LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Hoď lano. ...ne celý!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Frankenjura nové průvodce
Průvodce Hřebeny
Novou knížku pro horolezce: Horolezecké povídání

Závody
zrušeno? SP Chamonix (FRA) (11.07)
SP Briançon (FRA) (21.08)
ČP v boulderingu Teplice nad Metují (28.08)

Žebříček
Cesty:
5.Jungling 11490
6.Volf 11408
7.Šofránko 11372
Bouldry:
5.Jungling 10825
6.Skála 10800
7.Pochman 10725
Hory:
10.Černý 4667
11.Hlaváč 4654
12.Podškubka 4367

Výsledky
Rock Empire Český pohár v lezení obtížnost dospělých a mládeže (27.06)
Mistrovství Amerik (24.02)
O dřevěného Krakonoše 2020 (25.01)

Deníčky
4956 lezců
836322 cest
Nové přelezy:
Zen 9+/10-
Bugr 7C
Ayatollah 9-
Kinda Kute 9
Highway To 9-
Götterhämm 9+
Eisenvater 9/9+
Drž Se Lan 8A/8A+
Slow Food 8b+
Rezeptor 8A

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Boulder bar Točna - Jihlava
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
LANEX eshop - Bolatice

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Ledy v Kanadě

smallAktualizace: Dodané foto. Asi jedno z nejlepších ledových lezení na světě je v Kanadě v národním parku Banff, který se nalézá na území Alberty a British Columbie.

Po přečtení několika článku a dobrodružství, které se zde nabízí jsme se rozhodli vyrazit do Kanady a zkusit několik vyhlášených klasik. Výchozím místem a naším základním táborem se stalo městečko Canmore, které je na hranici vjezdu do parku. Nejlevněji v tomto městečku je možné se ubytovat v Alpine clubu za cenu $ 25 za osobu na noc. Tento hostel patří mezi nejlepší, které jsme kdy navštívili. Druhý den brzo ráno vyrážíme do parku prozkoumat, kde je jaké lezení a jaké jsou podmínky. Okamžitě po výjezdu z městečka jsou vidět všude kolem v horách ledy. Ovšem po patnácti minutách jízdy jsme spatřili Mount Rundle s vyhlášenou stěnou The Terminator Wall. Už jenom podívaná na tak velké ledy nás dostala do euforie. Nakonec jsme udrželi nervy na uzdě a jeli jsme podle plánu zjistit, jaké je lezení na Stanley Headwall. Tato stěna je asi hodinu jízdy z Canmore. Je to stěna s největší koncentraci ledu a mixových cest. Na další den jsme naplánovali klasiku French Reality, 5.8 WI6+. Druhý den vyrazíme v 6:00 ráno. Asi po hodině šlapání se dostáváme do místa, kde je potřeba pod stěnou natraverzovat pod cestu. Tento traverz je v lavinovém terénu, ovšem je možné nalézt každých třicet metrů nýt. Dvě lanové délky a jsme pod cestou. První dvě délky jsou převážně mixové lezení ve skále. K jištění vystačí vklíněnce a friendy. Další dvě délku jsou velice vytrvalostní lezení v nestabilním ledu. Po vylezení cesty slaníme z ledových uch. Pod stěnou jsme se rozhodli ještě pokračovat v traverzu a podívat se na nástupy do dalších klasik. Celá stěna Stanley Headwall má asi dvacet cest, na konci údolí je též možné nález převislou jeskyni The Killer Cave se sportovním mixovým lezením.
Další den měníme plány s měnícím se počasím. Je asi -18C a padá sníh. Cestu pod Stanley Headwall již známé tak vyrazíme do Haffner Creeku. Z parkoviště asi patnáct minut a jsme v málem kanónů se sportovními mixy. Vylezli jsme zde asi čtyři cesty obtížnosti M6 - M8 a i přes mráz se nám udalo vše vylézt OS.
Po cestě zpět do Canmore zastavujeme opět pod Mount Rundle a již plánujeme na další den na The Terminátor Wall. Ještě se vracíme do městečka Banff a nalézáme parkoviště že kterého druhý den vyrazíme. Parkoviště je před golfovým hřištěm a celé golfové hřiště přecházíme na lyžích. Asi po 6 km necháváme lyže v lese a snažíme se nalézt žleb, který nás dovede pod stěnu. Ovšem zde narážíme na první problémy. Asi 40 cm nového sněhu nám změnilo nástup v peklo. Po dvou hodinách dorazíme do místa, kde si nejsme jisti kudy dál. Nejprve zkoušíme žleb zleva, ovšem s čerstvým sněhem je lavinové nebezpečí veliké, tak měníme plán a zkoušíme přelézt malý skalní výstup. Asi po 60m nalézám smyčku okolo stromů, která nás ujišťuje, že jdeme správně. Po další hodince už máme ledy skoro na dosah. Jakmile se ale dostaneme do sedla a podíváme se na druhou stranu, je nám jasné, že dnes už z lezení nic nebude. Ze sedla je totiž potřeba ještě slézt, natraverzovat a vylézt pod stěnu, což zabere dalších 45 minut. No, je již dost pozdě tak se vracíme zpět k autu. Po cestě zpět jsme se rozhodli, že se nevzdáme. Nevíme kdy se opět podíváme do Kanady a tuto klasiku si nechceme nechat ujít. Druhý den ráno opět vyrazíme. Jsme již odhodláni se nevzdat i přes strašnou kosu. Je pět hodin ráno a teploměr ukazuje -30C. Jediné, co nám dává optimismus, je naše tempo. To, co nám včera zabralo sedm hodin, dnes dáváme za tři hodinky. Pod stěnou jsme se rozhodli vylézt prostřední cestu ze tří. Cesta se nazývá The Replicant, vypadá nejlehčí. V průvodci píší WI5+, čtyři délky. Zdá se nám, že dnes budeme brzy zpátky. Ovšem opět omyl. Lezení při teplotě -20C a jistící stanoviště v kolmém ledu naše tempo velmi zpomalí. Nakonec po velkém strádání jsme na konci ledu. Ani nezkouším vytáhnout foťák. Rychle slanit a už se nemůžeme dočkat, jak se rozehřejeme šlapáním zpět. Rychle do auta a rovnou do hospody. Je nám jasné, že zítra dáváme den odpočinku, který strávíme v místních hot springs.


French Reality, 5.8 WI6+

foto by © Stanislav Vrba


Další den jsme vybrali oblast, která se nazývá The Ghost Valley. Pro toto místo je podmínkou mít teréní auto a hlavně řetězy, lopatu a pilu. Zajíždíme co nejdále podél Waiparous Creeku a vyrážíme na led, který se nazývá Hydrophobia, V WI5+. Cestu přelézáme celkem rychle ve třech délkách a už plánujeme na další den cestu, která se nazývá Cryophobia, V M8 WI5+ Už jenom pohled na tuto linii a srdce se nám rozbuší. Je to asi to nejhezčí, co jsme viděli a budí to v nás pořádný respekt. Šest délek převážně mixového lezení a taky pěkně převislého. Ovšem odjištěné bolty!!! První délka je WI3 celkem v pohodě na rozehřátí. Další začíná velice technicky a je oceněná na M7+. Třetí délka je klíčová. Je to velice převislé M8 s výlezem na led. Daří se mi tuto délku přelézt OS a mám pocit, že mi leží svět u nohou. Další délka za M7 a opět OS. Ovšem v páté délce je již znát únava a nedaří se ani technicky. Po dvou pádech zvládáme i tuto délku a zbývá nám poslední, která je jenom čistý led. Ke slanění využíváme štandu s bolty.
Před námi je poslední den lezení a tak plánujeme co dál. Cítíme únavu z předešlých dnů a jsme vyčerpání jak fyzicky tak psychicky. Ovšem euforie z přelezených cest je znát. Nejsme si jisti jestli už si nemáme jen užít poslední den příjemným ležením nebo se opět pěkně vybát. Nakonec se rozhodujeme pro další těžkou cestu. Naživá se The Real Big Drip, V M7+ WI7. Celý večer se dohadujeme co to může být WI7. Převislé? Bez pořádného jištění? Nebo co vlastně? No necháme se překvapit. Další den dorazíme pod stěnu a říkáme si: to není WI7!!! První délka má být M7+ s patnácti bolty plus 15m WI6+ ledu. Daří se nám tuto délku přelézt celkem rychle. Druhá délka led ze WI6.

Mount Rundle


foto by © Stanislav VrbaReal Big Drip


foto by © Stanislav Vrba


Real Big Drip delka WI7


foto by © Stanislav VrbaReal Big Drip M7+ WI7


foto by © Stanislav VrbaThe Terminator Wall


foto by © Stanislav Vrba


The Replicant WI5+


foto by © Stanislav Vrba


Jakmile ovšem dolezeme na stanoviště a podíváme se nad sebe, nemáme co říct, než jen asi to bude WI7!!! No prohlížíme si to že všech stran, ale je nám jasné, že si to necháme na příště i když nevíme, kdy se opět do Kanady podíváme. Ne nadarmo píší v průvodci " the wildest piece of ice I've ever seen".
Po tomto výjezde je nám jasné, že se sem ještě musíme vrátit. Vždyť jsme přelezli jenom asi jednu tisícinu toho, co nabízí Canadian Rockies!!! Možná si jednou splníme sen a přelezeme cestu M-16 ve východní stěně Howse peaku.
A ještě na závěr ke klasifikaci. To co se píše v průvodci je jenom orientační a většinou záleží na aktuálních podmínkách. Jsou cesty, které dáš sólo a za měsíc se pěkně vybojíš s lanem. V Kanadě podmínky hodně ovlivňuje Chinook!!!

   [úpravy] 07:58 08.12.2009Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 video16:06:44 08.12.2009
pro ilustraci:

http://www.youtube.com / watch?v=czpGUTPWRfw
(bez mezer)

jinak i ostatni videa jsou fajn...
Martinodpovědět 

 fotky16:26:47 08.12.2009
to by byl tak pěknej inspirativní článek, jen kdyby tomu nechyběly ty fotky! přidat prosím!
švihyodpovědět 
 Re: fotky17:11:48 08.12.2009
Kdyžtak aspoň odkaz na fotky........prosím:)
podzaodpovědět 
  Re: fotky23:09:20 08.12.2009
Je pět hodin ráno a teploměr ukazuje -30C

uplne nevhodna teplota na lezenie ladov
odpovědět 
   Re: fotky05:43:22 09.12.2009
jo, jasny, na ledy je nejlepsi kdyz je tak +15 aby nezably prsty. Lizt ledy v zime je uplnej nesmysl.
odpovědět 
    Re: fotky10:23:31 09.12.2009
Ty ses teda taky inteligent. Led v -30 je hrozne krehkej a stipavej...
odpovědět 
     Re: fotky20:07:29 10.12.2009
Tak pockame 3-4 mesice, az bude lehce pod nulou... WTF?
Radek J.odpovědět 
   Re: fotky09:54:23 09.12.2009
seš vemeno :o)
Sokolodpovědět 

 Bez fotek09:51:50 09.12.2009
Pánové, bez fotek to je o ničem, škoda pěkného článku, na té jedné fotce skoro žádný led není :-(
Michalodpovědět 

 fotkyyyyy10:49:35 09.12.2009
Ty fotky fakt chyběj, něco tam doplňte, ať je motivace!!
Šp.odpovědět 
  14:13:49 09.12.2009
Prohledej pavucinu, treba toto http://whitespider.net/bigdrip.html
Edilkaminodpovědět 
  Re: 19:49:49 09.12.2009
...je vidět, že asi v zimě paty nevytáhnete od klávesnice. Taky bych moc nefotil v tý kose. Autorům díky za pěknej článek a navnadění na nadcházejíci dění.
mngodpovědět 
   Re: 11:10:19 10.12.2009
Tady je zas někdo chytrej jak rádio. Fotky jsou super, díky! A gratuluju k hodně dobrejm přelezům!
šp.odpovědět 
   Re: 20:08:49 10.12.2009
Pripojuju se, pekny clanek a fotky dooost dobry!
Radek J.odpovědět 

 Dik20:33:52 09.12.2009
Kdyby tak vzdycku slo cekat na idelani podminky ... ale o tom ty ledy jsou - vzdycky jine.
Fotek jsou hromady, ale dobre napsanych clanku ne.
TomasDodpovědět 

 Úžasné ledy09:31:53 10.12.2009
Bezva článek a fotky.Hlavně celkový pohled ve foto-dne na ty dva ledy mě nabudil na zimní lezení. Škoda,že je to taková dálka.Naštěstí kousek od Salzburku máme skoro něco podobného.Dokoce jsem si v první chvíli myslel,že na fotce je Mordor a Supervisor.A kupodivu i obtížnost je podobná. PROSTĚ - už aby to nateklo !!!
Libor Holýodpovědět 
 Re: Úžasné ledy12:23:57 10.12.2009
jj, taky mi to na prvni pohled pripadalo jako Mordor. Ten spodek je ale jinej.
tenisodpovědět 

 pěkný násmrky23:42:36 10.12.2009
zdarile photos hosi, clanek jeste musim prelouskat nez se tam vypravim
Medvědodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Myší kožíšek, 9+
 Databáze cest:
Všechny cesty (144540)
Top horské cesty
Nejnovější horské cesty:
Herzschlag Der Leidenschaft 8+ Karwendel
DomCat 9 Wetterstein - Oberreintal
Schattenspiel 7+/8- Wilder Kaiser
Hans Hernler Steig 1 Oberösterreichische Voralpen
Breithorn Traverse 3+ Walliské Alpy
Nově komentované:
Flame Of Fame 9+/10- Geyikbayiri
Flame Of Fame 9+/10- Geyikbayiri
Ostkante VI Bielatal
Evoluce Xa Ostaš

 Nově v diskusi:
Re: Ztrát snubaku na Čtyřech Palicích | Re: Merino - nadměrné velikosti | Re: Průvodce | Re: Merino - nadměrné velikosti | Re: Merino - nadměrné velikosti | Merino - nadměrné velikosti | Ztrát snubaku na Čtyřech Palicích | Ztrát snubaku na Čtyřech Palicích | Re: Chamonix | Re: Svatošky - Zámek |

 Nové komentáře:
Uff | Re: ta výdrž | Re: Video | Re: Titulek | ta výdrž | Titulek | šikula | Re: hatefrst:) | Re: hatefrst:) | Re: Video |

 Kde to vře:
Adam Ondra #73 (75)
Video: Tobogán 7+ UIAA, Ludvíkov (56)
Video: Robyn Erbesfield dává v 56 letech boulder za 8A (40)
KOLEMskal (35)
Pád horolezce v oblasti Rabštejnu v Jeseníkách (30)
Adam Ondra #72 (20)
Nejvyšší umělá lezecká stěna na světě vznikla v Kodani (15)
Horolezecký podcast Jana Čaje Šálka s Pavlem Johny Jonákem atd. (7)
Video: Eliška Adamovská vylezla svou pátou cestu za 8c (5)
ČP v lezení na obtížnost Jablonec nad Nisou (4)

 Nově v inzerci:
Vyskove prace Praha | Vltavska zula - pruvodce | Péřové botičky | La Sportiva Miura 35 | Karrimor Jaguar 70-95 | Ocun paddy incubator | doména | Bergell cca20-27.7. | Hamaka | La Sportiva Cobra 41,5 |

 Anketa:
Jak dál s magnéziem?
 Magnézium uznat jako standard. Usilovat o povolení Mg ve všech oblastech. Vymáhání zákazu je čistě věcí ochrany přírody. 
 2635 
 Mg povolit od určité obtížnosti. Definovat to a vyjednat to ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednaná pravidla, pokud možno striktně dodržovala. 
 1129 
 Rozdělit oblasti na klasické a moderní. Klasické – úplný zákaz. Moderní – úplné povolení. Rozdělení vyjednat ku shodě mezi ČHS, místní lezeckou komunitou a místní ochranou přírody. Vymáhání případného zákazu je v zájmu všech třech složek a měly by navzájem spolupracovat tak, aby se dojednané rozdělení, pokud možno striktně dodržovalo. 
 13286 
 Mg zakázat ve všech pískovcových oblastech. Tradice je tradice. Spojit síly mezi ČHS, tradičními lezci a ochranou přírody a zavést to do praxe. 
 1758 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.