschwab
Jonathan 7 Hochschwab
Direkter Südpfeiler 6 Lechtaler Alpen
Nově komentované:
Bangladéš 10- Sloup
Yin Yang 9 Geyikbayiri
Ten Ten Konglomera´da L2 9 Geyikbayiri
Nasenbär 9 Geyikbayiri
Dokončená 7+ Čtyři Palice

 Nově v diskusi:
Dachstein | Žďár u Rokycan | Re: Hollental - camp | Re: Hollental - camp | Re: Hollental - camp | Re: Hollental - camp | Re: Hollental - camp | Re: Hollental - camp | Re: Hollental - camp | Re: Hollental - camp |

 Nové komentáře:
Re: Srdcaři | Re: FBF | Re: FBF | Re: (Až) druhý! | Re: (Až) druhý! | Re: FBF | Re: gratulace | hm | Re: Osobní názor | Re: Osobní názor |

 Kde to vře:
Film o výstupu Kláry Kolouchové na K2 je v kinech (89)
Chceš se proletět? Nová Montana má křídla (38)
Piolets d'Or 2020 za celoživotní přínos pro Catherine Destivelle (28)
Adam Ondra #76 (21)
Adam Ondra #77 (20)
Drama s dobrým koncem (16)
Alex Megos oznámil přelez druhého 9c na světě (12)
IFSC zavádí nový formát závodu v lezení na rychlost (11)
Zafion: Krombholzova cesta na Rajskou věž, Příhrazy (11)
Film o prvosjezdu K2 na lyžích z roku 2018 celý ke zhlédnutí (10)

 Nově v inzerci:
Boty Millet | Nedělá ráno | cepín grivel ghost | Praha - umělá stěna | Spolulezec | Hrubice/Ádr | Hrubice/Ádr | Smyce a karáble | Spoluzec/Spolulezkyně | Asolo Eiger GV |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 3262 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 1356 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 15090 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 2005 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.