LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Úrazový děj probíhal takto ...
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
zrušeno? SP Chamonix (FRA) (11.07)
SP Briançon (FRA) (21.08)
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)

Žebříček
Cesty:
39.Šifra 10154
40.Herman 10119
41.Nyéki 10100
Bouldry:
39. 9200
40.Polčin 9200
41.Kalvas 9178
Hory:
16.Novák 3649
17.Malásek 3270
18.Punčochář 3186

Výsledky
Rock Empire Český pohár v lezení obtížnost dospělých a mládeže (27.06)
Mistrovství Amerik (24.02)
O dřevěného Krakonoše 2020 (25.01)

Deníčky
4972 lezců
842845 cest
Nové přelezy:
La Reina D 7c
Master Bla 10-/10
Couchpatei 7c+
Dr.Best 7c
66° North 9
Starlight 9
Kriminal T 9-
Dziura Na 9/9+
Dr.Best 7c
Gladiator 9+

Stěny
Lezecké centrum SmíchOFF - Praha 5
Boulder bar Točna - Jihlava
SAUNA - Plzeň

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Touching The Sky „Dotýkat se nebe“

DevoldTripleNorthWalls


Třetí výpověď a zároveň závěrečná část z expedice DevoldTripleNorthWalls v nepálským Himálaji.

19.10 neděle
Odečítám poslední metry do oázy klidu  a rozrážím snad už jen silou pohledu létající dveře s naléhavostí vyprahlého  poutníka putujícího týdny přes rozpálenou poušť.
„Pivo Miguela......... hned teď.“
Po notné chvíli co se mé tělo zhroutilo do vypolštářované sedačky s očima v sloup a  při představě blížící se životodárné  infuze jazyk  polykající jak blázen na prázdno, dodávám: „Namaste Didi“
Jsem nazpátek v Lukle, v boudě vystavěné podle předloh evropských časáků, s ambicí vypadat jak rakouská „Hitte“. Její šéfová jinak řečeno „Didina“ je přísně hledící stará obrejlená ježibaba, která řídí nejen blízké okolí a svého muže, ale i tuto lodge s hrdým pojmenováním „Paradise Hotel“.
„Potřeboval bych si zavolat,je to možné“?
„Kam“
„K nám do Evropy do Čech, do prdele jak já se těším“.
Začínám vytáčet Klářino číslo na blbafón. Chvíli se nic neděje a slyším jen chrčení a praskání. Konečně naběhne tón a po pár vteřinách vyzvánění slyším ten známý andělský hlásek.
„Ano prosím“
„Kájo slyšíš mě tady Marek. Vše je za mnou, letím DOMŮ“.


foto by Marek Holeček


15.10 pár dní časoprostorem nazpět

Batohy nacvičeně a vzorově sbalený pro pět dnů přežití bez náznaku jediného smítka navíc. Dvě těla  přesně  vyfrézovaný pro nastávající úkol a připravený vyrazit. Jen mysl lehce  ztrouchnivělá z předchozích útrap ve Váchánu a Karakoramu. Nicméně stále se dá vyhrabat někde uvnitř drobeček odhodlání a chuť poprat se s osudem. Před námi se pyšní dvatisícedvěstě metrů sněholedových žlábků  východního kotle, ústících do strmé hrany Kyasharu. Jsem tu znova  pod tou hrůzou, která vyrostala z údolí říčky Inků někam k mrakům. Hlavou mi probíhá osm let starý snímek, který má spíš nádech už dávné prehistorie. Stojím pod kopcem s Dejvisem Štastným a říkám:
“Tak co“.
“Jdeme to zkusit“. Odpovídá nazpět velikán.
Můj směšně malý ptačí hrudníček oproti jeho vypadá více než žalostně. Jsem rád, že klidný velký kámoš je se mnou. Sálá z něho jistota ,že vše dobře dopadne, i přesto že si vymyslím kdo ví jakou hovadinu. Bohužel jeho slova po nepříjemném dvoudenním lezení se stejným počtem  plnotučných bivaků moc nepotěšila:
“Marouši mám z toho špatný pocit, nehledě k tomu ,nectím se dobře, chci jít dolů“.
Vidím, jak ho to mrzí, ale také vím, že si vše dobře rozmyslel a bylo bez předmětné o jeho slovech nějak licitovat. Dohodnuto, slaníme na zem a sbohem šáteček. „Tak snad někdy příště“....

Dnes tu stojím se stejnou otázkou jako před lety. Ta samá stěna s panenskou lákavě mrazivou výzvou, jen  parťák  znatelně menší než jsem já. Je pravda, že má drobnější postavu, ale i tak se povedlo přírodě do té schránky vecpat velké srdce výtečného lezce a kámoše.
“Tak co“?
„Jdeme to zkusit.“ Vypadne odpověď z Honzy, kterou jsem znal stejně předem.
V prochladlém fialovém úsvitu stoupáme sutí až k nástupu. Tady čekají dvě svázané lana obalené ledovou námrazou mizející v dály. Jümary s chroupáním ohryzávají nános při každém posunutí vzhůru. Šplháme po špagátech přes stometrový strmý schod. Všudypřítomné ticho prořezávají protivně kvičící hroty maček drásající skálu. Vyhoupnu se nad  visící rampouchy, kde se předchozí den při proťukávání přes ně docela dobře Honza vyřádil.

Dolézám přes zalitý tobogán až na konec lan a stojím  u začátku  prvního sněhového pole. Hlavu vyvrácenou dozadu při hypnóze amfiteátru rozloženého přede mnou. Snažím se vstřebat těch osumset metrů a porovnat s pohledem, na který jsem naučený odspodu.
“Jo támhle je další druhé ledové pole s propletencem žlábků sahající až do třetího hajzlíka, no a pak třistametrový traverz. Po něm následuje výklus až do sedla, s vertikálně nařaseným sněhobordelem. To bude pro nás poslední rána z milosti. Óne sranda ,pokud chceme být za pět dní dole na zemi, tak sedýlko je bezpodmínečně dnešní cíl. Jdeme a ani minuta.... nazdar“.
Cvakám na sebe matroš ,cepíny do ruky a začínám lézt. Honza čeká na napnutí lana a startuje souběžně za mnou. Občas založím nějaké jištění, jen pro trapný pocit dodržení bezpečnosti dle přísné metodiky lezení. Zastavuji se až pod kolmými ledy v tenoulinké vrstvě přirostlé ke skále. První část padla na Honzu. Pomalu se prosekává pod několikacentimetrovou nejtenčí část úzkého hrdélka s glazůrkou  spojující dva žlábky, který při přibývajícím slunci mizí před očima jak jarní smích..Pokud to spadne dřív, než tam Honzík doleze, jsme v pěkné bryndě. V případě, že z těch dvou kdo poletí jako první, bude můj parťák, tak nezbývá nic jiného než mu popřát happy jurney a vzápětí ho následovat ve spanilém letu do údolí. Jinými slovy, jištění na prdlajs a hra o vabang je v plném proudu.

foto by Marek Holeček

Krátce po poledni dolézáme do míst se sedumdesáti stupňovým traverzem. Táhne se šikmo nahoru k sedlu jak had, přetínající kotel amfiteátru na dvě části.
„Tý-ý vole mě bolí ruce jako svině“letmý komentář Honzy o stavu věcí.
Nikterak tomu výlevu nevěnuji pozornost a beru to spíš jako když se doběhne a je třeba pro uvolnění krku  několikrát flusnout na zem. Pokračujeme dál v lezení, ale najednou mi naše počínání připomíná spíš hrabání a klouzání na písečné duně než ve sněhu. Pod nohama vyrostla magnetizující díra. Nemáme časový prostor zabývat se jištěním ani přemýšlením nad možnou chybou-spěcháme.

foto by Marek Holeček

„Do hoďky jsme v sedle“řvu za mizejícím lanem
„Jo“     
Skutečně  dramatický a jiskřivě nabitý dialog. Nicméně těsně před západem slunce prošlapávám poslední metry na sedlo a vidím na druhou stranu. Slunce psalo několikaminutové drama světel a stínů odcházejícího dne. Takové memento mory s doruda rozžhaveným Makalu, napravo od něj  v tmavnoucím  stínu silueta Mt.Meru a jen už koužďibylínek ozářené čepice Kusum Kanguru. Začíná mi omrzat nos a kosa začíná být více jak citelná. Praskání a šustění membránového oblečení dávalo jasnou informaci, že teplota skouzla dvacet stupňů pod nulu.
„Rychle postavíme žďárák a s rachotem do spacáků jinak zmrzneme jak sobolí hovno“. Drkotám mezi zuby.
„A na-na-va-řit“odpověď z druhé strany“.

foto by Marek Holeček

16.10
K ránu  vyhráváme klepajícími kusadly serenádu pro dva zoufalce.
„Ježííšíí, kde je to zajebané slunce, ono snad už nikdy nevyjde“
Na východu Himalájí se objevuje růžovějící pruh světla. Ovšem dnes si dává  setsakra na čas, ale nakonec  se vylouplo do vyčištěného nebe, bez známky větříku s paprsky dodávající okamžitě životadárné teplo. Hlavu mám vystrčenou ze žďáráku a v duchu lezu po ostré hraně Kyasharu dalších osumset metrů, které jsou z mé ležmo zaujaté pozice vidět. Do vršku je ještě nutno přičíst další sněhovou čepici o třistech metrech. Počítám na prstech : „jeden bivak pod vršek, druhý na odlehlé straně, kde jsme už leželi s Honzou při sestupu před třemi roky při prvovýstupu východní stěnou. No, pak slanit za den již známou stěnou a cesta je v kapse“.
Sčítám vztyčené prsty, celkem tři dny. Žrádlo na čtyři včetně plynových bombiček v našich báglech. Tak to máme jeden den k dobru pro případný záser. Snad dobrý. V tom mě vytrhne z bloumání Honzův hlas: „nemůžu hýbat rukama“.
„Co“? koukám na něj jak si dlaněmi navzájem tře hřbety rukou.
„Poslouchej“a cpe mi pařát k uchu. Z vnitřní strany všemožných táhel vychází zvuk kňučení a skřípání jako v starých pendlovkách. Konečně se mi začínají spojovat události z předchozích dnů.
„Zánět šlach jak prase,obávám se chlapče ,že si skončil“.
Sleduji v očích Honzíka lehký chaos se směsicí zoufalství, podtržený lehkým zvlhnutí očí.
Snažím se ovládnou své vlastní vnitřní hryzavé zklamání a nezhoršovat tak dusivou chvilku.
Nevím jak se to podařilo, ale klidným hlasem, který měl hlavně uklidnit Honzu, dávám do kupy i sebe„ser na to parde, hold jdeme do kopru. Podělaný kopec tady bude stát i za dalších tisíc let“.
Dopíjíme čaj a házíme krámy do batohů. Den jak víno nám usnadní odchod do údolí. Poslední pohled na nahoru. Hrdá nedotčená hrana nám s potměšilým úsměvem mává na odchod.
Čtrnáct slanění přes žulový monolit a jsme krátce po poledni  pod nástupem. Osud mě znovu vypekl a zasekl na stejném místě.
Už podruhé jsem se z  vršku Kyasharu ne-DOTKNUL NEBE „Tak snad někdy příště“.......
Náš poslední závěrečný krok zavírající letošní putování po asijských veleobrech je udělán.

foto by Marek Holeček


Pro Vás kdo sledoval naší expedici Devold TripleNorthWalls jsem sestavil malinkou rekapitulaci zajímavých veličin.
Sečteno za 99 dnů jsme 16x vzlétli z ranwaye a s plechovou potvorou nalétaly 10ti-tisíce kilometrů. Navštívili 3 státy: Pákistán, Afgánistán, Nepál. Povedlo se vylézt ve dvou alpským stylem 2 prvovýstupy a to na Kapuru v Karakoramu a Uparisínu ve Váchánu. Třetí kopec Kyashar v Himálaji zůstal po osumset metrovém ataku v rovině stále jen otevřeného pokusu. V autech jsme odseděli při hárdkorových jízdách po asijských cestách bezmála dvacet dnů. Přitom pneumatiky  vehiklů s námi natočily tisíce kiláků. Při přesunech pod kopce naše nohy našlapaly a  záda unesly batohy přes 30 dní, včetně stovek naťapaných opruzokilometrů. Čekání na přepravu, nebo vyřizování povolení a dalších nesmyslů padla 1/3 z celkového počtu dnů. Kompletní bžunda stála 120 tisíc českých chechtáků a 21 tisíc amerických koláčů. Není v tom započítaná ani 1 koruna za oblečení a lezecký matroš s filmovým,nebo fotografický materiálem. Z toho lze říct, že 90% zaplatili naši kámoši, kteří nás chtěli podpořit částečně z důvodů propagace svých výrobků, nebo prostě jen tak. Pro předejití rozsáhlých spekulací na netu, uvádím i díl
34 tisíc, který  přispěl Český Horolezecký Svaz. Největším a nejen morálním sponzorem zůstává Honzova  žena Renča a samozřejmě lety ozkoušená a větry ošlehaná moje Klára. Odvezli jsme si v mém případě x-krát vyvrknutý kotník a omačkané prsty u nohou, z Honzovy strany
2 omrzlé palce u střapečků dole, 2 záněty šlach na rukách,dvě loupající kolena včetně protestující ledviny. Paradoxem celé výpravy ovšem zůstává a je  zarážející poměr, že z celkového času se lezlo pouze 9 dní s 6ti bivaky ve stěně. Málo času hutné kaše za moře peněz. Tak to v horách chodí. Přesto díky za každý den, který jsme mohli  spolu  s Honzou prožít, jelikož  zůstanou stále barevným a voňavým dobrodružstvím, nejen pro pozdější tlachání s kámoši u piva, ale jako krásný prožitý sen po zbytek života.

Nedílnou součástí toho co se povedlo, je oblečení a použitý lezecký materiálu. Nepíšu to k vůli tomu, abych lízal dírky našim  sponzorům. To moc dobře vědí, že touto formou bych to nedělal. Oslovení výrobců, nebo obchodníků vzešlo z mé strany a to z důvodů jasně zištných. Na trhu mají buď nejlepší výrobky, případně se dělí o prvenství s několika málo dalšíma firmami, které stejné produkty vyrábějí. Jinými slovy, šel jsem přesně po věcech vytipovaných a topových.   
Pokud budete mít zájem, tak uvádím na  konci kompletní jmenný seznam věcí používaných při našem courání po asijském kontinentě s typovým označením a webovým odkazem.

foto by Marek Holeček

Všechny zdraví a děkuje za milou, duši i ješitnost hladící podporu Mára Holeček a Honza Sterneck Doudlebský 

Technické data k výstupu:
Kde:Nepál/centrální Himálaj/údolí Inku
Co: druhý  pokus o prvovýstup na  Kyashar/6760m.n.m.,jihovýchodní hranou   
Obtížnost: pokus skončil po 800m v ledu WI 6,mixech M7, celkový sklon 70°
Kdy: 15.10 -16.10 2008, celkem 31hodin alpským stylem
Kdo: Marek Holeček a Jan Doudlebský

Oblečení a ostatní vybavení:
1)membránové strečové převleky Klättermusen bunda (Froste) kalhoty(Freke) rukavice (Greppet)
2)kompletní spodní vlněné prádlo Devold (ponožky, kalhoty, tričko,mikina, vložky do rukavic, čepice)
3)péřová bundička  Klättermusen  (Liv)290g www.northtrappers.cz
4)boty La Sportiva  (Trango Ice - Honza),(Batura-Marek) a (Olympus mons evo-Marek i Honza) www.hudy.cz
5)hodinky s výškoměrem Suunto (X-lander) www.suunto.cz
6)brýle Julbo

Lezecký materiál který jme měli s sebou:
2x lana Tendon  75metrů, průměr 7,8mm
2x sedáky Tendon (Light)  www.lanex.cz
1x sada friendů RockEmpire (krom dvou velkých)
1x sada čoků RockEmpire (krom všech velkých)
7x prošité smyčky RockEmpire  www.rockempire.cz

2x helma Grivel
1x útočný stan Autdoordesigns
3x skoba véčko,4x nůž, 2x dužnik- BlackDiamond,Camp
2x cepíny a Grivel (Taakoon) www.hudy.cz

2x cepíny Raveltik (Demon Super Cup)
2x mačky  Raveltik(Spider)
5x šrouby do ledu Raveltik www.raveltik.cz

2x batoh Bergans (Helium 50l)
1x útočný stan  Bergans www.northtrappers.cz

1x bivakovací pytel SirJoseph 700g
2x spacák SirJoseph (Koteka) 800g www.sirjoseph.cz

2x vařič Var II
3x plynové bombičky  250g propan/butan

Marek Holeček   [úpravy] 10:40 29.10.2008Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 obdivuhodné výkony13:24:23 29.10.2008
Jako vždy luxusně napsáno, tak jak to Mára umí, čte se to samo. Jak jsem to četl, už už jsem vás viděl na vršku, když v tom...zklamání, jako bych tam byl. Hlavně že ste v pořádku, šlachy se uzdravěj! Paráda, gratuluji k tomu všemu, co se vám podařilo, opravdu obdivuji!
Míraodpovědět 

 Kopec nekopec13:28:37 29.10.2008
Gratulace kluci, posledni kopec se povede jindy, ted zase domu, ceske pivo, pisky, prace,..., :)
loudisodpovědět 

 Toutching ???08:18:52 30.10.2008
Máte chybu v nadpisu, mládenci.
korektorodpovědět 
 Re: Toutching ???10:27:22 30.10.2008
Drobna chybka v jinak vybornem clanku. Musim rict, ze vo Marovejch pocinech je vzdycky pekny cist.
Radek J.odpovědět 

 potlesk13:33:12 30.10.2008
Ahoj Borci, teším sa z Vašich krásnych zážitkov a realizovaných výstupov. Vdaka za možnosť nahliadnutia do nádherných stien a tiež za nekonečnú motiváciu. Prajem príjemnú, duši aj telu lahodiacu regeneráciu. Klobuk dolu. Andy
Andy Kolárikodpovědět 

 nedá se jenom vyhrávat13:56:36 30.10.2008
Držím palce, ať to příště vyjde hladce a bez potíží. Moc pěkný články. A i neúspěchy k lezení patří, takže je vlastně príma přečíst si vedle všech možných oslavných a triumfálních článků taky nějakej normální o tom, že to holt jednou nevyšlo. (Což vám samozřejmě nepřeju.) A šlachy ať jsou co nejdřív v oukeji!
Piškotodpovědět 

 poslední kopec15:51:01 30.10.2008
Prostě paráda .
A je jasné vítěství je přežít ,aby jste mohli zase na jiné kopce a nebo zase sem kdo ví:-)
Koriodpovědět 

 Námrd18:15:42 30.10.2008
Stále patříte mezi moje nejoblíbenější lezce...to že to skončilo takhle je sice trochu k nasrani ale i tak jste pro mě hrdinové...pověsim si Vaše fotky hned nad hrazdu ;) hehe... Have fun
Komixákodpovědět 

 Dobrý.13:27:35 31.10.2008
Super výkony. Pěknej článek. Márův styl se mi moc líbí. Až se hecne a napíše nějákou büche, rád si ji koupim.
Řepákodpovědět 

 Slusna prace15:51:08 31.10.2008
Gratuluji chlapci - paradni vykon, tak to ma byt a tak je to spravne!
Honza Medvedodpovědět 

 kdo umí, umí20:04:18 05.11.2008
Moc gratuluju, je fajn vidět, že někdo pořád ještě v horolezectví potvrzuje, že slovo HORY tam je obsaženo právem.
nosicekodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Šrám, 7
 Databáze cest:
Všechny cesty (145225)
Top horské cesty
Nejnovější horské cesty:
Diedre De La Queue Du Moine 6b Mont Blanc
La Ballade Des Gens Heureux 6b Aiguilles Rouges
Nimmerland 7 Hochschwab
Jonathan 7 Hochschwab
Direkter Südpfeiler 6 Lechtaler Alpen
Nově komentované:
Bruce Lee 10+/11- Holštejn
Bruce Lee 10+/11- Holštejn
Anfang Einer Legende 8A+ Panský Les
Lukáš 9 Demänovská Dolina
Lukáš 9 Demänovská Dolina

 Nově v diskusi:
Re: Parkoviště Rájec | Re: Parkoviště Rájec | Re: Parkoviště Rájec | Re: Parkoviště Rájec | Re: Parkuje se u Zátiší | Re: Parkuje se u Zátiší | Re: Parkoviště Rájec | Re: Parkoviště Rájec | Re: Parkuje se u Zátiší | Re: Parkuje se u Zátiší |

 Nové komentáře:
Re: Prd | Re: Prd | Re: chodak | Re: Komentáře na Youtube | Re: idol | Re: Vše popravdě, pravda se nakonec ukáže | idol | Mašina | Re: Prd | Re: nejde o výstup dle pískovcových pravidel |

 Kde to vře:
Film o výstupu Kláry Kolouchové na K2 je v kinech (74)
Drama s dobrým koncem (47)
Piolets d'Or 2020 za celoživotní přínos pro Catherine Destivelle (28)
Pád na Kružberku (27)
Zafion: Krombholzova cesta na Rajskou věž, Příhrazy (24)
Adam Ondra #76 (20)
Zahraniční soustředění (nejen) repre v Rakousku (15)
IFSC zavádí nový formát závodu v lezení na rychlost (11)
Adam Ondra #77 (10)
Smrtelný pád polského horolezce z Dubkeho lávky v Tatrách (7)

 Nově v inzerci:
Mammut Hueco Low GTX Women 38 | Prodám dětský celotělový úvazek ocún Mojo | Statická lana | ztráta Hrubice | La Sportiva Trango Cube GTX | Lužické hory | Scarpa Maestrale 27,5 16/17 | Trekové boty Hanwag Tatra Lady GTX | nález průvodce Jizerské Hory | Víkend z dětmi |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 3239 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 1334 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 14913 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 1984 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.