LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   OS, RP,... to zná každej, ale ZK? Zelenej ksicht:(
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
SP boulder, USA (21.05)
SP Innsbruck (23.06)
SP Villars (01.07)

Žebříček
Cesty:
15.Votoček 10894
16.Adamovský 10869
17.Pelikán 10859
Bouldry:
15.Novák 10225
16.Popovský 10103
17.Barchánek 10078
Hory:
29.Ženíšek 1866
30. 1816
31.Daněk 1782

Výsledky
SP Meiringen (16.04)
2. nominační závod v boulderingu (10.04)
1. kolo ČP na obtížnost Zlín (27.03)

Deníčky
5103 lezců
888790 cest
Nové přelezy:
Deratizace 7C
Stimulovan 7C+
Malá Skála Xc
Michael Jo 7C+
Medvědí Lo 7C+
Core Train 7C/7C+
Žežická Mí 9-/9
Houbičky 9-
Syntéza Ma 8A
13ka 6A

Stěny
Boulder Bar - Praha 7
SAUNA - Plzeň
Lezecká stěna Kbely - Praha 9 – Kbely

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Lezec-shop.cz - Štěchovice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Lavina v Tatrách zavalila horského vůdce i jeho klienta.

Oba zemřeli

Vo večerných hodinách 23.3.2013 bola na oblastný dispečing HZS Vysoké Tatry nahlásená nezvestnosť slovenského horského vodcu (49r) s českým klientom (38r).

Podľa informácií, ktoré vodca pred plánovanou túrou poskytol príbuzným, sa mali pohybovať v oblasti Satana vo Vysokých Tatrách. Nakoľko oba telefóny boli do večera dostupné, ale nikto na ne nereagoval, požiadalo OSTV HZS o ich lokalizáciu. Signál naznačoval, že sa obaja stále nachádzajú v danej lokalite.

V nočných hodinách bola vyhlásená záchranná akcia a z oblastného strediska Vysoké Tatry odišli do terénu spolu traja záchranári HZS so služobným psom. Pod žľabom, ktorý je výstupovou cestou na vrchol Satana našli záchranári HZS približne o 02:00 hodine rannej spadnutú doskovú lavínu. V nej sa nachádzali čiastočne prisypané dve telá.

Pravdepodobnou príčinou smrti postihnutých boli mechanické zranenia vplyvom pádu. Príčiny pádu lavíny nie sú známe. O 6:30 hod. nasledujúci deň odišlo do Mlynickej doliny spolu 15 profesionálnych a zmluvných záchranárov HZS. Po nabalení boli obe telá transportované do márnice v Novom Smokovci, kde ich prevzali príslušníci PZ SR.

Článek a fotky zde: Hzs.sk

Pašek   [úpravy] 09:26 25.03.2013Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Kecy horských vůdců13:29:45 25.03.2013
Tak jsem si připomněl kecy Zobana a spol. o tom, že by měli provádět jen PROFI horští vůdci a ne  kdejaký "průvodce", protože to je nebezpečné... Nedávno zemřel také klient ve Francii s horským vůdcem.
odpovědět 
 Re: Kecy horských vůdců13:59:46 25.03.2013
Nikdy nereaguji - ani na hlavní články, ani na komenty, ale tentokrát mi to skutečně nedá. Předchozímu přispěvateli jenom stručně - ANONYMNÍ SKETO MLČ A RESPEKTUJ BOLEST POZŮSTALÝCH A PŘÁTEL, KTEROU SI (A NEJENOM KVŮLI SVÉ OMEZENOSTI) ANI NEUMÍŠ PŘEDSTAVIT.

PROVOZOVATELŮM LEZCE - do kdy hodláte, tolerováním anonymních příspěvků, přispívat k odpornému puchu z úst vlastního dítěte??!
Rudo TEFELNERodpovědět 
  Re: Kecy horských vůdců14:04:57 25.03.2013
Máš pravdu, zemřeli lidé, což je opravdu nemilé. Možná ne teď, ale jindy...
odpovědět 
  Technická15:06:55 25.03.2013
Na Lezci je to nastaveno tak, že ten kdo zadává článek určí, zda jej mohou komentovat všichni, nebo jen registrovaní, či nikdo. Tento článek byl vložen s příznakem Komentovat mohou všichni, to znamená i ten primitivní anonym, který svým hloupým komentářem některé nastartoval k rekcím.
Lezec je komunitní web, založený na sdílení informací a názorů, nechceme zde jen většinové názory, které jdou jaksi s proudem. Navíc stojíme o diskuzi, která by byla pružná, zajímavá a skutečná. To ta registrovaná není.
Proto pod svými články nikdy nebudu nutit komentující, aby se přihlásili a sám si svoje komentáře, vždy podepíšu.
 jirkasodpovědět 
   Re: Technická16:50:12 25.03.2013
Volně přeloženo: Ať se děje, co se děje, jde nám jen o počet kliknutí.

Komunita, kde jsou členové anonymní nemůže být skutečnou komunitou a nemůže se zdravě vyvíjet. Považuji se za člena lezecké komunity, v které se dost známe, myslím, že se jedná o pár set lidí. Nevím o nikom z této komunity, kdo by se nebyl schopen podepsat pod svůj názor. Dále si myslím, že naprostá většina z těchto lidí nevidí v lezení zdroj vlastního finančního obohacení. Atmosféra v komunitě, které se považuji být členem, naprosto neodpovídá atmosféře diskuzí zde na lezci a co vím, tak tento názor zastává i většina této komunity. Provozovatelé tohoto serveru jsou asi členové jiné komunity, jinak si komentář Jirky Siky nedovedu vysvětlit. Na diskuzi s anonymem nevidím nic pružného, zajímavého a hlavně skutečného. Názor, který nemá autora, není podle mě názorem, je to nic. Děsím se chvíle, kdy se tento přístup přenese z virtuálního světa do skal. Možná už se tak děje. Místo aby lezec.cz využil svou mediální sílu k pozitivnímu ovlivnění vývoje horolezectví v ČR, dělá pravý opak. Bohužel jsem se na tom donedávna sám podílel. Ale co, krysy opouštějí potápějící se loď první.
Bídaodpovědět 
    Re: Technická17:31:52 25.03.2013
Závidím Ti (v dobrém slova smyslu), že máš pocit, že lezecká komunita okolo Tebe se výrazně liší od té která se prezentuje zde na lezci. Já mám naopak pocit, že ji zobrazuje velice dobře...

Jinak s Tvým názorem souhlasit bohužel nemůžu. Ještě nepřišla doba, kdy by se člověk nemusel bát říci veřejně svůj názor. Proto Pán Bůh zaplať za anonymní diskuzi! A to i přes tvrdou daň příspěvků, jako ten výše...
Robert Papoušekodpovědět 
     Re: Technická22:45:48 25.03.2013
Jen bych se zeptal, kdy přijde doba s možností svobodně se vyjádřit? A jak by ta doba měla vypadat? Nebo myslíš, že existuje na světě země nebo místo, kde už se to může? Rád bych znal alespoň jeden důvod, proč se v lezecké diskusi(je to jen sport a hoby)někdo nemůže podepsat pod svůj příspěvek? Myslíš, že ti někdo pak zakáže navštěvovat bouldrovku, nebo se tvé děti nedostanou na vysokou...?
Bolekodpovědět 
      Re: Technická14:40:35 29.03.2013
Internet je asi poslední oáza svobody v současném světě. Když píšu svobody, tak tím myslím svobody se vším tím pozitivním i negativním, co svoboda přináší. Je to právě díky oné anonymitě. Protože svůj názor mohu vyjádřit opravdu svobodně jen tehdy, pokud si h nikdo nespojí s mojí identitou. Je mi jasné, že se to spoustě lidí nelíbí a že v následujících letech bude vývoj směřovat k tomu, aby anonymita na internetu byla co nejvíc potlačena.
Pokud Vás obsah některých anonymních příspěvků nějakým způsobem pohoršuje, nečtěte jej prosím. Pokud si pod Vašimi články na Lezci přejete jen komentáře registrovaných, není nic jednoduššího, než zatrhnout tuto možnost. Co je na tom tak těžké pochopit? Já jsem se třeba už i z anonymních komentářů dozvěděl mnoho velmi užitečných informácí. Naopak spousta neanonymních uživatelů zde diskuse plní jen a jen balastem...
Roert Papoušekodpovědět 
       Re: Technická18:26:45 02.04.2013
Palec nahoru!
..odpovědět 
      Re: Technická19:18:45 01.04.2013
podle mě jsou dnes aktivity lidí sledovány daleko více než za éry vlád komunistů, i když si to neuvědomují. Lidé na sociálních sítích zcela nepochopitelně zveřejňují svá data, telefonní čísla, fotografie celých rodin, nebo své politické názory. Stačí, když dáte "like" na skupinu tisíců fanoušků nějakého klubu, na kterých jsou infiltrováni tzv.sledovači a tyto získané informace pak téměř bezpracně využívají ve spolupráci s kamerovými a informačními systémy nebo je již použité prodávají dál různým agenturám. Problémové lidi tak lze zcela jednoduše vystopovat pomocí biometrických dat nebo podle "chytrého" telefonu" téměř krok za krokem. navíc - dříve museli informátoři makat v terénu. Dnes sedí v teple kanceláří a monitorují třebas diskuse
Emanodpovědět 
     Re: Technická23:19:03 25.03.2013
Ono se to sem vážně nehodí. Ale kdy přijde ta úžasná doba? Pokud na ni čekáme, tak se obávám, že je to spíš obráceně. Dokud se kdekdo bude bát podepsat dokonce i pod příspěvek do diskuse, těžko by se v tomhle směru něco mohlo zlepšit.
A souhlasím s Bolkem hned nade mnou.
A i když se Bída vyjadřuje možná trochu extrémně, je mi jeho postoj bližší než to, co tu píše většina anonymů.
Člověk, když vidí tyhle diskuse, si může jen tiše přát, aby na Lezce nepronikla žádná zpráva o něm ani o lidech, které má rád, kterých si váží a na kterých mu záleží.
Ale to bylo opravdu na okraj.
Hlavně, upřímnou soustrast pozůstalým a kamarádům těch dvou.
Piškotodpovědět 
    Re: Technická17:33:53 25.03.2013
Píšeš nesmysly. Ale vážim si tvojí sebereflexe - za to, že máš aspoň koule na to přiznat, že ses dříve též aktivně podílel na žumpovitosti tohoto portálu!
PKodpovědět 
    Re: Technická18:11:27 25.03.2013
Já myslím Bído, že jde dost o to co se napíše a ne kdo se podepíše. Samozřejmě je dobrý, když se někdo podepíše, ale většinou je podpis stejně nicneříkající, takže většina je anonym. Když tě někdo ve městě třeba okřikne, že přes tebe nevidí nebo požádá abys uhnul, tak se ti taky nepředstavuje. Většinu lidí co denně potkáš vůbec neznáš a klidně k tobě můžou promluvit a ovlivnit tě. Takže pokud mi komentář má co říci, tak mi nevadí že není podepsán. Nevím co jste si s JirkouS udělali, ale tebe to teda žere dost. A ještě mi vysvětli jak bys ovlivňoval co se na lezce píše ? To trochu zavání.
 George-JPodpovědět 
     Re: Technická19:23:02 25.03.2013
Jasné, když někomu překážím, řekne s dovolením, já uhnu. Normální slušnost. Když do mě strčí, neslušnost. Tady se anonymně strká. Pokud jeden strká a druhý říká s dovolením, není to v pořádku. A tohle není anonymní dav, který potkávám běžně na ulici, tohle by měla být komunita, ne? V krizových situacích dav buď mlčí, nebo křičí. Když z něj vystrčíš jednotlivce, křičí už málokdo, anonymita davu. Ano, na ulici tě může někdo ovlivnit, ale vidíš, kdo proti tobě stojí. Je to konkrétní fyzická osoba a můžeš s ní vést dialog, můžeš se bránit, když útočí. Z nonverbální komunikace a tónu hlasu poznáš, jak to myslí. I když neznáš jméno, víš, s kým mluvíš. Tady to nevíš. Je to zákeřné. V komentářích jsem nikdy nenapsal to, co bych nedokázal druhému říct do očí, což se nedá říct o anonymech. Bohužel, i konstruktivní komentáře bez autora si může druhá strana vysvětlovat úplně stejně.
Ve změnu lezce k lepšímu jsem přestal věřit díky jedné diskuzi o povinném přihlášení. Od jiného admina než Jirky jsem dostal odpověď: "Nepruď a vytlač článek." Ovlivnilo mě to. S Jirkou názorově nesouhlasím v mnoha věcech, pro mě dost zásadních. Tady to není první případ, kdy se mrtví již bránit nemohou a pozústalí mají číst nevhodné komentáře? A jako admin sem Jiří napíše přednášku o zadávání článků s řečmi o komunitním webu. Ovlivňovat atmosféru už mohu jen tím, že to nedopustím. Takhle to vypadá, že za nevhodné komentáře může autor článku. Omlouvám se, že to řeším zrovna pod tímto článkem, ale kdy jindy by to mělo někoho trknout?
Bídaodpovědět 
   Re: Technická17:43:46 25.03.2013
To tedy nikdy nepochopim co je anonymni diskuzi pruzneho, zajimaveho a skutecneho.
Petrodpovědět 
   Re: Technická23:56:32 25.03.2013
Podle mě svým postojem děláte chybu. Proto se tady tak často vyskytují různé nenávistné a osobní anonymní útoky proti lidem, kteří se nemají jak bránit, protože ani neví, proti komu. A místo, aby lezec sloužil jako komunitní a diskusní fórum o lezení, kde si můžeme předávat rady a zkušenosti, tak slouží hlavně k řešení osobních problému některých lidí. Myslím, že několik článků z poslední doby je toho důkazem.
 Došlíkodpovědět 
   Re: Technická12:30:09 26.03.2013
"Lezec je komunitní web, založený na sdílení informací a názorů, nechceme zde jen většinové názory, které jdou jaksi s proudem. Navíc stojíme o diskuzi, která by byla pružná, zajímavá a skutečná."
Jirko, kdyby lezec opravdu stal o takovou diskuzi a chtel byt opravdu komunitnim webem, nejdriv by na sobe musel hodne technicky zapracovat. Dnesni moznosti internetovych komunitnich aplikaci jsou uz uplne nekde jinde. Rekl bych, ze lezec.cz uvizl nekde na prelomu stoleti. O uzivatelske privetivosti a grafice ani nemluve. Neber to jako pouhou kritiku, ale jako podnet k zamysleni. Z meho pohledu je dost skoda, ze nejnavstevovanejsi cesky portal o lezeni je v takovem stavu. A klidne bych rekl, ze by se to positivne odrazilo i v kvalite prispevatelu a diskutujicich.
Aliodpovědět 
   Re: Technická15:55:35 29.03.2013
Jirko, diskuse na webech vypadají různě. Registrace nemusí být povinná, ale některá diskusní fóra to mají zařízené tak, že přispívají všichni, ale zkušený lidi, kteří mají svoje názory o co opřít, je možno rozlišit od nýmandů. A sorry, ale v řadě diskusí tady je většinový proud právě od nýmandů evidentně neznalých věci.
Myslim, že pro svůj web byste měli udělat něco víc.
filosofodpovědět 
  Re: Kecy horských vůdců15:41:31 25.03.2013
len pre info, horsky vodca bol skuseny, nebol to ziadny mantak ale ostrielany a dobry lezec.
paloodpovědět 
   Re: horsky vodca bol skuseny20:08:33 25.03.2013
O to je to snad tragičtější!!! Co potom méně zkušený horský vůdce???
odpovědět 
 RIP17:15:42 25.03.2013
Zemřel kolega, zkušený horolezec a jeden z nejzkušenějších slovenských horských vůdců.
Koho bude zajímat víc o jeho životě navštivte jeho web:
http://www.michalhnidka.com/

Pro nás ostatní je to jen připomínkou, že ani nejlepší znalosti, vědomosti a zkušenost nemusí proti síle hor rozhodovat v náš prospěch.
Radek
 zobanodpovědět 
  Re: Zobane nekvakej!!19:26:16 25.03.2013
Mně by jen zajímalo, kolik bys tady nakydal hnoje, kdyby s tím hochem nešel horský vůdce, ale zkušený horolezec, který se nabídnul, že ho za náklady provede Mlýnickou dolinou na skialpech....
odpovědět 
   Re: Zobane nekvakej!!19:42:56 25.03.2013
Mě by zase zajímalo, jestli budeš mít koule tohle Zobčovi říct do očí až ho potkáš, chytráku. Je to tu fakt k zblití ...
Kulaodpovědět 
    Re: Zobane nekvakej!!19:55:39 25.03.2013
A proč si myslíš, že je důležité mu tohle říci do očí? Zoban snad neumí číst!
odpovědět 
     Re: Zobane nekvakej!!22:12:19 25.03.2013
Zoban číst umí, ale ty jseš přizdisráč kterej se neumí ani podepsat a ještě se bojí, že by dostal přez držku. Však ono tě to jednou dožene.
Kulaodpovědět 
      Re: Zobane nekvakej!!22:41:18 25.03.2013
To jako, když mám jiný názor než Zoban, tak ho musím být schopnej přeprat nebo se smířit s tím, že mi dá přes držku :) Si tu demokracii představuješ zajímavě :D
Pepanodpovědět 
       Re: Zobane nekvakej!!22:56:32 25.03.2013
Přeprat ho nemusíš, pokud vím není zrovna z těch, co by se s každým hned prali, ale rozhodně je z těch, co se nebojí svůj názor říct a podepsat a nást za něj následky, i když se to spoustě lidí nemusí líbit. A tohle je důvod proč si budu vážit Zobana, Vlka, Hrozu a další kontroverzní osobnosti (sorry hoši že Vás hážu do jednoho pytle ;-)) mnohem víc nejakýho připos... anonyma na webu.
Kulaodpovědět 
        Re: Zobane nekvakej!!23:13:06 25.03.2013
Mno, vždycky to skončí stejně, už mě to trochu nudí, ale naposledy - nechci se tě nijak dotknout, ale já prostě nevím, kdo je Kula, nikdy jsem o něm neslyšel, prostě je to pro mě anonym stejnej jako někdo, kdo se nepodepíše nebo jako je pro tebe ten, kdo se podepisuje Pepan...
Jediným víceméně fungujícím řešením je diskuse s registrací a ověřením alá pošta, ke kterému kluci z lezce podle mě nepřistoupili z ekonomických důvodů (já to chápu a takhle mi to vyhovuje) a jakékoliv představy lidí jako je Vlk (tj. že je ze mě celá republika vys.aná a každý mě zná a navíc se daným nikem podepisuji jenom já) jsou směšné. Nicméně u tebe jsem nezaznamenal ani snahu o registraci, takže moc nechápu, o co ti jde.
Pepanodpovědět 
        Re: Zobane nekvakej!!17:13:38 26.03.2013
Omlouvám se za offtopic příspěvek, ale Kulo a všichni anti-anonymní, z obecého pohledu není důvod proč zatracovat anonymní názor. Ten může být někdy mnohem kvalitnější než ten podepsaný. Důvodem anonymu nemusí být zrovna to, že se autor bojí prezentovat tento názor, ale že jen prostě nechce být prezentován on sám z obecných důvodů bezpečnosti na internetu a přesto má zájem disuzi o něco obohatit. Anonym tedy neznamená jen to špatné.

BTW: je člověk s podpisem "Kula" více transparentní než člověk s podpisem "Anonym"?
Anonymodpovědět 
         Re: Zobane nekvakej!!09:57:39 28.03.2013
A proč by měla být nějaká zpráva - názor anonymní?
----------
Anonymita na internetu je strašný nešvar. Když zveřejňuji svůj názor, ať už je jakýkoliv, měl bych mít tolik morálu a odvahy abych se pod svůj názor jasně podepsal. Teprve pak je celá věc dostatečně korektní a oponenti nebo ti, kteří s tímto názorem souhlasí mohou - zase otevřeně a transparentně – reagovat. Zajímalo by mne, čeho se třeba anonym bojí, nebo co je jeho motivem aby jeho obličej byl schován za závojem.
-------------
Měl bych mít přece dostatek odvahy a morálu abych ustál to, že mi někdo řekne, že s mým názorem nesouhlasí a proč. A jakékoliv invektivy svědčí o nevalé úrovni pisatele a že se při tom ještě schovává za anonymitu je zbabělostíi největšího formátu. Internetová anonymita, bohužel, umožňuje mnoha účastníkům diskuze, prezentovat názory, které neodpovídají platnym uzancím dnešní právní společnosti, všeobecné slušnosti a běžného vychování. Části pisatelů pak dá volnost použít i nechutné vulgarity. To, co si někteří dovolí na nějakém internetovém fóru, skryti za závoj anonymity, by jako řečníci na otevřeném podiu nikdy neventilovali. Čím to asi je?
Michael Beranekodpovědět 
          Re: Zobane nekvakej!!10:23:39 28.03.2013
S tim se asi neda nesouhlasit. Zaroven ale souhlasim i s tim, co pise Jirka Sika. Navic ta volba vybrat si kdo muze diskutovat tu uz je docela dlouho. Myslim, ze tu bylo par clanku Bidy, kde nechal diskutovat vsechny a pak nadaval na anonymni spinu. To uz trochu hranici se schizofrenii. Proc proboha nezaskrtl tu moznost "prispivat mohou jen registrovani"?

Navic mam pocit, ze se tu skoro stalo pravidlem, ze jakmile nekdo napise neco s cim dalsi podepsany clovek nesouhlasi, tak se okamzite rozjede antikampan proti anonymni spine a moc to nebere v potaz fakt, ze ten anonymni prispevek mohl byt konstruktivni. A co se tu opakuje porad dokola - a je to uz docela usmevne - je, ze nekdo kdo se podepise nejakou prezdivkou se tu zacne, casto docela vulgarne, navazet do anonymnich prispevku. Viz napr. vise "kola", ci tak nejak. Anonym navazejici se do anonymu..

Dalsi vec, co mi taky hlava nebere je, ze se tu lidi pohorsuji nad prvnim prispevkem, jak je necitlivy a ze se to sem nehodi a hned na to jsme schopny na sebe utocit a hazet spinu. K menu prekvapeni i ti co se navezli do toho prvniho prispevku tu pak vesele pokracuji v te diskuzi a povazuji ji najednou za vhodnou...
odpovědět 
           Re: Zobane nekvakej!!08:41:45 30.03.2013
Prosím odkaz na tu schizofrenii. Předložím to mému psychiatrovi.
Bídaodpovědět 
          Re: Zobane nekvakej!!15:58:29 29.03.2013
"Proč by měla být nějaká zpráva anonymní?"
Klíčový argument najdeš v mém příspěvku na který reaguješ tímto dotazem.

Přečti si příspěvek od "Roert Papoušek", protože ten se mi moc líbí a v podstatě rozvádí myšlenku dál...a přísahám já ho nepsal.

Uvědom si, že i přes tvé lidsky vypadající jméno jsi stejný anonym jako já. Takže je to vlastně fuk a můžeme se tady klidně bavit.
Anonymodpovědět 
           Re: Zobane nekvakej!!20:29:25 29.03.2013
Anonyme nezjistil si maly rozdil v nasem psani, kdyz kliknes na muj podpis tak se Ti ukaze moje internetova adresa a tak mi muzes napsat, ty jses ale schovan za zavojem za ktery neni videt.
odpovědět 
            Re: Zobane nekvakej!!20:30:40 29.03.2013
Sorry, adresu jsem zapomnel v minule zprave doplnit. ted je to OK.
Michael Beranekodpovědět 
             Re: Zobane nekvakej!!01:42:51 30.03.2013
Michaeli,
promin, ale pises nesmysly... A klidne mi na muj zverejneny mail muzes napsat neco sprosteho, ja to jen uvitam ;)
Pepanodpovědět 
             Re: Zobane nekvakej!!13:36:25 30.03.2013
No to je mozna v to, v cem se nazorove neshodnneme.
1. Nekoukam a nehledam kdo za prispevkem stoji, pouze resim jestli prispevek je prinosny nebo ne.
2. I kdybych koukal a hledal, tak co si pomuzu, kdyz to muze by fake.
Anonymodpovědět 
              Re: Zobane nekvakej!!15:15:41 30.03.2013
Nikam a nikomu psat nebudu a ujistuji Te, ze v mem slovniku zadne vulgarity nebyly, nemam a nkdy nebudou. At si kazdy tady z teto diskuze vezme co chce. Nesmi ale zapomenout, ze vlastne slo o neco uplne jineho - ze zahynuli dva lide.
Michael Beranekodpovědět 
      Re: Zobane nekvakej!!11:17:16 27.03.2013
Ty si jeho bodyguard-hovorca alebo jeho homo fanusik?

P.S. Dal by som vas oboch dole na prvu supu.
odpovědět 
       Re: Zobane nekvakej!!13:01:13 29.03.2013
Ty si jeho bodyguard-hovorca alebo jeho homo fanusik?
Tady nebyla informace o Zobanovi...tady byla zprava o smrti dvou lidi.....vole

...na prvu supu.
Tebe zase psychiatr, co by tohle od tebe slysel:-)
hahaodpovědět 
     Re: Zobane nekvakej!!22:12:47 25.03.2013
Jde o to že se zkušeným horským vůdcem je pravděpodobnost mnohem menší ale to riziko je tady pořád...
Vojtaodpovědět 
  Re: RIP12:55:29 29.03.2013
je to jen připomínkou, že ani nejlepší znalosti, vědomosti a zkušenost nemusí proti síle hor rozhodovat v náš prospěch.
Tak tak Zobane, a muj nazor, nemusi jit ani nutne o hory, ..nevydrzi hodinky, uslapne se lista , ne kazda cesta musi byt nutne ..sportovka.
hahaodpovědět 

 Nemazat!!!14:07:36 25.03.2013
Je to legitimní diskuze!
odpovědět 
 Re: Nemazat!!!14:42:02 25.03.2013
A to, že by měli provádět jen profi vůdci znamená, že se jim nikdy nemůže nic stát? Nechápu tu logiku. Anonym asi toho rozumu moc nepobral. Samozřejmě že je lepší když klienty, kteří nemají tolik zkušeností, vede profík, ale i tomu se může něco stát, hory jsou objektivně nebezpečné. V alpách už zemřelo hodně profi vůdců, to ale není argument pro to, že by měl vodit na kopce kdejakej matlák.
Michalodpovědět 
  Re: Nemazat!!!15:10:13 25.03.2013
Myslím, že ten problém je složitější a dalo by se o něm diskutovat dost dlouho. Jen podotknu námitku z druhé strany (tj. lepší horský vůdce než kdejaký matlák) - proč by ses měl nechat někam tahat horským vůdcem, když na to nemáš? Není lepší (a nakonec i bezpečnější) na sobě poctivě pracovat a sbírat zkušenosti, aby sis svojí vysněnou horu/ stěnu/ cestu mohl vylézt později třeba se svým kamarádem?
Ačkoliv v alpských zemích existuje mnohasetletá tradice horských vůdců, tak mi přijde, že filozofie tohoto podnikání geniálně zapadá do dnešní doby - mám prachy, tak si za to zaplatím a dostanu to (nehledě na počasí, bídnou kondici, malé zkušenosti atp.).
Slovenští horští vůdci s jejich snahou o privatizaci Tater už nemají s nějakou tradicí nic společného, to je prostě rýžování pro pár vyvolených...
Pepanodpovědět 
   Re: Nemazat!!!15:44:40 25.03.2013
Jenom bych doplnil, že podle reklam ve starodávných knihách slovenští horští vůdci určitou tu tradici mají.
martanodpovědět 
    Re: Nemazat!!!17:04:52 25.03.2013
Tradiciu mali nemecki horski vodcovia z podtatranskych dedin a polski gorali. Zaujimava statistika by bola kolko zomrelo "klientov" s horskym vodcom a kolko s intruktorom horolezectva.
jankoodpovědět 
     Re: Nemazat!!!18:12:34 25.03.2013
No, minimálne v západnej časti Tatier sa našli aj slovenskí vodcovia- napr. Rumanovci (prvovýstup Rysy a Vysoká).
tramalodpovědět 
   Re: Nemazat!!!18:43:02 25.03.2013
Jen bych ještě doplnil: ono to "vůdcovství" je v tatranských podmínkách tak trochu směšné. Viz např. rozšířená "nabídka" horských vůdců: turistika v Tatrách - účast max. 40 osob, dojedeme až za vámi, na konci aj beseda :-) Každému poctivě zarobený výdělek přeju, zakazovat však klasickou túru na Gerlach jako VÝSTUP mi přijde jako zvrácenost a UMĚLÉ VYTVÁŘENÍ VÝDĚLKU A RÝŽOVIŠTĚ pro vyvolené.
Nejde mi o to vodit někoho "levněji", ale o to, aby schopnější a samostatnější a zkušení tuto túru mohli jít sami, aniž by museli vést po cestě s vůdci morální pseudodebaty o jejich výhradním "zastoupení".
Výjimečně se Zobanem souhlasím: ani sebelepší horský vůdce NEMŮŽE GARANTOVAT VAŠE DALŠÍ ŽIVOTABYTÍ.
Právně bychom mohli poté diskutovat o oprávněnosti kvality a jakosti nabízené služby.
Ten kdo o tom něco víodpovědět 
    Re: Nemazat!!!19:27:43 25.03.2013
Přesně jsi to napsal!
odpovědět 
    Re: Vůdcovství je v českých poměrech opravdu směšné19:52:02 25.03.2013
Ano, vůdcovtsví je v českých i gerlachovských poměrech směšné!
odpovědět 
    Re: Nemazat!!!13:06:40 29.03.2013
Vudcovstvi..
A nebylo by panove lepsi tohle nechat prirozenosti trhu????!!!...nez se navazet, kritizovat, atd?
Chci nekam a nemam na to, ale mam prachy, tak si vemu vudce, treba Zobana:-)...no, a nebo na to nemam prachy, a nemam na to moral, tak misto plku zkusim neco delat a treba to polezu bez vudce, a treba ne, a misto toho si najdu parketu na lyzich, na rybach, na houbach:-)
Ja nevim co furt resite? Na co si to lidi hrajou?
hahaodpovědět 
     Re: Nemazat!!!18:50:39 29.03.2013
Ha, volná ruka trhu, to tu ještě chybělo :)
Řešíme, co řešit chceme a na místě, které je k tomu určené (diskuse). Pokud ty v tom máš jasno a řešit to nechceš, tak tě nikdo nenutí...
Pepanodpovědět 
 Re: Nemazat!!!14:42:17 25.03.2013
Souhlas.
Pepanodpovědět 
  Re: Nemazat!!!17:07:19 25.03.2013
Diskuze na téma horští vůdci je možná legitimní, pod tímto článkem ale opravdu nevhodná. Pokud by mrtví byli vaši blízcí, asi by vám také nebylo milé číst řeči o Zobanovi a "boháčích, co si místo tréninku zaplatí vůdce"
Upřímnou soustrast pozůstalým.
Janaodpovědět 
   Re: Nemazat!!!19:48:23 25.03.2013
Jano, úplně tě chápu, možná jsi znala někoho z těch kluků, co se stalo je strašné, ať to byl kdokoliv. Ovšem, hádám, že tahle diskuze je již o něčem jiném, jestli nechceš, nečti, netýká se již jen toho, že zahynuli dva kluci v Tatrách.
odpovědět 
    Re: Nemazat!!!19:55:45 25.03.2013
Možná celou diskuzi přesunout jinam...
Willhemodpovědět 
     dobrý výlet22:12:50 25.03.2013
kamarád říkal, že tam byly obrovské závěje už dole v dolině na cestě a přesto se o víkendu všichni srali na skialpy nahoru...
Davidodpovědět 
   Re: Nemazat!!!22:54:43 25.03.2013
Sám jsem podobnou situaci zažil a myslím, že každý rozumný člověk velice rychle přestane diskuse pod články o jejich zemřelém kamarádovi/ příbuzném číst (ať už tady na lezci nebo v "běžném" tisku).
Diskusi na dané téma ale považuji za plně legitimní (jako u spousty jiných věcí se o problému prostě nejvíce mluví, když se stane nějaký průser), nicméně sám bych s ní nezačínal, kdyby mě "nenakrknul" příspěvek pana Tefelnera...
Pepanodpovědět 
    Re: Nemazat!!!09:37:32 30.03.2013
Bacha, ať se ho nedotkneš. Pan Tefelner je důležitá osoba, podepisuje se velkým TEFELNER !
odpovědět 

 HORY09:42:35 26.03.2013
Upřímnou soustrast pozůstalým.

Hory si bohužel berou i ty nejlepší!
Debatu o vůdcích v Tatrách a jinde ve světě bych nechal opravdu pod jiný článek!
Michalodpovědět 

 R.I.P.12:06:59 26.03.2013
Upřímnou soustrast všem pozůstalým.
Aliodpovědět 

 Stupeň lavinového nebezpečí17:25:40 26.03.2013
Nejdříve bych rád vyjádřil mou upřímnou soustrast pozůstalím.
Možná jsem to přehlédl, ale nějak jsem se nedočetl jaký byl ten den stupeň lavinového nebezpečí v okolí Satana. Ví to někdo?
 Eugeniusodpovědět 
 Re: Stupeň lavinového nebezpečí19:59:21 26.03.2013
lavinovka za 3..!
Vladoodpovědět 
  Re: Stupeň lavinového nebezpečí20:14:33 26.03.2013
A ta trojka plati pro severni svahy nebo jizni a jaka byla lavinovka treba o dve udoli dal na gerlachu nebo jeste dal na kezmaraku? Preci mezi ruzne orientovanymi svahy muzou byt diametralni rozdili
Karlikodpovědět 
   Re: Stupeň lavinového nebezpečí22:27:50 26.03.2013
v sobotu byl 4 stupeň na stránkách http://www.topr.pl/index.php?str=2,1 a jak je možné že tam je ted dvojka??? -- http://www.topr.pl/index.php?str=2,1
Tomodpovědět 
    Re: Stupeň lavinového nebezpečí22:31:25 26.03.2013
polský server píše trojku http://www.topr.pl/index.php?str=2,1 a slovenský dvojku? http://www.laviny.sk/ nerozumím...
Tomodpovědět 
     Re: Stupeň lavinového nebezpečí22:34:44 26.03.2013
Aha, takže tu mame 2, 3 a 4...jeste nejaky cislo? Hlavne, co s tohe plyne? Go or stop?
Karlikodpovědět 
      Re: Stupeň lavinového nebezpečí15:26:15 28.03.2013
9
odpovědět 
     Re: Stupeň lavinového nebezpečí22:38:57 26.03.2013
Stupen lavinoveho nebezpeci vyhlasovany ve slovenskych vysokych tatrach je treba brat s rezervou. Vetsi rezervou nez napr. v rakousku.
honzaodpovědět 
    Re: Stupeň lavinového nebezpečí22:36:30 26.03.2013
Predstav si, ze po kazdom dni pride noc!
jankoodpovědět 
 Re: Stupeň lavinového nebezpečí08:38:43 27.03.2013
Tady

http://www.laviny.sk/novinky/ lavinova-nehoda-vo-vysokych-tatrach-23-3-2013/

je rozbor nehody.

Ce se tyce lavinoveho nebezpeci: byla trojka, ktera platila pro (vicemene) jizni sektor, tj. JZ-J-V.

Otazka na lavinove nebezpeci v te ktere doline ci na tom kterem kopci je absurdni, predpoved se dela maximalne pro jednotlive horske skupiny (=Vysoke Tatry), a to i v Alpach.

Lavinove nebezpeci neni ani na malem prostoru konstantni, a proto je vyhlaseny lavinovy stupen vzdy jen VODITKEM pro hrube rozhodovani o ture. V terenu se pak kazdy musi rozhodnout SAM, zda lokalni situace odpovida vyhlasenemu stupni nebezpeci, ci je spise horsi nebo dokonce priznivejsi.

Lavinova situace se meni nejen kazdy den, ale za nepriznivych podminek i v ramci hodin (vyrazne otepleni, vitr). Proto muze byt jeden den za 4 (nasnezi, nafouka), druhy den za 3 (snih si seda, nafoukane desky se spojuji s podkladem), dalsi den jeste za 3 (konsolidace snehove pokryvky pokracuje) a nasledujici den uz jen 2 (vse uz vicemene slusne drzi).

Hore zdar,

Lenka K.
Lenka K.odpovědět 
  Re: Stupeň lavinového nebezpečí11:23:15 27.03.2013
tak nějak. lavinová situace nám především pomáhá rozhodnout, jestli si brát dovolenou a které horstvo navštívit.
Lukas B.odpovědět 
   Re: ješitní vůdci UIAGM11:47:01 27.03.2013
Snad si z toho metodici UIAGM vezmou ponaučení a naši slavní mistři vůdcové přestanou machrovat, že zvládnout s klientem i výstup na Gerlach.
odpovědět 
    Re: ješitní vůdci UIAGM11:57:27 27.03.2013
jádro pudla je v tom, že klient přijde "rád bych..." a zaplatí a co zmůže "vůdce" - přes všechna nebezpečí se peníze neodmítají a riskuje se.. Tím nechci říct, že to byl tenhle případ, ale NĚCO SE ZDE PODCENILO, když to dopadlo takhle tragicky.
Ten kdo o tom něco víodpovědět 
     Re: ješitní vůdci UIAGM12:04:53 27.03.2013
Že si najmeš vůdce neznamená, že to máš na 100 % sichr. Velmi ale omezíš riziko. Možná to nevíš, ale příroda je prostě silnější než člověk a nikdy nemůžeš předvídat všechno.
Kuba Turekodpovědět 
     Re: ješitní vůdci UIAGM14:09:48 27.03.2013
Přesně tohle si myslím, ti čeští profi vůdci "živoří" a každý zaplacený výlet s klientem je jim dobrý. Jejich nejčastější PROFI akcí je lavinový kurz v Jeseníkách nebo na Malé Fatře. Pche...
odpovědět 
      Re: ješitní vůdci UIAGM08:08:46 29.03.2013
Horští vůdci, to je přece normální živnost, třeba jako taxikář nebo holič. Bylo to tak odpradávna a je to tak i v cizině.
Problémem v Tatrách nejsou vůdci jako takoví, ale to,že vůdcovská činnost je zde zástupným prostředkem k omezování vysokohorské turistiky v Tatrách.
Je to pozůstatek minulého režimu s železnou oponou, kdy byla extrémní návštěvnost Tater, když jsme nikam jinam pořádně nemohli. Tyhle časy jsou sice už přes 20 let pryč, ale v Tatrách to ještě pořád nezjistili, protože ty zákazy jsou přeci tak pohodlné.
Tohle až v Tatrách konečně zruší, tak bude i po problémech s vůdci.
V Alpách nic podobného není a tak tam ani proti vůdcům nikdo nic nemá. Kdo chce tak si je najme, kdo se na túru cítí sám tak si vyrazí sám.
I samotný J. Kugy taky měl své horské vůdce.

PL
Lavickaodpovědět 
      Re: ješitní vůdci UIAGM08:36:25 29.03.2013
Urcite se tve vyjadreni zaklada na velke zkusenosti a znalosti komunity HV v CR a na Slovensku.
No pokud je to tak jak rikas, pak by mne zajimalo proc rada slovenskych i ceskych vudcu pracuje pro svycarske a britske kancelare a nekteri lezou s hosty cesty, ktere je mozne radit minimalne do roviny slusne vykonnostniho alpinismu.
Bohuzel je mi z medialniho obrazu lezecke a horolezecke komunity vytvareneho na webu trochu smutno.
 zobanodpovědět 
       Re: ješitní vůdci UIAGM14:39:45 29.03.2013
Zobane,
v tom případě je vše OK, můj příspěvek nebyl zaměřen nějak proti HV, ale proti systému, kde na některé běžné trasy je pro turisty nutné mít HV na základě úředního nařízení, nikoli z vlastního uvážení.Tohle vidím jako problém. PL
Lavickaodpovědět 
       Re: ješitní vůdci UIAGM14:44:09 29.03.2013
Odpoved se tykala nepodepsaneho prispevku pred tebou, s tvym vyjadrenim k narizenim TANAPu naprosto souhlasim a domnivam se ze spravne neni.
 zobanodpovědět 
       Re: ješitní vůdci UIAGM22:29:14 29.03.2013
Zobane, takže ty jsi primárně zaměřený na CH a D slušně platící zákazníky?? A proč nemáš svůj web alespoň v angličtině, nebo němčině?? Možný jen o tom sníš, ale ve skutečnosti se vlastně jen pereš na tom gerlachovském písečku se zájemci o bídnou mzdu za vodění na úrovni skitouringu a podobně..
odpovědět 
        Re: ješitní vůdci UIAGM23:32:45 29.03.2013
Co mas za problem,ze Ti ze vsech ceských horských vudcu, vadí zrovna Zoban? Pokud chces nekam do hor muze Te vest nekdo jiny.
odpovědět 
       Re: ješitní vůdci UIAGM17:02:05 02.04.2013
Ahoj Zobane,
a proč by čeští a slovenští vůdcové neměli pracovat pro cizince? Každý taxikář sveze i člověka, který evidentně není Čech nebo Slovák a také prodavačka prodá rohlíky tomu, který třeba není řečově schopen si o ně ani pořádně říci. Profese horského vůdece je spojena jenom s tím vodit „lidi“ – to jest kohokoliv - po horách. Tak to funguje ve Francii, ve Švýcarsku a v ostatních alpských zemích. Když jako Čech nebo Slovák přijdeš za švýcarským horským vůdcem, že bys chtěl s ním udělat severní stěnu Matterhornu, tak si Tě ten vůdce jistě dobře otestuje, než se pustí do nějakého dobrodružství, ve kterém pak prostě skoro za vše nese zodpovědnost. Naopak proč by nemohl slovenský vůdce s Francouzem vystoupit nějakou cestou na Kežmarák. Jasně, klient za to „vedeni“ platí , (za rohlíky musíš zaplatit také, dnes Ti skoro nikdo nedá nic zadara), ale zase pak má určitou jistotu, že na něj někdo dohlédne aby nedělal nějaké blbosti a má u sebe někoho, který se v tom místě prostě dobře vyzná. Korektní vůdce ovšem řekne ne, když se na výstup necítí, když klienta odhadne, že na to nemá anebo prostě když nejsou na ten určitý výstup správné podmínky. Mezi klienty a horskými vůdci se v minulosti, a možna i dnes, velice často vyvinul jakýsi přátelský vztah a tak když někdo přišel do Chamonix anebo do Grindelwaldu tak si prostě z lidských důvodů vyžadal toho vůdce, kterého měl loni anebo před pár měsíci. Že to někdy i přes to, že u výstupu je profesionál, neklapne, je faktem. Někdy faktem smutným. Jakákoliv další diskuze zabíhá pak do sfér, které, aspoň podle mne, nejsou vhodné k nějaké diskuzi na internetu.
Michael Beranekodpovědět 
      Re: ješitní vůdci UIAGM13:12:43 29.03.2013
Jejich nejčastější PROFI akcí je lavinový kurz v Jeseníkách nebo na Malé Fatře. Pche...
No vidis "mile" pche...ten se me bude hodit, az se mi bude chtit mrznout v zime v Tatrach treba, protoze lina huba, hole nestesti. Prachy za to me usetri cas i mozne chyby....vo co go, jsou to moje prachy...jejich prace zase...normalni trh, co ti je do toho? Sem pod tu zpravu tyhle reakce vazne nepatri!
hahaodpovědět 

 Poslední rozloučení23:49:10 26.03.2013
Poslední rozloučení s nebohým bude zítra, tj. ve středu na "novom" cintoríne v Žiline od 12:00.
Čest jeho památce! Byl to dobrej a rozumnej chlap s kterým jsem si vždy výborně popovídal.
 vonkreuzodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Tescoma
Májová (VLK), 5+
 Databáze cest:
Všechny cesty (149685)
Top horské cesty
Nejnovější horské cesty:
Türkenweg 5b Eisenkappel
Sive Jeze 6b Biokovo
L'aspettativa Mondi Superiori 7+ Monte Brento
Via Dei Falchi 5 Monte Chegul
Daisy 6b Darran Mountains
Nově komentované:
Nuda V Jablonci Soft 9 Krkavka
Salve Walley 9- Josefovské Údolí
Houbičky 9- Srbsko
Psina 7B+ Holštejn
Houbičky 9- Srbsko

 Nově v diskusi:
Re: Emontana | Re: Emontana | Re: Emontana | Re: Emontana | Re: Emontana | Re: Emontana | Re: Emontana | Re: Adámek na mazáka. | Adámek na mazáka. | Re: Hudy video |

 Nové komentáře:
campa | Re: he | To je docela síla... | Re: jde jim o člověka? | Re: he | Mouka | Re: he | Re: he | he | Re: Parada |

 Kde to vře:
Petr Kellner zahynul na Aljašce při nehodě při heli-skiingu (77)
Video: nový seriál Začínáme na písku startuje 15. dubna 2021 (59)
Video: Začínáme na písku: 1. díl (39)
První závod v lezení na obtížnost letošní sezóny (31)
Spadlý blok (23)
Omezení lezení v Moravském krasu z důvodu hnízdění dravých ptáků (11)
Nové povolení pro pražské lezecké oblasti (11)
Dej si campu v campu (9)
Valná hromada ČHS dnes poprvé s delegáty a kvůli covidu online (7)
Lucka Hrozová hlásí přelez dalšího bouldru za 8A+ (5)

 Nově v inzerci:
La sportiva Katana | Mallorca, sport, deep water | Cepín Singing Rock WIZARD 62 cm | La Sportiva Solution 39 | Spolulezec na volné noze | Košile Fjallraven, vel. M | Statická lana | Expediční obuv | Parťačka | Hledám postel |

 Anketa:
Necháte se pro lezení v cizině naočkovat?
 Ano 
 52 
 Nevím 
 18 
 Ne 
 35 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.