LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   V pohodě, když jde skočit na věž, skočíme to i zpátky. Potom dáme další pivka!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšel nový průvodce na Škrovád
Vychází nové kniha Máry Holečka o horolezeckých výpravách 2019
Frankenjura nové průvodce

Závody
SP boulder, USA (21.05)
SP Innsbruck (23.06)
SP Villars (01.07)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13178
2.Trojan 12275
3."Fido" 11950
Bouldry:
1.Ondra 11706
2.Stráník 11550
3.Stráník 10925
Hory:
1.Novák 7454
2.Černý 5898
3.Bloudek 5570

Výsledky
SP Meiringen (16.04)
2. nominační závod v boulderingu (10.04)
1. kolo ČP na obtížnost Zlín (27.03)

Deníčky
5103 lezců
888722 cest
Nové přelezy:
Žežická Mí 9-/9
Houbičky 9-
Syntéza Ma 8A
13ka 6A
11 Let živ 7C+/8A
Přišel, Vi 8A/8A+
Super Aris 7C+
Dřevorubec 6C
Dr. Sloper 7C
Bismarck 7C+

Stěny
Hala TSC - Turnov
Studénka - Studénka
Horolezecká stěna Sobotka - Sobotka

Prodejny
Lezec-shop.cz - Štěchovice
HOLAN SPORT - Praha 2
AIX -lezecké chyty a stěny - Praha

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Via ferrata Vír

smallPříznivci zajištěných cest se dočkali a konečně mohou vyzkoušet dvě nové ferraty ve Víru na Českomoravské vrchovině. Nabídka vertikálních dobrodružství je na území této obce nyní kompletní. Via ferraty doplnily již tradiční Ledovou stěnu Vír, jediné místo v ČR, kde se každou zimu leze na umělém ledu, dále skalní oblast sportovního charakteru a také umělou stěnu v místním kulturním domě.

  To vše vsazeno do malebné krajiny Svratecké pahorkatiny. Ambice Víru stát se centrem horolezeckých aktivit tedy rozhodně není přehnaná. Zbývá vytvořit pro návštěvníky reprezentativní zázemí, které by měla zajistit dostavba horolezecké chaty Krabička a přidat služby v podobě místní skalní záchranky a akreditované horoškoly. Vše zmíněné vzniká a udržuje se v provozu pouze díky členům horolezeckého spolku Ledová stěna Vír, kteří ve svém volném čase tvrdou prací přispívají k rozvoji svého okolí, nejen toho lezeckého.

  Projekt Via ferrata Vír čekal zpracovaný na papíře na svoji šanci tři roky. Počátkem letošního roku svitla naděje, když nezbytnou finanční podporu poskytly Město Bystřice nad Pernštejnem a Obec Vír. Samotná realizace začala v úterý 7. dubna 2015 průzkumem míst vhodných k průstupu skálou. Vybrané trasy vedení ferrat byly až do poloviny prázdnin očišťovány od porostu, usazenin a volných kamenů. V srpnu došlo k celkovému přeměření tras a zadání výroby komponentů, které se sešly na místě počátkem září. Poděkování patří firmě Techlan Olomouc za odborné rady a firmě HCS Nové Město na Moravě, jmenovitě Tomáši Kastnerovi, za ochotu a trpělivý přístup v případě specifické zakázky.

  V průběhu víkendových brigád od 5. září do 25. října tvůrci ferrat vyvrtali do skal celkem 198 děr, do kterých následně zalepili 68 kotvících kolíků, 57 výstupových kramlí, 1 ocelový žebřík a 1 pomocný schůdek. Do kotvících bodů bylo následně upevněno celkem 185 metrů ocelového lana průměru 16 mm a 25 metrů ocelového lana průměru 14 mm. Poslední pracovní dny zbývalo osadit lanové přemostění dřevěnými příčkami a zabezpečit konce lan.

  Via ferraty Vír jsou nyní hotové a použitelné. První z nich zpřístupňuje vrchol Velké věže v prostoru Ledové stěny, který byl dosud dosažitelný pouze pro horolezce. Její začátek je nad chatou Krabička na úpatí východní stěny Velké věže, mírně ve svahu. Stoupá nejprve východním a následně severním srázem na vrchol. Z Velké věže pokračuje oblíbenou atrakcí všech zajištěných cest, lanovým přemostěním, které vyvede návštěvníky na vyhlídku. Tam je v bezpečném prostoru ferrata přerušena a pokračuje dalšími 20 metry po hřebeni jižním směrem. Tam kde hřeben přechází ve svah ferrata končí.

  Druhá z vírských ferrat se nachází 300 metrů po silnici od Ledové stěny směrem k přehradní hrázi. Prostupuje Jezerní stěnou vpravo od silnice a nástupový žebřík rozhodně nepřehlédnete. V tomto místě není možnost parkování, proto zanechte vozidlo na parkovišti u Ledové stěny.

  Obě vírské ferraty nabízí ojedinělé výhledy do krajiny a spíše turistický, než li lezecký zážitek. Cílem tvůrců nebylo vyvolat u návštěvníka strach, nebo dnes tak moderní „návaly adrenalinu“, nýbrž užít si skutečnou horskou túru, třeba i s dětmi, a to ve skromných rozměrech našich kopců. Snad se záměr povedl. Obtížnost obou ferrat je nízká, nepřesahující stupeň „C“. Díky skoro přehnané vybavenosti pomocnými kramlemi je průstup skutečně technicky a orientačně snadný. Ocelové lano má lezec po celou dobu pohybu po ferratách po své levé ruce. To co ve Víru dosud schází je směrové značení přístupových a odchozích stezek, informační tabule s provozním řádem a bezpečnostními pravidly, a také půjčovna patřičného vybavení a poskytování průvodcovských služeb. Se vším se počítá na začátku příští sezóny na jaře 2016, kdy by mělo proběhnout i slavnostní otevření vírských ferrat. V současnosti je vstup možný pouze s patřičným vybavením zahrnujícím především ferratový set a přilbu a samozřejmě na vlastní nebezpečí.

  Vírští horolezci tímto uzavírají další kapitolu svého bohatého spolkového života a musí plynule přejít na přípravy další ledové sezóny. Děkujeme všem za podporu a přejeme příjemné chvíle strávené ve Víru třeba právě na nových via ferratách.

Ledovastenavir.cz a lezení v okolíSlávek Matuška   [úpravy] 10:15 28.10.2015Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 no jo no18:37:49 28.10.2015
jen aby to nebylo až moc dokonalý, ehm umělý teda vlastně reprezentativní...holt je asi taková doba
Jirkaodpovědět 

 ferrata20:25:17 28.10.2015
supr diky všem hned tam valím s děckama
slepejsodpovědět 

 .07:26:38 29.10.2015
no hlavně doufám, že tím autor ned... celou stěnu. Trochu mě podle těch fotek, že to jde přes několik lezeckých cest.
josefodpovědět 
 Lezení ve Víru11:18:08 29.10.2015
Kde třeba ty cesty vidíš? Mě z fotek leda napadá, že místní horolezci asi mají děti. Bohužel, tady se dá příznivcům ferrat jen gratulovat, že to bohem téměř zapomenuté, turisticky i cyklisticky zajímavé a hospodami oplývající místo našli dřív než "horolezci" :) Vždycky budu raději, když se po skále poleze s lanem, než s odsedávačkama, ale tohle místo je výběrem opět asi jedno z těch lepších, s rozumem vybraných. Takže jestli místní oddíl potřebuje v údolí ferratu, dokázal si to vyjednat se samosprávou, celej kopec očistit a osadit tam drát, můžu to respektovat.
PS: Kolik lidí už ve Víru lezlo bez cepínů? Nejhezčí letní sportovka na nedaleké Velké věži je "5. cesta", šestka vlevo ve žlabu od místních lezců, pěkné pohyby, pěkně odjištěná, zatím kompaktní.
martanodpovědět 
  Re: Lezení ve Víru13:23:28 29.10.2015
no Marťane, pokud napíšou: "... (ferrata) zpřístupňuje vrchol Velké věže v prostoru Ledové stěny, který byl dosud dosažitelný pouze pro horolezce" a když vidím, jak to šňerujou cik cak, myslím, že se přispěvatel výše domnívá celkem oprávněně, že se to lezeckých cest dotklo. Ale i kdyby ne, takováhle hovadina se dá udělat i bez tun železa, ne? Přivázané žebříky z OBI nebudou přírodu hyzdit o nic víc a napřesrok se můžou přivázat o metr vedle a Vír se může pochlubit zas novou ferratou. Sundat a přivázat jinde to konec konců můžou i desetkrát za sezonu a můžou na Lezci udělat promo, že mají nejvíc ferrat na světě.
odpovědět 
   Re: Lezení ve Víru14:40:00 29.10.2015
Ani na fotkách ferrat z webu HO Vír nevidím o moc víc, že by to nějak extra poškozovalo zdejší (nové) "cesty" (od úplně stejných místňáků), ale podle toho, co jsme tam (snad komplet) přelezli v létě, je dobře, že jsi ten citát o "lezení" dal do uvozovek. Největší nepřítel lezení na Velké a Malé je tam led, ale v celorepublikovém měřítku je tu ledolzení patrně hodnotnější.
martanodpovědět 
  Re: Lezení ve Víru13:27:33 29.10.2015
http:// www.ledovastenavir.cz /lezeni-ve-viru /skalni-oblast-vir (bez mezer)

3 a 4. fotka. Podle fotek z ferraty to vidět není, ale jestli se nepletu, tak je to ta samá stěna a minimálně 2 cesty tato ferrata křižuje. Navíc tam jak končí, mám pocit, že je řetěz zrovna.
odpovědět 
   Re: Lezení ve Víru13:31:27 29.10.2015
nemluvím o ferratě na věž, kde je pravidelně "ledová" stěna, ale o skále pod Vírem. Tam někdo dos... něčí práci. Teď když někdo spadne, tak půjde akorát do těch želez?!?
odpovědět 
    Re: Lezení ve Víru13:46:06 29.10.2015
no jestli to natáhly přes lezecké cesty, tak to teda potěš koště...to se nedělá. kramlí by se mělo používt co nejmín, aby zůstala nějaká přidaná hodnota skálního pohybu, jen s jištěním na ocel. laně. já těm feratám stejně nerozumím. podle mě to má být původně být jen přístup do lezeckých oblastí k nástupu, kam by normálně muselo lézt, ale protože to pravý lezení začíná až "za feratou" tak se tam udělá pár kramlí aby se usnadnil přístup leczům...zas tak těch skal tady nemáme, aby sme na každou dávali žebřík, a vlastně ty 30m krcálky za to ani nestojí...jo v alpách, to je jiná. ale dávat tady na skálu žebřík, když to jde vylézt 4-5 lezením, tomu nerozumím...
honza k.odpovědět 
     Re: Lezení ve Víru13:58:53 29.10.2015
Prapůvodně feraty vznikaly za účelem jednoduššího pohybu vojáků ve skalách mezi bojovými pozicemi (hlavně v Dolomitech za 1.sv.války, ale i jinde) a pak pro turisty. Již na konci 19. stol. (sporadicky) se začaly objevovat žebříčky, schody, vysekávané stupně a kramle, aby se turisté mohli dostat na nějaké atraktivní místo (soutěsky, skalní věže...). Postupem času se tento způsob vedení tras modifikoval - méně důrazu na jednoduchost výstupu (plošinky, vysekávané stupně..) a více důrazu na bezpečnost (více nataženého jistícího lana).
Krtekodpovědět 
      Re: Lezení ve Víru15:33:27 29.10.2015
No teda alpská, ba celosvětová modifikace toho přístupu z 19.století (zpřístupnit atraktivní místa turistům) je dnes 1) lanovka, nebo 2) silnice s parkovištěm až k vyhlídce. Ferrata je slepá ulička, zase ale si na tom člověk tak pěkně vydělá...
odpovědět 
       Re: Lezení ve Víru15:49:03 29.10.2015
To bych chtěl vidět na těchto skalkách lanovku :-) Nebo dokonce silnici :-D
Trošku pochybuji, že by to vůbec ten šutr udržel.
A preference silnice/lanovky nad feratou s tím, že ferata je železo navíc - to jsem asi nepochopil.
@ Honza
Honzaodpovědět 
        Re: Lezení ve Víru16:14:08 29.10.2015
na tyhle kvaky to je nesmysl a v Alpách se všude jede lanovkou, co je k nepochopení?


ferraty jsou blbost. myslíš že by ti prckové byli míň nadšení, kdybys je za sebou vytáhl nějakou trojkou??
odpovědět 
         Re: Lezení ve Víru16:46:46 29.10.2015
Nadšení dětí - úplně to vidím. Fotograf: "Kdo pak chce do mekáče?" :-D :-D :-D
Bídaodpovědět 

 Díky bohu za ferraty!08:42:29 30.10.2015
Jak tak koukam na lezci.cz na komentáře nebýt ferrat tak se omezený lezci nemaj o čem bavit:D Díky bohu za ně...
Tomášodpovědět 
 Re: Díky bohu za ferraty!08:58:48 30.10.2015
tady se o ferratách nikdo nebaví, tady je každý odsuzuje
odpovědět 

 Proč???10:26:03 31.10.2015
Proč další bordel a hromosvod?? Doufám, že to těm křupanům stálo za to. Dnes každý, co má v pr..li díru, si myslí že po sobě musí něco zanechat...Ferraty na našich skalkách nemají co dělat, kdy si to konečně Vy zabedněnci uvědomíte??Je mi smutno z takovýchto zpráv.Děcka bych vzal radši na nějakou 3 než na školení o ocelových lanech. Hlavně se neserte na písky. 
Máraodpovědět 
 Re: Proč???15:58:34 01.11.2015
Ti kluci rozhodně nejsou žádní křupani a mají to v hlavě docela srovnané na rozdíl od tebe. Ferata nevede na žádné skály s o potenciálem lezení. Prostě jen vyčistili kus zarostlého svahu a vynaložili na to spoustu času a práce. Není nutné jim nadávat. Jednou ty děti na fotce třeba taky polezou na Milence (a tam se třeba potkají s feratistama.
Honzaodpovědět 
  Re: Proč??? Pronto!!20:28:50 01.11.2015
Vyčištěný kus zarostlého svahu? Na fotkách to vypadá jako docela pěkný kus kamene. Ale to je jedno, to musí vědět místní. Téma ferrat nemá cenu rozmazávat. To je kapitola sama pro sebe. Ale jen mě zajímá, zda na fotkách jsou náhodní kolemjdoucí, nebo autoři, kteří se pyšní svým dílem.
Obojí je na pováženou. Nedávno tady jacísi borci dělali "rozbor" jedné nehody. Základem bylo, že spadnuvší nato neměl vybavení, schopnosti a znalosti a tudíž chodil po koledě.
Po čem ale prosím chodí ten školený, zdatný, přilbou a dokonce utíkacím lanem vybavený junák v červeném slušivém oděvu? Pokud nepoužívá nějakou ultra moderní 5D přecvakávací aparaturu se systémem ABS,EDS,NSU,BSA DKW, tak mám takový dojem, že není nikde k ničemu cvaknutý. Hlavně když máme certifikačněakreditační střediska. A borci čistili a drátovali svah zbytečně. A své si myslím i o tom, že takovéhle grupetto, je nacvaklé do jednoho pole.
Je zcela jasné, že ferrat je pořád málo a chtělo by to trochu připepřit. Ať se to sakra všichni pořádně naučíme.
ABLodpovědět 
   Re: Proč??? Pronto!!12:36:48 02.11.2015
Líbí se mi argumentace zaručených odpůrců ferrat. S takovou to nad horolezcema vyhrajou ferratisti na plný čáře.
1) míň poškodili skály v poměru počet cest x návštěvnost
2) mají nižší úrazovost
3) mají větší přínos pro region
odpovědět 
    Re: Proč??? Pronto!!10:57:01 03.11.2015
Coooo?
1) míň poškodili skály v poměru počet cest x návštěvnost

* Jak jsi na to přišel?

2) mají nižší úrazovost

* Fakt? Řekl bych, že menší úmrtnost, ale úrazovost?

3) mají větší přínos pro region

* Co je to za blbost?
Kuba Turekodpovědět 
   Re: Proč??? Pronto!!20:45:36 03.11.2015
Me by spis z otazky bezpecnosti zajimalo, proc ti mali spunti nemaj ani prsak....to se skoro rovnou muzou jistit odsedkou
odpovědět 
 Re: Proč???07:41:51 02.11.2015
Lezci jsou fakt dementi....a uklízejte kurwa po sobě. Pod skálama je vždycky největší bordel! Lezení bych zakázal!
Tomášodpovědět 

 Pokrok nezastavíš15:32:35 01.11.2015
Pokrok nezastavíš, překližka taky kdysi byla stavební a nebo hobby materiál a dnes je z ní módní doplněk ve volném čase lezoucí většiny... Pořád lepší ferrata ve Víru, než třeba na Milence.
Honzaodpovědět 
 Re: Pokrok nezastavíš16:21:32 01.11.2015
zas si nekdo plete pokrok s vyvojem...
odpovědět 

 Pro hlupáka, co si nic neplete09:00:56 02.11.2015
Vývoj nezastavíš, překližka taky kdysi byla stavební a nebo hobby materiál a dnes je z ní módní doplněk ve volném čase lezoucí většiny... Pořád lepší ferrata ve Víru, než třeba na Milence.
Honza
Honzaodpovědět 
 Re: Pro hlupáka, co si nic neplete10:26:35 03.11.2015
jenže (cituji z výše zmíněných stránek část "Skalní oblast Vír"):

1) Hlavními činnostmi oddílu jsou péče o skalní útvary ve Víru a o jejich okolí, vytváření a odjišťování jednodélkových skalních cest na těchto útvarech a výchova mládeže a obecně práce s dětmi a veřejností.

2) (Velká a Malá věž) mají velký potenciál i pro letní sportovní lezení.

To se krutě tluče s tím, co je napsané v článku, takže činnost z roku 2015 (vytvoření ferraty) popírá stanovy oddílu z roku 2010.

A chci být špatným prorokem, ale obávám se, že se najde blbec, který ferratu na Milence dotáhne do konce.
odpovědět 
  Re: Pro hlupáka, co si nic neplete15:11:09 06.11.2015
Ve Víru se s dětmi pracuje celoročně a několik roků. Pořádá se tam kroužek lezení zhruba 2* za měsíc. Posílám tam dceru. Vybudovaly se tam lezecké cesty, zhotovila se umělá stěna, zhotovily se 2 ferraty a každý rok se provozuje Ledová stěna. Nevím co je tam v jakém rozporu s jakými stanovami nebo jakým článkem. Ve Víru ukliděj smeťák, očistí skálu a udělaj cestu nebo ferratu. Pořád lepší, než původní smeťák. Ferraty se tam stavěly tak, aby nevstupovaly do lezeckých linií. Přestaňte tady spekulovat o ptákovinách a zajeďte se tam podívat. Na jednom místě je tam možné zkusit všehochuť lezení. Takže komu vadí, že někde, kde nebylo nic je najednou možnost lézt cesty nebo ferratu nebo led nebo překližku, toho nechápu. Scénáře mohly být dva. 1. nebylo by tam nic. 2. je tam to co je. Komu se ferraty nelíbí, ať na ně neleze, je to přece tak jednoduchý. A kdo chce ve Víru lízt skalky, tak zjistí, že mu ferraty nevadí. A jestli tam místo ferraty mohly být další lezecké linie...ano mohly, ale musel by je někdo postavit a to že se ve Víru rozhodli postavit místo další lezecký cesty ferratu...to je snad jejich věc ne ? Jejich oblast, dokonce pozemek, jejich práce zdarma....Tak lidi, prosím vás fakt klid. hledejme to co nás baví a neplyvejme na ostatní. Díky za pozornost :-)
odpovědět 
   Re: Pro hlupáka, co si nic neplete16:20:34 09.11.2015
Rozpor mezi stanovami a ferratou je jasný. Jestli myslíš, že pro tvou dceru je ferrata výborným tipem, pusť ji někdy na žebřík, třeba česat jablka
odpovědět 
    Re: Pro hlupáka, co si nic neplete09:48:30 20.11.2015
V kroužku děcka lezou na skalách ve Víru a v blízkém okolí (nedaleko Vysoká skála - Štěpánov a druhým směrem třeba 4 Palice, Drátník...) a když prší, tak je kroužek v kulturním domě, kde Víráci postavili umělku nebo na větší umělce v Bystřici n.P.. Že se navíc udělala Ferrata... pořád nevidím žádný rozpor se stanovami. Beru to tak, že někdo leze sportovky a někdo leze po vlastním. Někdo jen rybaří a někdo jen tahá. Jestli ferratu považujeme za horolezectví, zdolávání výšek, rozvoj turistiky nebo za cokoli, je pořád jedno, protože ferrata ve Víru je jen něco navíc, co nijak neomezilo aktivity a tvorbu a ostatní, základní činnosti. Já osobně taky raději na skálu, než na ferratu, ale proč to někomu brát nebo nedopřát. Ahoj a Hore zdar.
odpovědět 
 proc hlupak?15:50:31 03.11.2015
Proc hlupak?
Jasny, urcite je mnoho lidi chytrejsich nez ja, ale proc ta agrese? Protoze je to tady zvykem?, .. nebo takhle jednas s kazdym kdo s tebou nesouhlasi na sto procent?
Presna terminologie /presnej popis jevu je dulezitej, v jakemkoli oboru lidskeho pocinani.
TOAodpovědět 
  Re: proc hlupak?17:12:11 03.11.2015
Nemyslím si, že bych si spletl pokrok s vývojem. Jde o úhel pohledu: pro někoho může být odklon lezců z přírody do tělocvičen vývojem a nepovažoval by to za pokrok. Pro jiného, kdo 5 metrů nad špatnou skobou v chladném počasí a ještě s rizikem, že případná sanitka nedojede až ke dveřím, kroky 5a (nebo 7b, to už je jedno) nebyl schopen udělat a v tělocvičně s jištěním u pasu je najednou udělá, jde o jednoznačný pokrok. A úplně stejné je to i s ferratami. Neodsuzoval bych ani jeden postoj, spíš by mne těšilo, kdyby záslužná činnost někoho ve Víru oddálila ten hrozný okamžik, kdy ti kramle s ocelovým lanem budou zavazet třeba při cvakání kruhu na ty Milence. Ať to bude výsledek pokroku, nebo vývoje, o to v příspěvku vůbec nemělo jít. Takže omluva za toho hlupáka, nechal jsem se unést :-)
Honzaodpovědět 

 Dobrá práce...22:33:46 03.11.2015
Za muže mluví činy, nikoliv slova. Vám se to povedlo i nyní. Držím palce. Howgh.
Gampodpovědět 
 Re: Dobrá práce...16:23:47 09.11.2015
Američani taky rozbombardovali Irák. Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly.
odpovědět 
  Re: Dobrá práce...18:08:20 09.11.2015
ty si fakt myslis ze invaze Iraku se konala v zajmu nastoleni demokracie a s blahem mistniho lidu jako nejvyssi prioritou?
odpovědět 

 vlastní úsudek21:40:11 08.11.2015
Dneska jsem se tam byl podívat a někteří lidé by si opravdu měli vytáhnout hlavu ze zádele a za každou cenu nehanit něco, o čem ví úplně kulové.

Feraty jsou vedeny s ohledem a lezecké cesty. No cesty.. spíš s ohledem na tu bídu, která tam je naborhákovaná. Smysl to má opravdu jenom pro místní lezce, kteří si feraty schválili a sami za vlastní prostředky i postavili. Všichni ostatní si raději zajedou na 10 km vzdálenou Vysokou skálu u Štěpánova, kde se vybejčí jak sportovci, tak klasici a s přimhouřením oči se tam dá vytočit i dvou délka. Takže nic proti ničemu. Nevím jak je to s feratama jinde v ČR, ale tady děkuji za dobře odvedenou práci a určitě doporučuji návštěvu.
 JendaZBrnaodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Tescoma
Májová (VLK), 5+
 Databáze cest:
Všechny cesty (149678)
Top horské cesty
Nejnovější horské cesty:
Türkenweg 5b Eisenkappel
Sive Jeze 6b Biokovo
L'aspettativa Mondi Superiori 7+ Monte Brento
Via Dei Falchi 5 Monte Chegul
Daisy 6b Darran Mountains
Nově komentované:
Jump 7A Holštejn
Traverz MOP 4 Radotínské Údolí
Desítka V P... 8/8+ Lom Kobyla
Pták Noh 7A Tábor - Lužňák

 Nově v diskusi:
Re: Emontana | Re: Emontana | Re: Emontana | Re: Emontana | Re: Adámek na mazáka. | Adámek na mazáka. | Re: Hudy video | Re: Hudy video | Hudy video | Hudy video |

 Nové komentáře:
Re: Aféra Hruboskalsku.cz | Re: Aféra Hruboskalsku.cz | Re: Proč ve Skalaku! | Re: Proč ve Skalaku! | Re: Proč ve Skalaku! | Gratulace | Proč ve Skalaku! | master | r2t2 | Re: Aféra Hruboskalsku.cz |

 Kde to vře:
Petr Kellner zahynul na Aljašce při nehodě při heli-skiingu (87)
Video: nový seriál Začínáme na písku startuje 15. dubna 2021 (59)
Video: Začínáme na písku: 1. díl (35)
První závod v lezení na obtížnost letošní sezóny (32)
Spadlý blok (23)
Omezení lezení v Moravském krasu z důvodu hnízdění dravých ptáků (11)
Nové povolení pro pražské lezecké oblasti (11)
Valná hromada ČHS dnes poprvé s delegáty a kvůli covidu online (8)
Lucka Hrozová hlásí přelez dalšího bouldru za 8A+ (6)
Evaluační kurz horských vůdců (4)

 Nově v inzerci:
Spolulezec na volné noze | Košile Fjallraven, vel. M | Statická lana | Expediční obuv | Parťačka | Hledám postel | Topo | Bunda Nike | dvojčata | spolulazení |

 Anketa:
Necháte se pro lezení v cizině naočkovat?
 Ano 
 51 
 Nevím 
 17 
 Ne 
 35 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte ubytování pro Vaši dovolenou? Doporučujeme Vám vybrat si ubytování a kouzelné chaty a chalupy na partnerském portálu Hauzi. Dovolená na Slovensku nabízí mnoho aktivit v letním i zimním období pro rodiny s dětmi, přátele i turisty.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.