LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Já slabě písknu, ty silně táhni.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Nový boulder průvodce po Moravském krasu pokřtěn
Prachovské skály - vyšel nový lezecký průvodce
Sport climbing in Arco - nový průvodce na skalky v Arcu

Závody
SP Chamonix (12.07)
SP Briancon (20.07)
EP mládeže Sofie (21.07)

Žebříček
Cesty:
17."Fido" 10450
18.Vopatová 10419
19.Havlik 10378
Bouldry:
17.Novák 9975
18.Mlejnek 9681
19.Horáček 9678
Hory:
21.Tichý 1832
22. 1816
23.Čáň 1776

Výsledky
SP Villars (06.07)
SP Vail (08.06)
EP mládeže Delft (02.06)

Deníčky
4495 lezců
697729 cest
Nové přelezy:
Vtakopieso 7C
Fahrkarte 9
Spätzünder 9+
Hary Lotr 8A
Queeel Dic 10/10+
XXL 10-
Restrisiko 9
Cikánskej Xb
Chameleon 8b/8b+
Nagini 10-

Stěny
TJ vodní sporty - Loděnice - Litovel
AK T.J. Sokol Mšeno - Mšeno u Mělníka
Loděnice FTVS - Praha 7

Prodejny
Rock Point - Palác Flóra - Praha 3
HUDYsport - Ústí nad Labem
Outdoor Centrum Rock Point Poštovní - Ostrava 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Nehoda na Křížovém vrchu

prosba o pomoc

Před 14 dny v neděli se stala našemu kamarádovi nehoda na veži Kocour na Křížovém vrchu v Adršpachu. Jako prvolezec dolezl ke slaňáku, zajistil se a dobral spolulezkyni. Na této veži je slaňák umístěn tak, že jediná možná pozice je stát/klečet/sedět přímo v odsedávačce. Že tomu tak bylo potvrdila i spolulezkyně, která si po dolezu na vrchol připravila slanění a začala slaňovat. Asi po dvou metrech slanění kolem prolétl prvolezec a přistál až na zemi. Prvolezec si bohužel nedokáže vybavit okamžiky těsně před pádem.
Všechno by nasvědčovalo jeho chybě, až na to, že na jeho odsedávačce se NENAŠLA karabina, kterou byl zajištěn ke kruhu. To, že tam ta karabina nahoře byla a že byla se zašroubovanou pojistkou potvdili oba aktéři, protože ve chvíli kdy dolezla spolulezkyně na vrchol, zajistila se svoji odsedkou, ale nezašroubovala pojistku. Na to byla upozorněna prvolezcem, který předvedl, že jeho karabina je zajištěna, stejně tak jako karabina přes kterou jistil spolulezkyni, narozdíl od její karabiny.
Takže jediné možné vysvětlení, které nás napadá je, že karabina na odsedce PRASKLA. Možná to zni nepravděpodobně, ale stejně nepravděpodobná je i možnost, že se prvolezec sám vycvakl, vyndal karabinu z odsedky (sama vypadnout nemohla) a tuto zahodil tak, že se při hledání nenašla.
Proto chci poprosit všechny, kdo se u Kocoura na  Křižovém vrchu od té doby vyskytli, aby v případě že našli karabinu (světle červená HMS se šroubovací pojistkou) nebo jakékoliv kousky této, se ozvali na můj mail nebo 608028052. Rádi bychom tuto záhadu vyřešili a také kvůli pojišťovně.

PS: Dál chci poděkovat všem, kteří se podíleli na pomoci při jeho zajištění a transportu k vrtulníku. Jeho stav se lepší a snad bude bez trvalých následků.
díky jakub urban

jakub urban   [úpravy] 12:21 06.07.2003Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 karabina12:47:19 06.07.2003
To že by štroubovací karabina praskla při sezení v odsedávce je velice nepravděpodobné. Není náhodou nahoře ve slaňáku? Ve slańácích na písku bývá často po dobrání spolulezce zmatek. Na vlastní oči jsem viděl jak borec vyhodil ze šroubovačky vlasní barevně podobnou odsedávku namísto smyce s HMS, když rušil druholezce. Nezřítil se protože stál na polici pod vrškem a nevisel přímo ve smyci. Obranou je neustálá pozornost a barevné rozlišení smyček. Doufám, že postižený se brzy uzdraví a také že zjistíte a zveřejníte příčinu jako poučení pro ostatní.
datlodpovědět 
 Re: karabina10:23:19 07.07.2003
To, že je to velmi nepravděpodobné neznamená, že se to stát nemůže (co to je "velmi nepravděpodobné"?). Z hlediska únavy materiálu ti klidně karabina může prasknout jenom tím, když si do ní odsedneš. Záleží na tom, jak byla před tím namáhána. Viz Pružnost a pevnost-Mez únavy. Jinak po přečtení Pita Schuberta mám pocit, že se může stát úplně všechno. A to nejen při lezení.
Martin Sivekodpovědět 
  Re: karabina10:33:17 07.07.2003
Hm, karabina. No, evidentně občas praskaj! Nedávno jsem četl o prasklé karabině padákové. Jednalo se o karabinu od renomované firmy vyrábějící i horolezecké karabiny. Take by skutečně stálo za to, kdyby se na výše uvedený tel. či Kubův mejl ozvali případní nálezci. Celkem by mě to zajímalo.

Kubo, prosímtě, kdybyste skutečně zjistili příčinu úrazu, ozvi se mi. Díkles.
Jo, a doufám, žes nezapoměl odeslat hlášení na ČHS :-)))
A nejdůležitější naknec: přeju dotyčnému brzké uzdravení. Nic příjemnýho, i když to nemá mít následky. Minimálně nějaké ta sezóna v háji a následky na psychice. Po něčem takovém bývá morálu pomálu.
Tom
Tomáš F.odpovědět 
   Re: karabina11:48:38 07.07.2003
Ještě k té prasklé karabce o které jsem se zmínil výše: jednalo se o karabinu, se kterou bylo nalétáno asi 60 hodin na padákovém kluzáku. Případ se odehrál 4. 5. 2003, více informací najdete zde:
http://www.laacr.cz/index.php?Action=View&ARTICLE_ID=427

Že se nejedná až o tak mimořádnou věc, dokumentuje řada případů publikovaná např. Pitem Schubertem, mj. v obou dílech jeho knihy Bezpečnost a riziko..., další případy různě destruovaných karabin eviduje např. Česká speleologická společnost, a o zlomených karabinách bez pojistky zámku při jejich nesprávném zatížení se už vůbec netřeba zmiňovat.
Tomáš F.odpovědět 
    Re: karabina11:25:05 08.07.2003
Formulace "Že se nejedná až o tak mimořádnou věc, dokumentuje řada případů publikovaná např. Pitem Schubertem" je hodně nešťastná.

Nebyt v obraze, tak mam dojem, že karabiny praskají dnes a denně.
Ano, Schubert uvádí příklady prasklých karabin, ale je potřeba dočíst, jaké měly parametry a v jakých to bylo souvislostech. Myslím si, že i on by souhlasil s tím, že pokud by ta karabina opravdu praskla při sezení v odsedce, tak je to opravdu hodně mimořádná věc.
Jaraodpovědět 
     Re: karabina13:34:43 08.07.2003
Ano, máš bohužel pravdu. Ta formulace je poněkud nešťastná, tyto případy opravdu nejsou na denním pořádku.
Na druhou stranu ale, uvědomme si, že karabina obvykle tvoří nejslabší článek jistícího řetězce. O případech přetrženého lana (byť přes hranu, nebo poškozeného nějakou chemickou látkou) jsem vždy jen slyšel nebo četl, zatímco případů selhání karabiny znám ze svého okolí pět. Lze namítnout, že za o něco víc než dvacet let lezení to není tak hrozná statistika, jenže mě připadá hrozivá pávě tím, že s něčím podobným nepočítáme.
Dělám-li už statistiku z oněch pěti případů, musím uznat, že pouze v jednom případě šlo o případ selhání pouze staticky zatížené karabiny se zašroubovanou pojistkou zámku. Ve všech ostatních se jednalo o namáhání karabiny ve směru, kde k tomu není určena, a která se pravděpodobně také otevřela. Ve třech případech, včetně toho selhání při zavřeném zámku a zatažené pojistce, se jednalo o tzv. waltrovku, v jednom o karabinu značně nedůvěryhodnou z tehdejší NDR (kdekdo je asi pamatuje, takový ty růžovofialový podivnůstky lehčí než Irbisky a výrazně menší než Waltrovky) a jen v jednom případě o „slušnou“ karabinu, která se asi překroutila v plaketě nýtu, otevřela na nevydržela celkem všední rázové zatížení po odskoku prvolezce. Podotýkám, že ze všech pěti případů byl pouze jednou následkem vážnější úraz.
Tomáš F.odpovědět 
    Re: karabina22:14:32 06.12.2005
po prohlédnutí foto karabiny Austrialpen je můj dohad, že šlo o chybu při výrobě. Tam stačí málo, třeba jiná teplota v okamžiku ohýbání aje to hotovka.prasklina je na vnější straně ohybu a velmi začernalá. To po 60 hod. použití v suchu (nelétá se ve špatných podmínkách)nemůže být. Zřejmě jde o původní lom po ohybu. V letectví se stávají horší věci.
Vladimírodpovědět 

 "Waltrovka?"13:46:57 07.07.2003
Jestli to byla stará "Waltrovka", vůbec se nedivím. Něco už jsem o tom zaslechl.
Tomáš R.odpovědět 
 Re: "Waltrovka?"14:38:07 07.07.2003
Jo, ty praskaly jak divý :-)
Údajně se mělo ednat pouze o jednu nezkontrolovanou sérii, ale právě jeskyňáři, kteří je používali docela často, jich mají zlomenejch několik.

Takže Kubíku, jestli uvedena karabina, která se nenašla byla tzv. "Waltrovka", pravděpodobnost Vašeho vysvětlení se progresivně zvyšuje. Ale doufám, že se ještě najde pod věží.
Tomáš F.odpovědět 
  Re: "Waltrovka?"21:08:14 08.07.2003
Máte nějaké odkazy na stránky ČSS? Konkrétněji na tu problematiku prasklých karabin? Díky Ed
Edodpovědět 
 Re: "Waltrovka?"22:48:56 11.07.2003
Pokud se nepletu, tak jsem nikdy nevidel Waltrovku v provedeni HMS.
Myšákodpovědět 

 Jak se chovat?09:08:06 10.07.2003
Ať se to nějak rozumně vysvětlí. Nebo snad mám preventivně vyřazovat kovový materiál po roce používání a všechno zdvojovat - na jištění a slaňování 2 osmy se 2 karabinami nebo 2 HMSky, dále 2 odsedávačky ???
A postiženému lezci přeji úplné a brzké fyzické+psychické uzdravení.
Kokšíkodpovědět 
 Ztracena karabina18:39:47 18.07.2003
Na tenhle server koukam temer denne ale az dneska sem si vsimnul tohohle clanku.Shodou okolnosti sem byl jeden z tech co ho transportovali k vrtulniku jeste spolecne s jednim clenem Skalni Zachranny Sluzby a nekolika dalsimi lezci kteri lezli pobliz.Hned potom sme se snazily prijit na to co se stalo.Jedna z moznosti co nas napadla byla prave ta praskla karabina protoze sme ji nenasli na jeho odsedavacce.Proto sme ji zkouseli hledat az cca 20 metru v okoli veze.Hledalo nas asi 10 a prosli sme to aspon 4x ale nikde sme ji nenasli.Vim urcite ze ani ve slanaku nezustala jak uz nekoho napadlo protoze jsme se byli potom jeste kvuli tomu nahore podivat.Ale napadla nas jeste moznost jestli se nechtel jit zapsat do knizky a neuklouzla mu noha.Jelikoz je knizka docela daleko od slanaku tak jestli se nevycvak a nesel k ni.Osobne sem samotnej pad nevydel protoze sem byl k vezi zady takze nic nemuzu tvrdit urcite.Kdyby se na to nakonec nejak prislo tak by me to vazne zajimalo.Diky moc a preju mu at se brzo uzdravi.Michal
Michalodpovědět 
  Re: Ztracena karabina19:57:04 18.07.2003
tohle vsechno muzu potvrdit....byl sem tam totiz taky a ucastnil sem se trochu zachrany i hledani karabiny ihned po transportu zraneneho. napadla nas ale jeste jedna vec,ihned po padu se ze zraneneho sundal krome sedaku vsechen material a pohodil se kolem,takze je mozne,ze se karabina z odsedavacky uklidila spolecne s ostatnim materialem. navic myslim,ze je docela nepravdepodobne,ze by karabina praskla v klidovem zatizeni.....
ohkodpovědět 
 Re: Jak se chovat?22:53:51 06.12.2005
Material muze selhat, ale neni to pravdepodobne a nejake vyhazovani rok starych karabin... jiste by se naslo dost lidi, kteri by ti doporucili likvidaci a karabiny od Tebe radi prevzali :-) Soucastky v aute, na kole, ve vytahu... vsude neco muze selhat, ale na te skale je spis otazka toho jisteni (kruhu, skoby...), co v nem sedis, nezli tveho matrose.
Zahadne to zni. Jeste moznost: Nedavno mi rikal odbornik, ze kazdy, sebenormalnejsi clovek (a strizlivy!) si obcas vystrihne "ulet". Muze to byt i z chvilkoveho nedostaku kysliku v krvi po vykonu, moc veci. Pak ma treba okno, provadi automaticke a ne zcela logicke ukony a podobne. Vetsinou na to sam neprijde a jen treba nemuze najit klice co pritom zahodil a nebo najde boty v knihovne a zasmeje se tomu. Ovsem na skalch to muze byt horsi.
Hodne zdravi pred padem i po!
dagodpovědět 

 prasklá karáble15:38:04 15.02.2006
Tomu že praskne zamčená karáble (jakákoli)v "ODSEDU" nechci věřit i kdyby to byla pravda.
Speslodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:
Obere Gößweinsteiner Wände
Kalauer, 8
 Databáze cest:
Všechny cesty (127998)
Top horské cesty
Nejnovější horské cesty:
La Fiamma 5c+ Albigna
Fiamma Via Sud 6a+ Albigna
Miki 5c Albigna
No Holds Barred 5 Remarkables
Südpfeiler 5 Ankogel-Gruppe
Nově komentované:
No Fun In One 7A+ Ostaš
Borůvková Varianta IXc Adršpach
Saftfeld 9-/9 Frankenjura
Čierne More 6+/7- Prečín
Käsplatte 5 Peilstein

 Nově v diskusi:
Re: Lezecka skola Brno | Re: Žďárské Vrchy | Re: Žďárské Vrchy | Re: Žďárské Vrchy | Re: Který je lepší? | Re: Žďárské Vrchy | Žďárské Vrchy | Re: Který je lepší? | Re: Který je lepší? | Re: Lezecka skola Brno |

 Nové komentáře:
Re: Schubertův sedák? | Netočil při tom klip, | Re: "byla to totiž drátovka" | Re: "byla to totiž drátovka" | "byla to totiž drátovka" | Re: bezpecnost | Re: Schubertův sedák? | Krok zpět? | Re: Schubertův sedák? | Binter ml. |

 Kde to vře:
ČHS: ČSL má nepřijatelné podmínky spolupráce v boulder závodech (51)
SP v lezení na obtížnost a rychlost Villars, Švýcarsko (35)
Expreska Climbing Technology Nimble Fixbar Set NY PRO 12cm (30)
Záběry před nehodou na Čimě v Ústí ve videoklipu kapely Wohnout (24)
MČR dětí a mládeže kat. U10 – U16 (B) v Brně (21)
Jak jsme byli na závodech v Boloni (21)
Adam Ondra v reklamě na limonádu (14)
SP v lezení na obtížnost a rychlost Chamonix, Francie (13)
Rotte fluh (12)
Jakub Konečný vylezl své první 9a a vzápětí dal 9a/a+ (11)

 Nově v inzerci:
lezení | ICEBREAKER Zeal SS Crewe Women | PETZL SAMA 2018 | spolulezec/lezkyně Praha a okolí | Dětské merino triko vel. 134/140 | Dětské merino triko Devold multisport vel. 10 | Lezení na skalách | Dynamická lana 20 - 26m | Statická lana 24 - 27m | Koupím dálniční známku CH |

 Anketa:
Máte doma nějaké vybavení na cvičení?
 106 
Nic  
 170 
Hrazdu  
 108 
Balknu  
 73 
Kampus  
 98 
Malou boulderovku  
 80 
Mučírnu + boulderovku  

Cestovní pojištění
na lezecké zájezdy:

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.